Počasie nie je veľmi príjemné, ale faktom je, že zima sa chýli ku koncu, aj keď tento rok nedošlo k žiadnym skutočným mrazom. Pomaly sa tak blíži čas, kedy by ste sa mali rozhliadnuť po nových pneumatikách na letnú sezónu.

Pre mnohých ľudí môže byť nákup pneumatík problém, výrobcovia v súčasnosti ponúkajú obrovské množstvo modelov, že je ťažké sa v tom všetkom vyznať. Na Oponeo nájdete momentálne takmer 600 modelov, ktoré spĺňajú túto špecifikáciu, preto sa vám pokúsime trochu uľahčiť výber.

Rozsiahla databáza názorov, ktoré naši zákazníci uviedli pri jednotlivých výrobkoch, umožnila identifikovať päť letných pneumatík s rozmermi 185/65 R15, ktoré sa tešia najväčšiemu uznaniu. Tento rozmer pneumatiky je charakteristický pre osobné automobily ako Citroen C3, Hyundai Elantra alebo dokonca Toyota Prius a mnoho ďalších.

  Pneumatiky v rozmere 185/65 R15 sú montované na Citroen C3 (fot. Citroen)


Najlepšie letné pneumatiky s rozmerom 185/65 R15 podľa používateľov OPONEO

Pozícia:Model pneumatiky:Hodnotenie*:
1Pirelli P1 Cinturato Verde5,65
2Uniroyal RainExpert 35,5
3Hankook Kinergy eco K4255,35
4Dębica Passio 25,3
5Firemax FM6015,05

* Hodnotenia sú výsledkom priemeru recenzií uverejnených v danom čase používateľmi (iba ohľadom tohto konkrétneho rozmeru). Údaje pokrývajú obdobie od 1. januára 2018 do 1. januára 2020. Hodnotiaca škála je od 1 do 6, pričom šesť je najvyššie možné hodnotenie. 

1. Pirelli P1 Cinturato Verde

Vo vyrovnanom súboji vyhrala pneumatika Pirelli P1 Cinturato Verde. Pneumatika patrí do prémiovej triedy, čo vyplýva aj z hodnotení vodičov. Má veľmi dobré parametre za rôznych poveternostných podmienok. Vďaka asymetrickému behúňu sa používatelia týchto pneumatík neboja ani najhoršieho lejaku, pretože pneumatika veľmi dobre odvádza prebytočnú vodu.

Je potrebné dodať, že názory používateľov sú v tomto prípade veľmi podobné s výsledkami odborných testov. Pirelli P1 Cinturato Verde s rozmerom 185/65 R15 v roku 2019 bola odporúčaná ÖAMTC a TCS, a ADAC opísala jej výsledok ako uspokojivý.

Spokojnosť počas jazdy potvrdzujú aj komentáre na našich webových stránkach. Používateľ Vlado dal najvyššiu známku a rozhodol sa vyjadriť svoje dojmy:

Pneumatiky sú vynikajúce na suchých cestách, ako aj po daždi, ktoré držia sa na ceste v takmer všetkých podmienkach a môžem ich s istotou odporučiť.

Marek M. sa tiež rozhodol oceniť kvalitu idúcu s touto značkou a dal pneumatikám šestku:

Prvýkrát som sa rozhodol na prémiové pneumatiky a neľutujem toto rozhodnutie. Najviac ma prekvapila priľnavosť počas jazdy v daždi, pneumatiky sa takmer lepili k povrchu. Odporúčam


2. Uniroyal RainExpert 3

Druhé miesto zaujal produkt firmy Uniroyal, známy výrobou pneumatík určených na použitie na mokrom povrchu. Ako vidíte, sústredenie sa na jednom konkrétnom aspekte prináša výsledky a vodiči to oceňujú.

Uniroyal RainExpert 3 je vybavená asymetrickým behúňom s autorskou, patentovanou štruktúrou inšpirovanou kožou žralokov, ktorá dokonale zabraňuje vzniku aquaplaningu.

Tieto špeciálne vlastnosti oceňujú vodiči na mokrej vozovke, Michal píše:

Veľmi odporúčam túto pneumatiku, dobre drží na mokrej vozovke. Počas jazdy nehučí. Poskytuje určité úspory na palive a čo je najdôležitejšie, je dostupná za rozumnú cenu.

