Letná sezóna sa pomaly blíži a vy rozmýšľate, aké pneumatiky si obujete? Ak hľadáte nové pneumatiky s rozmerom 205/55 R16, náš rebríček vám určite pomôže pri rozhodovaní. Pripravili sme ho na základe odporúčaní najprísnejších recenzentov, teda samotných vodičov. 

Ako vznikol tento rebríček? Zhromaždili sme názory o pneumatikách s rozmerom, o ktorý máme záujem, ktoré v roku 2020 zverejnili naši zákazníci. Vďaka tomu sme vybrali 5 modelov – dôkladne otestovaných vodičmi a čo najdôležitejšie – vysoko nimi hodnotených. Tento rok sú výsledky celkom vyrovnané.

Auto v lete jazdiace medzi stromami.Leto je obdobie častých ciest, a preto sa oplatí zaobstarať vhodné pneumatiky.Pneumatiky s rozmerom 205/55 R16 sú jedny z najčastejšie vyberaných. Montujú sa do automobilov z rôznych segmentov. Sú to o. i. modely (v závislosti od roku výroby alebo základnej výbavy): VW Golf, VW Passat, Audi A3, Audi A4, Audi A6, Škoda Octavia, Škoda Superb, Toyota Avensis, Renault Megane, Renault Laguna, Ford Focus, Ford Mondeo, Seat Leon alebo Mercedes triedy C.

Výsledky sú nasledujúce:

ModelPriemerné hodnotenie*
Uniroyal RainSport 55,6
Dunlop SP Sport Bluresponse5,55
Uniroyal Rainsport 35,55
Goodyear Efficientgrip Performance 25,55
Nokian Wetproof5,55

*Rebríček bol vytvorený na základe hodnotení (na stupnici od 1 do 6) udelených zákazníkmi Oponeo v roku 2020. V rebríčku sú modely, ktoré získali minimálny, požadovaný počet hodnotení. Výsledky zobrazené v našom obchode sa môžu líšiť od výsledkov v tabuľke, pretože tu uvedené hodnotenia platia iba pre uvedený rozmer.

Pozrite sa na výsledky tohtoročného testu letných pneumatík 205/55 R16, ktorý vykonal ADAC.

Uniroyal RainSport 5

Prvé miesto získal model zo stredného segmentu, ktorý bol uvedený na trh prednedávnom. Napriek relatívne krátkej prítomnosti na trhu sa mu podarilo získať hlasy vodičov. Tí si ho najprv kúpili, a následne mu dali vysoké známky. Priemerné skóre 5,6/6 svedčí o tom, že to nie je náhoda.

Uniroyal RainSport 5 je tzv. dažďová pneumatika, nemalo by teda byť prekvapujúce, že sa mimoriadne cení jej schopnosť jazdy na mokrej vozovke. Ďalšia generácia jedinečnej technológie Shark Skin plní v tejto oblasti dôležitú úlohu. Dezén behúňa inšpirovaný riešeniami, ktoré dobre fungujú v prírode, účinne chráni pred aquaplaningom, teda stratou priľnavosti, a to aj po vjazde do kaluže. Značka, ktorá patrí do koncernu Continental, vylepšila konštrukciu modelu, vďaka čomu auto sa šoféruje spevne a stabilne aj na suchej vozovke.

Zákazníci Oponeo vo svojich recenziách píšu, že pneumatiky Uniroyal RainSport 5 prispievajú k bezpečnosti cestovania. Často tiež zdôrazňujú, že vyzerajú skvelo a priťahujú pohľady, čo, ako sa neskôr ukázalo, má pre kupujúcich veľký význam. 

Pre potvrdenie uvádzame názory našich klientov:

Podľa mňa sú to najlepšie pneumatiky na mokrej vozovke. Na suchej vozovke sú dostatočne tiché, a preto je možné považovať ich za prémiovú značku. Veľmi dobrá kontrola, vysoká odolnosť proti aquaplaningu. Veľmi príjemné ovládanie. Zaujímavý dizajn. Pre mňa top 1 v kategórii kvalita/cena a bezpečnosť/cena. Úprimne odporúčam. Pavol B.

