Skontrolujte Vašu objednávku
Napíšte číslo objednávky, meno a priezvisko v prípade individuálneho klienta, alebo DIČ v prípade firmy.

Zistiť stav

Zistite stav objednávky

Tlak vzduchu v pneumatikách

Začnite výberom značky

Tlak v pneumatikách

Nízky tlak v pneumatikách má mnoho negatív. Medzi tieto negatíva patrí oveľa dlhšia brzdná dráha na mokrej vozovke, nižšia odolnosť voči aquaplaningu, nežiaduce reakcie vozidla pri manévroch, sťažené parkovanie auta (ťažšie pohyby riadenia volantu), riziko defektu pri jazde, zrýchlené opotrebenie dielov volantu, nerovnomerné opotrebovanie pneumatík, skrátená životnosť pneumatík a samozrejme vyššia spotreba vozidla. Jediným pozitívom zníženého tlaku je lepšie tlmenie rôznych nerovností povrchu vozovky. Nadšenci terénnej jazdy cielene znižujú tlak pneumatík, aby tak zlepšili trakčné vlastnosti pri pohybe po nerovnom povrchu.

Na druhej strane príliš vysoký tlak v pneumatikách znamená horšiu priľnavosť (menšia plocha kontaktu s vozovkou), pokles komfortu jazdy (horšie tlmenie nerovností, väčší hluk vo vnútri vozidla), zrýchlené opotrebovanie komponentov zavesenia kolies (zlé tlmenie vibrácií), rýchlejšie opotrebovanie behúňa a zvýšené riziko poškodenia pneumatiky pri strete s jamou na ceste alebo chodníkom. Výhodou zvýšeného tlaku v pneumatikách je väčšia stabilita pri jazde v zákrutách a zníženie spotreby paliva vďaka zníženému valivému odporu.

TIP: Tlak v pneumatikách by mal byť kontrolovaný každé dva týždne a pred každou dlhšou cestou. Hodnoty tlaku pre konkrétne typy automobilov nájdete v tabuľke.