Marek B. hovorí podobne:

Pneumatiky sa veľmi dobre správajú na suchých povrchoch, v daždi sa môžete tiež cítiť bezpečne, majú vynikajúcu priľnavosť celý čas, bez ohľadu na podmienky.

A tiež aj komentátor známy pod pseudonymom DarJush:

Dobrá pneumatika za dobrú cenu. Chová sa vynikajúco na mokrom povrchu, jazdí stabilne a dobre brzdí. V budúcnosti určite kúpim ich nasledujúcu generáciu.

Všetci používatelia, ktorých názory sme citovali, sa rozhodli dať pneumatike Uniroyal RainExpert 3 najvyššie možné hodnotenie.


3. Hankook Kinergy eco K425

Posledné miesto na stupňoch víťazov zaujala pneumatika vyrábaná kórejskym koncernom Hankook, ktorý si každý rok získava čoraz väčšiu popularitu a snaží sa zaujať pozíciu na rovnakej úrovni ako najväčší giganti tohto odvetvia. Môže sa im to podariť - je to odôvodnené spokojnosťou ľudí, ktorí sa rozhodli jazdiť na ich produktoch.

Charakteristickým znakom týchto pneumatík v porovnaní do ostatných návrhov v rebríčku je fakt, že sú ekologické. Ponúkajú veľmi dobré parametre a zároveň je ich výrobný proces a opotrebenie šetrné k životnému prostrediu.

V roku 2016 ADAC ocenila túto pneumatiku vo svojej skúške tým, že jej udelila hodnotenie "dobrá".

Vodiči, ktorí hodnotili tieto pneumatiky, ocenili aj - rovnako ako používateľ Peter, nízku úroveň hluku:

Pneumatiky vrelo odporúčam, atraktívna cena a super obchod Oponeo. Sú tiché počas jazdy a majú dobrú priľnavosť, sú ako ,,prilepené,, na mokrom aj suchom povrchu. A bezpečnosť jazdy je najdôležitejšou vecou pri cestovaní s rodinou.

Používateľ Spider má podobný názor:

Veľmi dobré pneumatiky, najmä pomer cena - kvalita. Na začiatku treba povedať, že sú veľmi tiché a majú nízky valivý odpor (čo je vidieť na spotrebe - najmä na trase). Na suchej vozovke sa správajú veľmi dobre (rovnako ako väčšina nových pneumatík), ale najväčšou výhodou je ich správanie na mokrom asfalte, auto sa riadi ako na koľajniciach a pri prejazde po veľkých kalužiach sa vôbec nevytvára aquaplaning. Naozaj skvelá pneumatika pre kompaktné autá. Som veľmi spokojný. Pozdravujem.

4. Dębica Passio 2

Pneumatika Dębica, ktorá zaostala mierne za Hankook Kinergy eco K425, skončila na štvrtom mieste, hneď za pódiom.

Zdá sa, že kupujúci oceňujú rovnováhu v porovnaní s kvalitou, ktorú poľská spoločnosť ponúka pre pneumatiky. Cestovanie s pneumatikami Dębica Passio 2 je nielen pohodlné, ale aj ekonomické, je to dobrá voľba pre ľudí, ktorí sa pohybujú hlavne po meste.

Behúň tejto pneumatiky bol navrhnutý tak, aby sa rovnomerne opotreboval, čo znamená, že pneumatiky vydržia dlhšie, bez toho, aby bola ohrozená bezpečnosť cestujúcich.

Dębica Passio 2, ako naznačuje číslo v názve, je nástupcom pneumatiky predchádzajúcej generácie, ktorá bola medzi vodičmi veľmi populárna. Tento model bol ďalej vylepšený a názory spokojných zákazníkov naznačujú, že projektanti koncernu odviedli dobrú prácu.

Prácu značky Dębica ocenil o. i.: Juraj K., pričom upozornil aj na finančné záležitosti:

Nie je to môj prvý kontakt s týmito pneumatikami. Myslím si, že nie je potrebné veľa investovať do pneumatík, aby sme sa na cestách cítili sebaisto a bezpečne. Samozrejme za podmienky, ak je daná osoba rozumným vodičom, a to už nezávisí od pneumatík. Tieto pneumatiky odporúčam s čistým svedomím. Pri ďalšom nákupe pneumatík sa určite rozhodnem pre rovnaký model.

