Aquaplaning je jednou z častých príčin dopravných nehôd. Vzniká počas prudkého dažďa, avšak príčinou jeho vzniku môže byť aj stojatá voda na vozovke. Vozidlo sa za týchto podmienok stáva neovládateľné a dostáva sa do šmyku. V článku sme pre vás pripravili krátky návod na to, ako predchádzať aquaplaningu a čo robiť, keď už vznikne.

auto jazdí cez mláku

Aquaplaning – čo to je a ako vzniká

Kvalita našich ciest nie je vždy ukážková a na mnohých miestach môžeme nájsť preliačiny na vozovke spôsobené vozidlami s ťažkým nákladom alebo frekventovanou premávkou. V prípade daždivého počasia sa do preliačin dostane voda. A takáto stojatá vrstva vody dokáže byť vo vyšších rýchlostiach mimo obce mimoriadne nebezpečná. Koleso auta v takomto prípade stráca kontakt s vozovkou a vozidlo sa stáva neovládateľným. Tento jav odborne nazývame aquaplaning, alebo poslovenčene akvaplaning.

Voľný preklad slova akvaplaning je vznášanie sa na vode. Aquaplaning vzniká vtedy, keď pneumatika nedokáže dostatočne odvádzať vodu adekvátne k rýchlosti jazdy. Pri vyššej rýchlosti sa pred kolesom nahromaďuje veľké množstvo vody, ktorej tlak je vyšší než tiaž vozidla na pneumatiku. Následne sa táto voda rozšíri pod pneumatiku, čím koleso stratí kontakt s vozovkou a vznesie sa na tejto vrstve vody. Keď sa tento jav stane na všetkých štyroch kolesách, vozidlo sa stáva neovládateľné. Nedá sa riadiť smer jazdy, pridávať rýchlosť, ale ani brzdiť. V takýchto prípadoch vám ostáva už iba mať dostatočne dobré poistenie vozidla.

štyri mustangy na mokrej trati

Na vznik aquaplaningu vplývajú tieto parametre:

Aquaplaning vzniká v prípade nových pneumatík pri vyšších rýchlostiach ako 80 km/h. Pri mestských rýchlostiach vzniká iba v prípade, ak má pneumatika nízky dezén, alebo dezén na hranici svojej životnosti.

Ako predchádzať aquaplaningu

To, že vám hrozí riziko aquaplaningu zistíte tak, že sa stopy auta idúceho pred vami strácajú vo vode. Problém začína už vtedy, keď je hĺbka vody na ceste vyššia ako 5 mm a táto vodná stopa je dlhšia ako 10 metrov. Riziko aquaplaningu zvyšuje najmä:

  • vysoká jazdná rýchlosť
  • pneumatiky s dezénom menším ako 4 mm
  • príliš široké pneumatiky
  • príliš nahustené alebo podhustené pneumatiky
  • ľahké vozidlo
  • materiál vozovky

Základom toho, aby ste predišli aquaplaningu, je mať pneumatiky s dostatočnou hĺbkou dezénu. Tá zabezpečí, že pneumatika bude môcť dostatočne odvádzať vodu a tým pádom bude mať dobrý kontakt s vozovkou. Napríklad letné pneumatiky s hĺbkou 1,6 mm majú oproti novej pneumatike pri rýchlosti 75 km/h a výške vody 3 mm dotykovú plochu s vozovkou iba 16 %. Takto opotrebovanej pneumatike stačí k strate priľnavosti na ceste rýchlosť iba 60 km/h.

Okrem hĺbky dezénu pneumatiky je nutné dodržiavať aj tlak vzduchu v pneumatikách. Jednoduchšie to majú vodiči, ktorí majú vozidlo vybavené snímačom tlaku vzduchu v pneumatikách, TPMS senzorom. V opačnom prípade treba pravidelne kontrolovať tlak vzduchu na čerpacej stanici.

Ďalšie tipy ako predchádzať aquaplaningu počas jazdy:

  • vždy prispôsobte rýchlosť a štýl jazdy aktuálnej situácii na ceste
  • vyhýbajte sa stojatej vode a koľajom na ceste, ktoré sú zaliate vodou
  • vyhýbajte sa potôčikom pretekajúcim cez cestu

Nebezpečenstvo aquaplaningu zvyšujú aj širšie športové pneumatiky. Napriek tomu, že ich dotyková plocha s vozovkou je väčšia a majú viac drážok na odvádzanie vody, hromadí sa pod nimi viac vody, ktorú je potrebné včas odviesť. Pozdĺžne drážky sú dlhšie, takže im dlhšie trvá odviezť vodu spod pneumatiky.

TIP: Nielen aquaplaning je zložitý na zvládnutie. Oponeo vám prináša aj návod na to, ako zvládnuť bezpečnú jazdu na ľade a snehu.

Pokiaľ ste vizuálny typ človeka a rozumiete po anglicky, odporúčame vám pozrieť si video o aquaplaningu.

cestujúcich v aute počas cestovania

Čo robiť pri aquaplaningu

Čo robiť, keď sa vám napriek opatrnosti nepodarí predísť aquaplaningu? Aquaplaning rozoznáte tak, že zrazu budete cítiť, že auto akoby pláva na vozovke a nebude reagovať na jemné zmeny smeru jazdy. Volant bude voľný a otáčky motora vyletia prudko hore.

Pokiaľ cítite, že prichádza k aquaplaningu, nepanikárte. Nesnažte sa brzdiť, pridávať plyn, ani prudko otáčať volantom. Pokiaľ potrebujete brzdiť, brzdite prerušovane, nikdy nie prudkým dupnutím na brzdový pedál. V prípade prudkej zatáčky, keď sa vozovky dotýka iba jedno koleso, by ste mohli dostať šmyk. Snažte sa držať volant pevne a rovno, uberte plyn a na manuáli šliapnite na spojku. Tento úkon uvoľní hnacie pneumatiky, ktoré by opäť mali začať fungovať.

Elektronické vychytávky do auta a aquaplaning

Pri aquaplaningu by ste sa, žiaľ, nemali plne spoliehať iba na elektronické vychytávky v aute, ako napríklad ABS systém. Tie síce pomáhajú vodičovi pri jazde, avšak nepreberajú zodpovednosť za jej bezpečnosť. ESP systém dokáže pri aquaplaningu pomôcť iba čiastočne. Ak pláva iba jedno koleso, dokáže upraviť otáčky ostatných kolies, čím pomáha vodičovi opäť získať kontrolu nad vozidlom. Ak sa aquaplaning týka viacerých kolies, ESP systém dokáže pomôcť tak, že následne po zvládnutí aquaplaningu pomáha udržať stabilitu vozidla.

Predchádzaniu vzniku aquaplaningu môžu do vysokej miery pomôcť aj kvalitné pneumatiky. Preto si vždy kupujte iba overené pneumatiky a nikdy nie neoverené pneumatiky z druhej ruky. Pred kúpou pneumatík vám odporúčame pozrieť si profesionálne testy pneumatík.