Tichá, pohodlná a predovšetkým bezpečná jazda s pneumatikami Uniroyal RainSport 5! S čistým svedomím môžem tieto pneumatiky odporučiť každému vodičovi, ktorý ocení počas jazdy ticho, pohodlie a bezpečnosť. Pneumatiky veľmi silno "priľnú" k suchej aj mokrej vozovke! Pneumatiky, okrem základných vlastností, ktoré by mali spĺňať, majú veľmi zaujímavý behúň a veľmi dobre vyzerajú na diskoch automobilu. Pneumatiky môjho auta priťahujú pozornosť ostatných vodičov! Jakub Zavoďančík

Dunlop SP Sport Bluresponse

Tento model je populárny už niekoľko sezón a pravidelne sa objavuje aj v našich rebríčkoch. Je dobre hodnotený vodičmi a odborníkmi, ktorí vykonávajú testy. To je najlepší dôkaz, že Dunlop SP Sport Bluresponse ponúka vynikajúce vlastnosti.

Podľa zákazníkov spoločnosti Oponeo je najsilnejšou stránkou tejto prémiovej pneumatiky jej vynikajúca priľnavosť na suchej vozovke. Trakcia za mokrých podmienok sa hodnotí rovnako vysokou známkou. Prispeli k tomu viaceré prvky, vrátane špeciálnej gumovej zmesi s polymérmi a asymetrického behúňa s veľkou kontaktnou plochou s vozovkou. Vodiči vo svojich recenziách spomínajú minimálne jednu ďalšiu výhodu modelu, ktorou je nízka generovaná hlučnosť, ktorá sa premieta do komfortu cestovania. Tentokrát sú za to zodpovedné prepracované drážky v oblasti ramien.

Tu je niekoľko recenzií Dunlop SP Sport Bluresponse:

S čistým svedomím odporúčam tieto pneumatiky. Skvelá trakcia bez ohľadu na druh vozovky alebo počasie. Krásne sa držia cesty, a to aj pri agresívnom štýle jazdy. Sú tiché. Zaisťujú úplnú kontrolu nad vozidlom. Vladko

Dlho som hľadal poriadne pneumatiky pre svoje auto. Pneumatiky hodnotím na 6, perfektne priľnú k vozovke a v daždivých dňoch efektívne odvádzajú vodu. Sú tiché, ľahko ovládateľné a na ceste môžete ušetriť nejaké palivo. Srdečne odporúčam. Patrick

Uniroyal Rainsport 3

Toto je druhý zástupca značky Uniroyal v našom rebríčku najlepšie hodnotených pneumatík 205/55 R16. Model Rainsport 3 je predchodcom víťazného modelu RainSport 5, čo veľmi dobre ukazuje, akú dôveru vodiči vložili do tejto série.

Pneumatika sa na suchej vozovke riadi pevne a stabilne ako aj rýchlo reaguje na pohyby volantom. Je to však predovšetkým veľmi dobrá ponuka pre jazdu po tej najnáročnejšej, mokrej vozovke. Nie bezdôvodne sú pneumatiky z tejto rodiny označené symbolom dáždnika! Optimalizované usporiadanie drážok (Shark Skin Technology) efektívne odvádza vodu, vďaka čomu kontrola nad autom zostáva v našich rukách, aj keď vonku prevládajú nepriaznivé podmienky. To sa prejaví aj na krátkej brzdnej dráhe. 

Čo si o týchto pneumatikách myslia vodiči, ktorí mali možnosť ich vyskúšať?

Niet lepšej pneumatiky na mokrú vozovku. Na suchej zostáva prilepená a počas zrážok sa prakticky nič nemení. Aquaplaning pre túto pneumatiku prakticky neexistuje. Iba jazdiť! Maťo

Pneumatiky Uniroyal Rainsport 3 sa ukázali ako pozitívne prekvapenie. Pneumatiky sa veľmi dobre držia suchej aj mokrej vozovky, a čo je pre mňa veľmi dôležité - sú tiché a mäkké, čo zaručuje veľmi dobrý jazdný komfort aj napriek továrenskému, tvrdšiemu odpruženiu v automobile. Rýchle zatáčanie im nerobí problém. Srdečne odporúčam. Po prezutí týchto pneumatík som znova objavil auto. Jano

Goodyear Efficientgrip Performance 2

Ďalšou ocenenou pneumatikou je pneumatika Goodyear Efficientgrip Performance 2 zaradená do prémiového segmentu. Na základe názorov našich zákazníkov môžeme povedať, že spoľahlivosť je jej najväčšou výhodou. 