Podobným spôsobom vyjadril svoj názor používateľ Adamko:

Pneumatiky sú vzhľadom na svoju cenu skutočne vynikajúce. Jazdím na nich dve sezóny a opotrebenie je zanedbateľné. Dobre sa držia na suchom a mokrom povrchu, či tiež na snehu vzhľadom na to, že je to letná pneumatika. Určite by som ju odporučil každému, kto nechce veľa utrácať za pneumatiky a zároveň bezpečne jazdiť.

5. Firemax FM601

Piate miesto v rebríčku najlepších pneumatík obsadila firma Firemax FM601 a rovnako ako pneumatiky na štvrtom mieste, reprezentujú ekonomickú triedu.

Opäť je zrejmé, že kupujúci sa snažia nájsť zlatú strednú cestu medzi nákladmi a kvalitou, pričom sú si vedomí svojich vlastných potrieb. Vodiči oceňujú, že aj napriek nízkej cene môžu dôverovať týmto pneumatikám, čo je vidieť v ich hodnoteniach, napríklad vo vyhláseniach Martina Zápotočného:

Pneumatiky sa správajú veľmi dobre na suchom aj mokrom povrchu. Niekedy sa podarí (ako to už je v meste) prejsť po veľkej diere, čo pneumatika statočne vydrží. Obzvlášť dôležité pre mňa bolo správanie pneumatiky na mokrom povrchu, pretože často chodím s deťmi do škôlky a jasličiek. S hrdosťou priznávam, že pneumatiky Firemax ma nikdy nesklamali. Vrelo ich odporúčam.

Jazdu na týchto pneumatikách si chváli aj druhý Martin, ktorý sa pri jazde tiež cíti sebaisto:

Pneumatiky sú vo vzťahu cena - kvalita vynikajúce. Jazdí sa na nich tak, ako sa patrí, auto nevytvára žiadne nepredvídateľné situácie. Mimo faktu, že sa jedná o rozpočtový produkt, sa správa úplne ticho, má dobrú priľnavosť, dobre odvádza vodu na mokrej vozovke a pri normálnej rozumnej jazde je každá trasa pohodlná a bezpečná. Ak niekto premýšľa o značkových náhradách, pneumatiky Firemax budú ideálnou alternatívou. V tejto sezóne som na nich prešiel viac ako 12.000 km a nikdy nedošlo do núdzovej situácie, v ktorej by ma sklamali. Počas montáže neboli žiadne problémy s vyvážením kolies.

Používateľ Alfonz Hunčaga je zase ohromené kvalitou ich spracovania:

Na moje prekvapenie vrelo odporúčam tieto pneumatiky. Prešiel som na nich viac než 10 000 km a pneumatiky sú dobré na ďalšiu sezónu. Odporúčam.

Ako si vybrať tie správne pneumatiky?

Modely predstavené v tomto článku sú výberom konkrétnej skupiny ľudí, poskytujú určitý prehľad a môžu vám pomôcť pri rozhodovaní, ale nie sú to hotové odpovede. Pri nákupe pneumatík pre svoje potreby musíte najskôr premýšľať o tom, kde budú použité, ako často a v akom teréne. Potreby každého sa budú mierne líšiť.

Počet pneumatík dostupných na trhu je však veľmi vysoký, takže keď hľadáte konkrétne modely, stojí za to použiť nástroj na porovnávanie pneumatík, aby ste mohli ľahšie porovnávať niekoľko produktov medzi sebou.

Je tiež potrebné zvážiť výsledky uznávaných profesionálnych automobilových testov a názory bežných vodičov. Takéto zhrnutia hodnotení a názorov oboch prostredí poskytne ucelenejší obraz o danom produkte.

Mnohé informácie sú tiež znázornené aj na štítkoch pripojených k pneumatikám, ktoré sú v Európskej únii povinné. Obsahujú informácie o valivom odpore, brzdnom účinku za mokra, ako aj o emitovanom vonkajšom hluku.

Ak máte ďalej pochybnosti a nemôžete sa tak ľahko rozhodnúť, zavolajte nám! Naši poradcovia vám radi pomôžu.