Blíži sa letná sezóna a Vy rozmýšľate, aké pneumatiky  namontovať na svoje vozidlo? Ak plánujete nákup nových letných pneumatík 205/55 R16, rebríček, ktorý sme pripravili, vám určite pomôže pri rozhodovaní. Pripravili sme ho na základe odporúčaní najprísnejších recenzentov, čiže vodičov.

Ako vznikol prehľad? Zozbierali sme hodnotenia pneumatík s rozmerom, ktorý nás zaujíma, udelené našimi zákazníkmi v roku 2021 a začiatkom roka  2022. Tak sme vybrali 5 modelov, ktoré dôkladne otestovali naši vodiči, a čo je najdôležitejšie, udelili im aj vysoké hodnotenie. Tento rok sú výsledky veľmi vyrovnané.

Vozidlo jazdí v lete medzi stromami.Leto je to čas častých výletov, oplatí sa zabezpečiť si vhodné pneumatiky.Pneumatiky s rozmerom 205/55 R16 patria medzi tie, ktoré si vyberáme najčastejšie. Montujú sa na vozidlá z rôznych segmentoch, okrem iného (podľa roku výroby alebo výbavy): VW Golf, VW Passat, Audi A3, Audi A4, Audi A6, Škoda Octavia, Skoda Superb, BMW rad 3, Toyota Avensis, Renault Megane, Renault Laguna, Ford Focus, Ford Mondeo, Seat Leon či Mercedes triedy C.

Výsledky sú nasledovné:

ModelPriemerné hodnotenie*
Michelin Primacy 45,7
Bridgestone Turanza T0055,7
Continental EcoContact 65,65
Dunlop SP Sport Bluresponse5,6
Uniroyal RainSport 55,6

*Rebríček vznikol na základe hodnotení (podľa stupnice 1-6) udelených zákazníkmi Oponeo v období od 01.01.2021 do 07.03.2022. V prehľade nájdete len modely, ktoré získali minimálny požadovaný počet hodnotení. Výsledky zobrazené v našom obchode  sa môžu líšiť od výsledkov uvedených v prehľade a uvedené známky sa týkajú výhradne modelov s prezentovaným rozmerom.

Michelin Primacy 4

Prvé miesto v tohtoročnom rebríčku obsadila pneumatika z prémiového segmentu, konkrétne Michelin Primacy 4. Vodiči ocenili jej jazdné parametre a odmenili ju mnohými kladnými recenziami, vďaka ktorým sa ocitla na vrchole rebríčka.

Tento model sa vyznačuje skvelou odolnosťou. Vďaka optimalizovanej ploche styku s vozovkou je tlak dobre rozložený. Samotná zmes je veľmi odolná proti oderu, vďaka čomu umožňuje prekonať až o 20% dlhšiu vzdialenosť než produkt predchádzajúcej generácie. Svoj význam má aj použitie inovatívnej technológie EverGrip.

 Významne skracuje brzdnú dráhu na mokrej vozovke a zvyšuje bezpečnosť vodiča aj spolujazdcov. Behúň s premysleným rozmiestnením drážok umožňuje  efektívne odvádzanie vody, zabraňuje šmyku a zaručuje skvelú kontrolu nad vozidlom rovnako na suchej ako aj mokrej vozovke. Ak rozmýšľate nad tým, aké letné pneumatiky 205/55 r16 si vybrať, tento model sa rozhodne oplatí zobrať do úvahy.


Kvalitu pneumatík potvrdzujú hodnotenia spokojných zákazníkov

Pneumatiky sú tiché a skvele sa držia na ceste. Mám pocit, že mám solídny kontakt s vozovkou, a nakoľko je pneumatika to jediné, čo spája auto s vozovkou, je to mimoriadne dôležité. Cítim sa s nimi bezpečne. Hoci cena nebola nízka, rozhodne sa oplatí doplatiť, aby sa zvýšila naša bezpečnosť na ceste. Anna D.

Rozhodol som sa pre tieto pneumatiky, pretože ich odporúčal aj výrobca vozidla. Vozidlo som si odviezol z autosalóna s predchádzajúcim modelom pneumatík, s ktorými som bol tiež veľmi spokojný. Pneumatiky sa skvele správajú v daždi aj na suchej vozovke. Sú pomerne tiché a nezvyšujú spotrebu paliva. Valenie je hladké a bez dodatočného odporu. Naozaj veľmi odporúčam! Tomáš

Bridgestone Turanza T005

Rovnako dobre, ako predchádzajúca popisovaná pneumatika Michelin, dopadol aj model Bridgestone Turanza T005. Je to veľmi obľúbený produkt, ktorý si dokonale poradí na suchej aj mokrej vozovke. Výrobca sa vynasnažil, aby pneumatika zaručila používateľom bezpečnosť a vysoký jazdný komfort.