Pozitívne ohlasy sa nevzali z ničoho nič. Výrobca použil veľa moderných riešení, ktoré majú ovplyvniť výkon pneumatík, a tým pádom aj bezpečnosť cestujúcich. Jedným z nich je technológia Wet Braking, ktorá spája vlastnosti mäkkej gumenej zmesi s prepracovanou štruktúrou blokov. Efekt? Vynikajúca trakcia a efektívne brzdenie na mokrej vozovke. Na druhej strane je technológia Mileage Plus zodpovedná za dlhú životnosť pneumatík – prejdete viac kilometrov bez toho, aby sa stratili ich najlepšie vlastnosti.

Naši zákazníci popisujú svoje skúsenosti s pneumatikami Goodyear Efficientgrip Performance 2 nasledovne:

Veľmi dobré pneumatiky, dobre sa držia vozovky za rôznych jarných a letných podmienok. Bohužiaľ už som zažil niekoľko náročných situácií na ceste, no nikdy ma nepríjemne neprekvapili. Navyše sú príjemne tiché, dokonca aj na diaľnici. Odporúčam! Tomáš

Pneumatika je veľmi priľnavá na suchej vozovke, ale pevná aj na mokrej. Správa sa ticho aj pri dlhých cestách, čo je veľmi dôležité. Rafael

Nokian Wetproof

Vynikajúca priľnavosť k vozovke za každých podmienok a stabilita – o týchto vlastnostiach sa určite dočítate v recenziách modelu Nokian Wetproof, vystavených zákazníkmi Oponeo. Tohtoročná letná ponuka fínskeho výrobcu zjavne oslovila mnohých vodičov.

Pneumatika je vybavená behúňom s asymetrickým dezénom, ktorého jednotlivé prvky zodpovedajú za ďalšie parametre. Vonkajšia stabilizačná oblasť zlepšuje manipuláciu, zatiaľ čo zóna bezpečnej jazdy zaručuje trakciu a pevné šoférovanie tak v plnom slnku, ako aj pri silných zrážkach. Značka Nokian Tyres navyše vyvinula maximálne úsilie na zabezpečenie tichej pneumatiky a zaručenie nízkeho valivého odporu, ktorý znižuje spotrebu paliva.

Ako sú na tom sľuby výrobcu so skutočnými vlastnosťami pneumatík? Overíme to v názoroch:

Najlepšie pneumatiky, aké som kedykoľvek mal! Cestujem s deťmi a bezpečnosť a pohodlie sú dôležité. Pneumatiky sú dobré na suchej aj mokrej vozovke. Veľmi dobre držia na ceste. Určite ich kúpim aj druhýkrát! Katka9220

Pneumatiky sú tiché a dobre sa držia. Problém s plávaním auta pri vyšších rýchlostiach necítim ani v zákrutách. Odporúčam. Počas silných dažďov veľmi dobre odvádzajú vodu. A. M.

Dobré letné pneumatiky – ako si vybrať?

Aj keď sa to zdá zložité, nie je to v skutočnosti až také náročné. Začnite vyhľadaním rozmeru pneumatiky, ktorá sa hodí k vášmu autu. Ak si nie ste istí, pomôže vám náš špecializovaný nástroj. Všetko, čo musíte urobiť, je poskytnúť základné informácie o vašom automobile.

V ďalšom kroku skontrolujte odporúčané modely v danej veľkosti. Môžete sa riadiť názormi špecialistov, napríklad z ADAC alebo iných organizácií alebo automobilovej tlače. Užitočné môžu byť aj hodnotenia vodičov, ktorí mali možnosť vyskúšať jednotlivé modely v mnohých situáciách a za rôznych poveternostných podmienok.

Pri výbere viacerých modelov nezabudnite vziať do úvahy svoje vlastné potreby a očakávania. Prispôsobte pneumatiky svojmu jazdnému štýlu, priestoru, v ktorom sa pohybujete, alebo rozpočtu. Pre vaše pohodlie môžete použiť náš porovnávací nástroj. Výber na Oponeo je obrovský, takže si určite nájdete niečo pre seba.