Ekonomické pneumatiky neustále lákajú vodičov svojimi dostupnými cenami, ktoré nekráčajú vždy ruka v ruke so skutočnou kvalitou, najmä v prípade menej známych značiek. To však neznamená, že modely z najnižšieho cenového segmentu nepredstavujú zaujímavú alternatívu k drahším súpravám zo strednej alebo prémiovej triedy. Oplatí sa však dôverovať osvedčeným výrobcom, ktorých produkty vodiči každodenne používajú. Pneumatiky odporúčané našimi zákazníkmi nájdete v pripravenom rebríčku!

 Ekonomické pneumatiky v meste.Ekonomické pneumatiky sú vhodné predovšetkým na pokojnejšiu jazdu a pre mierne podnebie.
Z množstva modelov, ktoré sú k dispozícii na trhu, sa človeku môže pri nakupovaní skutočne zatočiť hlava. Najmä ak si chceme zvoliť ekonomické pneumatiky, ktoré okrem atraktívnej ceny ponúknu aj  uspokojivú výkonnosť. Ekonomický segment (budget) skutočne oplýva mnohými, viac či menej známymi značkami a neznalému vodičovi sa všetky výrobky, ktoré ponúkajú, môžu zdať veľmi podobné. Nie je na tom nič zvláštne, nakoľko zvyčajne o efektívnosti danej pneumatiky rozhodujú jemné rozdiely, ako je optimalizácia dezénu behúňa alebo výber vhodnej gumovej zmesi.

Pozrite si našu ponuku lacných letných pneumatík

Z myšlienkou na tieto dilemy sme zostavili náš rebríček najlepších letných pneumatík z ekonomickej triedy. Na tento účel sme použili hodnotenia vystavené našimi zákazníkmi, ktorí takéto modely každodenne používajú. Poďme zistiť, ktoré z nich si zaslúžia ocenenie.

Najlepšie ekonomické pneumatiky 2021 podľa názoru našich zákazníkov:

ModelPriemerné hodnotenie
Dębica Presto HP5,35
Firemax FM6015,35
Dębica Presto HP25,30
Zeetex ZT10005,25
Laufenn S Fit EQ5,20

*Pri zostavovaní rebríčka sa brali do úvahy iba pneumatiky, ktoré získali určitý počet hodnotení vystavených v období medzi 1.1.2020 a 31.12.2020. Spriemerované hodnotenie zohľadňuje iba hodnotenia z vyššie uvedeného obdobia, údaje sa nemusia zhodovať s údajmi, ktoré sú v súčasnosti zobrazené na našej webovej stránke. Hodnotenia sa udeľujú na základe dotazníkov od zákazníkov, v ktorých hodnotili parametre pneumatík na stupnici od 1 do 6 (kde 6,0 je najvyššia možná známka).

Dębica Presto HP

Ukázalo sa, že pneumatika poľskej značky – Dębica Presto HP – získala najlepšie hodnotenie našich zákazníkov. Napriek niekoľkým dobrým sezónam od svojho debutu na automobilovom trhu, tento model stále priťahuje nových vodičov a ponúka stabilnú výkonnosť a trvácnosť. Môže za to predovšetkým solídne prevedenie a kvalitné suroviny, potvrdené dobrým menom samotnej značky.

Presto HP predstavuje riešenie predovšetkým pre vodičov, ktorým dynamická jazda pri vyšších rýchlostiach prináša veľké uspokojenie. Odtiaľ pochádza aj časť názvu HP (High Performance – vysoká výkonnosť).

Smerový behúň so širokou, rozsiahlejšou strednou oblasťou umožňuje zachovanie priľnavosti pri prudšom manévrovaní a zároveň vždy ponúka optimálnu plochu styku s vozovkou. Zvlnené obvodové kanály si dokonale poradia s odvádzaním vody, preto sa nemusíte báť straty kontroly nad vozidlom v daždivom počasí.

Dębica Presto HP 2

Vzhľadom na podobné hodnotenia našich zákazníkov sme sa rozhodli zaradiť do rebríčka obe generácie pneumatík Presto HP.

Druhá verzia tohto obľúbeného modelu sa umiestnila na najnižšom stupienku pódia. Jej návrh znovu  rozvíja predovšetkým všetky prvky súvisiace s priľnavosťou pri vyšších rýchlostiach a dynamickejšom štýle jazdy.

Tentokrát sa stavilo na asymetrický behúň s dvomi rozdielnymi oblasťami dezénu:

  • Prvá má masívne bloky so širokou plochou styku s vozovkou, ktoré sú zodpovedné za stabilizáciu jazdy a správnu pevnosť pri vysokých teplotách.
     
  • Úlohou druhej, rozsiahlejšej časti je poradiť si s odvádzaním vody na mokrej vozovke a tým chrániť proti vzniku aquaplaningu.


Obe pneumatiky z rady Presto HP predstavujú ideálny kompromis medzi kvalitou, vrátane použitých technológií a materiálov, a cenou. Sú výborným riešením pre vodičov, ktorí hľadajú ekonomické modely so športovejšími vlastnosťami. Na úspechoch spoločnosti Dębica sa určite významne podieľa americký koncern Goodyear, ktorý už mnoho rokov poskytuje poľskej značke technologickú a distribučnú podporu.