Na výrobu tejto pneumatiky sa použila moderná zmes Nano Pro-Tech. Vďaka tomu ponúka nielen trvanlivosť, ale aj nízky valivý odpor. Odráža sa to v nižšej spotrebe a nižších výdavkoch na palivo. Významne sa skrátila aj brzdná dráha nielen na suchej, ale aj na mokrej vozovke.

Oplatí sa spomenúť aj najnovšiu generáciu behúňa s vyšším počtom zárezov a širokými drážkami. Vďaka tomu sa voda efektívne odvádza, a tým sa zabraňuje vzniku aquaplaningu. Zosilnená je aj konštrukcia kostry, čím sa zvyšuje celková odolnosť tohto modelu a stabilizuje sa jeho profil.


A čo si myslia vodiči o Bridgestone Turanza T005?

Fantastické pneumatiky. Veľmi krátka brzdná dráha, najmä na mokrej vozovke. Predtým som jazdil s pneumatikami inej značky, brzdná dráha bola pri prudkom brzdení oveľa dlhšia. Som nadšený touto zmenou. Jazda s Turanzami 005 je oveľa bezpečnejšia. Jazdný komfort je veľmi dobrý. Sebastián V.

Odporúčam tieto pneumatiky. Tiché, perfektne sa držia rovnako na mokrom ako aj suchom asfalte. Istota pri riadení v úzkych zákrutách aj v širokých oblúkoch na akejkoľvek ceste. Bridgestone, na rozdiel od iných špičkových výrobcov, je značka, ktorá ma doteraz nesklamala. Odporúčam!!! Peter

Continental EcoContact 6

Posledná z prvej trojice odporúčaných pneumatík pochádza od známeho výrobcu a jedná sa o model Continental EcoContact 6.  Je to produkt z prémiového segmentu, môžeme od neho teda očakávať naozaj skvelé  úžitkové vlastnosti. Riešenia, ktoré ponúka, ovplyvňujú rovnako bezpečnosť ako aj komfort počas jazdy.

Na výrobu pneumatiky sa použila gumová zmes Green Chili 2.0. Jej zloženie s vysokým obsahom polymérov a siliky zabezpečuje vysokú odolnosť vozidla, a teda aj dlhú dobu používania. Zaručuje aj nízky valivý odpor, vďaka čomu vozidlo spotrebuje menej paliva a pomôže vodičovi ušetriť slušnú sumu peňazí.  Technológie použité v tomto modeli skracujú aj brzdnú dráhu a dodávajú istotu pri riadení vozidla.

Behúň so špeciálne navrhnutým dezénom sa vyznačuje optimálne tvarovanými ramennými drážkami. Vďaka tomu sa voda rýchlo a efektívne odvádza, čím sa zabezpečí ochrana proti nebezpečným šmykom. Návrhári použili aj doplnkové zárezy, ktorých úlohou je zabrániť deformácii konštrukcie počas dynamického manévrovania, napr. pri zatáčaní. Umožňuje to zachovať si skvelú kontrolu nad vozidlom.


Výkonnosť tejto pneumatiky potvrdzujú hodnotenia vodičov:

Pneumatiky Continental EcoContact 6 som si kúpil po mnohoročnom používaní pneumatík z predchádzajúcej série - Continental ContiEcoContact 3. S nákupom nových pneumatík som veľmi spokojný, správajú sa skvele na mokrej vozovke a zabezpečujú optimálnu priľnavosť v zákrutách. Skvelý pomer ceny a kvality. Produkt špičkovej kvality, hodný odporúčania. Lukáš

Pneumatiky sú super. Jazdil som už s pneumatikami rôznych značiek. Toto sú moje druhé sezónne letné pneumatiky od nákupu auta. V budúcnosti nezmením výrobcu. Brzdeniu v rôznych poveternostných podmienkach sa nedá nič vytknúť. Dáva to istotu a bezpečnosť za každých podmienok. Auto sa skvele riadi. Richard

Dunlop SP Sport Bluresponse

Tento model sa už niekoľko sezón teší obľúbenosti a pravidelne sa umiestňuje v našich rebríčkoch. Dobré hodnotenie mu udeľujú  vodiči, rovnako ako odborníci z branže, ktorí uskutočňujú testy. Je to najlepší dôkaz, že Dunlop SP Sport Bluresponse ponúka úžasné vlastnosti.

Najsilnejšou stránkou tejto pneumatiky prémiovej triedy je podľa zákazníkov Oponeo dokonalá priľnavosť na suchej vozovke. Trakcia v mokrých podmienkach získava rovnako vysoké ocenenie. Prispelo k tomu mnoho prvkov, vrátane špeciálnej gumovej zmesi s polymérmi a asymetrického behúňa s veľkou plochou styku s vozovkou.

Vodiči vo svojich hodnoteniach spomínajú minimálne ešte jednu výhodu tohto modelu,  ktorou je nízka hlučnosť, a tá ovplyvňuje jazdný komfort. Tentokrát je to zásluha  vypracovaných drážok v oblasti ramien.


Tu je niekoľko recenzií pneumatík Dunlop SP Sport Bluresponse:

Pneumatika je stabilná, solídna, veľmi tichá. Používam ich zároveň na služobnom aute  ako aj na súkromnom vozidle ako ďalšiu súpravu. Rovnako počas horúcich ako aj chladných či daždivých dní dodávajú tieto pneumatiky istotu a stabilitu počas riadenia vozidla. Súčasne sa vyznačujú dobrou životnosťou, v mojom prípade vydržia vyše 40.000 km. Rafael K.

Veľmi tiché pneumatiky, dobre držia stopu rovnako na mokrej ako aj suchej vozovke,  skvele odvádzajú vodu aj blato. Dobre sa držia pri zdolávaní zákrut – auto neťahá do strany a riadenie je stabilné. Pneumatiky sú odolné proti opotrebovaniu, najazdil som už nejakých 7 000 km a nič sa im nestalo, behúň je odolný, bočnice OK, bez vypuklín a známok poškodenia. Odporúčam tieto pneumatiky! Arpád P.

Uniroyal RainSport 5

Jedná sa o model zo stredného segmentu, ktorý mal premiéru pomerne nedávno. Napriek tomu, že je na trhu dosť krátko, stihol presvedčiť vodičov o svojich kvalitách. Tí si ho najprv kúpili, a následne mu udelili vysoké hodnotenie. Priemerné hodnotenie 5,6/6 znamená, že sa tu nedá hovoriť o náhode.

Uniroyal RainSport 5 je tzv. dažďová pneumatika, nemalo by teda nikoho prekvapovať, že oceňované sú najmä jej možnosti počas jazdy na mokrej vozovke. Osobitnú zásluhu má na tom už ďalšia generácia unikátnej technológie „Žraločej kože”. Dezén behúňa je inšpirovaný riešeniami, ktoré sa osvedčili v prírode, účinne chráni   proti aquaplaningu, čiže strate priľnavosti, napríklad pri prechádzaní kalužou. 

Značka patriaca ku koncernu Continental prepracovala konštrukciu modelu tak, aby bolo riadenie vozidla isté a stabilné aj na suchej vozovke.

Zákazníci Oponeo vo svojich hodnoteniach píšu, že pneumatiky Uniroyal RainSport 5 ovplyvňujú bezpečnosť počas jazdy. Často zdôrazňujú aj to, že skvele vyzerajú a priťahujú pohľady, čo má (ako sa ukazuje) obrovský význam pre kupujúcich.


Ako potvrdenie uvádzame hodnotenia našich zákazníkov:

Veľmi dobré pneumatiky v tejto cenovej kategórii. Solídne správanie rovnako na suchej aj mokrej vozovke. Počas dažďa je riadenie vozidla stabilné.  Už dvakrát sa osvedčili v núdzovej situácii na ceste, keď bolo nutné prudké brzdenie. Tommy

Uniroyal je to najlepšie, čo som mohol obuť na svoje vozidlo.  Sú geniálne na suchej vozovke a ešte lepšie na mokrej. Vozidlo sa riadi dokonale v akýchkoľvek poveternostných podmienkach. Po mojom niekoľkoročnom dobrodružstve s Uniroyal Rainsport 3 to bola jednoznačná voľba. Pri nákupe nových pneumatík som si už automaticky vybral Rainsport 5 a bol to zásah do čierneho. Všetkým odporúčam! Lukáš

Dobré pneumatiky na leto – ako si ich vybrať?

Hoci výber vhodných pneumatík na letnú sezónu sa zdá byť komplikovaný, v skutočnosti vôbec nie je taký ťažký. Začnite od zistenia rozmeru pneumatík vhodných pre Vaše vozidlo. Ak si nie ste istí, pomôže vám náš nástroj, ktorý je na to určený. Stačí, že uvediete základné informácie o svojom vozidle.

V ďalšom kroku si pozrite odporúčané modely s daným rozmerom. Môžete zohľadniť názory odborníkov, napríklad z ADAC alebo iných organizácií či motoristických magazínov. Praktické môžu byť aj hodnotenia vodičov, ktorí mali možnosť otestovať jednotlivé modely vo viacerých situáciách a rôznych poveternostných podmienkach.

Keď si predbežne vyberiete niekoľko modelov, nezabudnite zohľadniť vlastné potreby a očakávania. Prispôsobte pneumatiky svojmu jazdnému štýlu, priestoru, v ktorom sa väčšinou pohybujete či rozpočtu. Pre zjednodušenie môžete využiť náš porovnávač. Možnosti výberu na Oponeo sú obrovské a určite tu nájdete niečo pre seba.