Firemax FM601

Firemax FM601 je pneumatika, ktorá dokazuje, že sa netreba vždy vyhýbať výrobkom od menej známych značiek z Ďalekého východu. Naši zákazníci vystavujú tomuto modelu vysoké hodnotenia, oceňujú predovšetkým pomer ceny a kvality prevedenia, ale tiež vyváženú výkonnosť.

Model FM601, ktorý sa umiestnil na druhom mieste v našom rebríčku, naplno využíva potenciál asymetrického behúňa a početných lamiel, vďaka čomu je jazda s premenlivou dynamikou pohodlná a bezpečná.

Kľúčové je tu spojenie stabilného správania pneumatík v zákrutách, za ktoré v tomto prípade zodpovedajú  ramená, s priľnavosťou počas priamej jazdy, ktorú podporujú dve stredové rebrá. Vďaka tomu máte kontrolu nad vozidlom bez ohľadu na to, kadiaľ práve vedie vaša cesta.

Zeetex ZT1000

Hneď na ďalšom stupienku nášho rebríčka sa umiestnil model, ktorý si naši zákazníci veľmi radi vyberajú – teda Zeetex ZT1000.

Vodiči predovšetkým venujú pozornosť kultúre prevádzky týchto pneumatík. Napriek svojim ekonomickým koreňom sa model ZT1000 valí potichu a nevytvára nadmerný hluk počas jazdy. Je to mimoriadne dôležité pre jazdný komfort, koniec koncov neustály hluk v kabíne dokáže pokaziť každý výlet autom. Tým však výhody nekončia.

Výrobca zo Spojených arabských emirátov nezabudol ani na jazdné parametre. Preto je pneumatika vybavená moderným asymetrickým behúňom, vďaka ktorému sa vozidlo správa stabilne bez ohľadu na aktuálny stav vozovky. Oceníte ju najmä na mokrej vozovke – na prvý pohľad si možno všimnúť široké drážky, ktoré odvádzajú vodu a nečistoty, čím zabránia nejednému nekontrolovanému šmyku.

Zeetex sa ako značka snaží vyvážiť nízku cenu modernými technologickými riešeniami, prevzatými z modelov vyšších tried. Preto si ju tak radi vyberajú vodiči s obmedzeným rozpočtom, ktorí hľadajú dobrú výkonnosť v letnej sezóne.

Laufenn S Fit EQ

Na poslednom mieste v rebríčku sa umiestnil model od výrobcu, ktorý je prítomný na svetových trhoch pomerne krátko. Značka Laufenn má však rozsiahle technologické zázemie a podporu projektantov od jednej z ikonických spoločnosti v tomto odvetví – juhokórejského koncernu Hankook Tire.

Model Laufenn S Fit EQ predstavuje ponuku pre vodičov hľadajúcich všestranné pneumatiky, ktoré sa osvedčia pri akomkoľvek štýle jazdy. Je to skvelá voľba z ekonomického segmentu pre umiernenú jazdu ako aj pre tých, ktorí preferujú dynamickejšie zdolávanie ďalších kilometrov. To všetko zásluhou asymetrického behúňa – na jednej strane zaisťuje stabilitu a ovládanie vozidla pri vysokých rýchlostiach a na druhej strane zaručuje primerané odvádzanie vody a nižší valivý odpor.

Laufenn S Fit EQ sú pneumatiky, ktoré sa osvedčia pri každodennej jazde v rozmanitých podmienkach. Ich zakúpenie predstavuje ziskovú investíciu s návratnosťou počas celého obdobia prevádzkovania.

Pneumatiky ekonomickej triedy sú medzi vodičmi veľmi populárne.Pneumatiky ekonomickej triedy sú medzi vodičmi veľmi populárne.

Na čo si dať pozor pri výbere letných pneumatík ekonomickej triedy?

Letná sezóna je obdobím s vyššími teplotami, ale aj častými a nepredvídateľnými zrážkami. Preto sa pneumatiky vhodné na toto obdobie musia vyznačovať predovšetkým behúňom, ktorý si poradí s odvádzaním vody. Pre osobné vozidlá sú najvhodnejšie asymetrické a smerové dezény, ktoré sa plynulo prispôsobujú preferovanému štýlu jazdy.

Letné behúne sa zvyčajne vyznačujú aj menej komplikovaným dezénom ako zimné. Jednotlivé bloky sú masívnejšie, používa sa tiež menej lamiel a hrán. To všetko pre zväčšenie kontaktnej plochy pneumatiky s vozovkou, čo je rozhodujúce pre udržanie priľnavosti – najmä pri dynamickejšej jazde.

Veľmi dôležitým prvkom každej pneumatiky je gumová zmes, teda materiál, z ktorého je vyrobená. V letných pneumatikách je predovšetkým zodpovedná za pevnosť a odolnosť – tie sú kľúčové pre pneumatiky používané pri vysokých teplotách.