Tlak vzduchu v pneumatikách

Začnite výberom značky

Tlak v pneumatikách

Nízky tlak v pneumatikách má mnoho negatív. Medzi tieto negatíva patrí oveľa dlhšia brzdná dráha na mokrej vozovke, nižšia odolnosť voči aquaplaningu, nežiaduce reakcie vozidla pri manévroch, sťažené parkovanie auta (ťažšie pohyby riadenia volantu), riziko defektu pri jazde, zrýchlené opotrebenie dielov volantu, nerovnomerné opotrebovanie pneumatík, skrátená životnosť pneumatík a samozrejme vyššia spotreba vozidla. Jediným pozitívom zníženého tlaku je lepšie tlmenie rôznych nerovností povrchu vozovky. Nadšenci terénnej jazdy cielene znižujú tlak pneumatík, aby tak zlepšili trakčné vlastnosti pri pohybe po nerovnom povrchu.

Na druhej strane príliš vysoký tlak v pneumatikách znamená horšiu priľnavosť (menšia plocha kontaktu s vozovkou), pokles komfortu jazdy (horšie tlmenie nerovností, väčší hluk vo vnútri vozidla), zrýchlené opotrebovanie komponentov zavesenia kolies (zlé tlmenie vibrácií), rýchlejšie opotrebovanie behúňa a zvýšené riziko poškodenia pneumatiky pri strete s jamou na ceste alebo chodníkom. Výhodou zvýšeného tlaku v pneumatikách je väčšia stabilita pri jazde v zákrutách a zníženie spotreby paliva vďaka zníženému valivému odporu.

TIP: Tlak v pneumatikách by mal byť kontrolovaný každé dva týždne a pred každou dlhšou cestou. Hodnoty tlaku pre konkrétne typy automobilov nájdete v tabuľke.

Aký tlak v pneumatikách pre príves alebo auto s rovnakým rozmerom pneumatík 155/70 R13?

.

Optimálny tlak v pneumatikách s priemerom 13 palcov na obľúbených modeloch automobilov alebo prívesov je 2,1 až 2,5 baru pre prednú nápravu. V prípade zadnej nápravy sú hodnoty mierne odlišné a pohybujú sa v rozmedzí od 1,8 do 2,5 baru. Treba však mať na pamäti, že uvedené hodnoty sa môžu líšiť v závislosti od značky a ročníka automobilu alebo prívesu. Ak potrebujeme poznať presný tlak, ktorý je odporúčaný pre naše vozidlo, použite našu tabuľku tlaku alebo vyhľadajte informácie v jeho návode na obsluhu alebo na uzávere palivovej nádrže.

Aký tlak v pneumatikách pre rozmer 185/65 R15 bude vhodný?

.

Vodiči sú často na pochybách, na koľko jednotiek vzduchu majú nahustiť svoje kolesá. Odporúčaný priemerný tlak pre 15-palcové pneumatiky je 2,1 až 2,3 baru pre prednú nápravu a 1,9 až 2,9 baru pre zadnú nápravu. Odporúčané hodnoty by ste však mali vždy hľadať v návode na obsluhu vozidla alebo na uzávere palivovej nádrže, pretože sa môžu líšiť v závislosti od modelu alebo roku výroby vozidla.

Aký je tlak v pneumatikách 195/50 r15?

.

Priemerné hodnoty sa pohybujú v rozmedzí približne 2,2-2,4 baru na prednej náprave a 2-2,7 baru na zadnej náprave. Musíme však mať na pamäti, že tlak v pneumatikách s rozmerom 15 palcov nezávisí úplne od veľkosti pneumatiky. Treba brať do úvahy predovšetkým odporúčania výrobcu automobilu, ktoré udávajú optimálne hodnoty. Tie nájdete na viečku palivovej nádrže, na štítku umiestnenom pri dverách a v príručke k vozidlu.

Aký je tlak v pneumatikách 205/55 R16

. Správne nahustené kolesá sú základom bezpečnejšej jazdy. Správny priemerný tlak v pneumatikách pre 16-palcové pneumatiky je 2,2 až 2,5 baru na prednej náprave a 2,9 až 3,0 baru na zadnej náprave. Je však dôležité mať na pamäti, že tieto údaje sú približné a najlepší spôsob, ako skontrolovať správny tlak, je pozrieť si údaje výrobcu vozidla. Tie nájdete v návode na obsluhu, na viečku palivovej nádrže alebo na predných dverách.

Aký tlak v pneumatikách pre pneumatiky 205/60 r16?

Zvyčajne výrobcovia pneumatík odporúčajú udržiavať optimálne hodnoty v rozmedzí 2,2-2,4 baru na prednej aj zadnej náprave vozidla. Treba však mať na pamäti, že uvedený tlak pre 16-palcové pneumatiky nie je v konečnom dôsledku záväzný. V záujme maximálnej bezpečnosti by sme sa mali riadiť odporúčaniami pre naše vozidlo, ktoré okrem iného nájdeme: na viečku palivovej nádrže a v návode na obsluhu.

Aký tlak v pneumatikách 215/55 R16?

.

Odporúčaný tlak na prednej náprave sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 2,3-3,2 baru. Na zadnej náprave je to zvyčajne 2,2-3,2 baru. Treba však pamätať na to, že neexistuje univerzálna hodnota tlaku v 16" pneumatikách - výrobca vás vždy informuje o správnom tlaku pre vaše vozidlo. Túto informáciu nájdete na palivovej nádrži, na stĺpiku dverí vodiča a v príručke k vozidlu.

Jakie ciśnienie w oponach 225/40 R18 jest optymalne?

Návrhovaný tlak v pneumatikách pre 18-palcové pneumatiky so šírkou 225 mm a profilom 55 % sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí: 2,2 až 3,0 bar na prednej náprave a 2,2 až 3,1 bar na zadnej náprave. Je však potrebné mať na pamäti, že pri výbere tlaku v pneumatikách by sa nemal brať do úvahy rozmer pneumatík, ale odporúčania výrobcu vozidla. Tie nájdete napríklad na nálepke vedľa uzáveru palivovej nádrže a v príručke k vozidlu.

Aký tlak v pneumatikách pre pneumatiky 225/45 R17?

. Mnoho ľudí sa pýta, aký je vhodný tlak v pneumatikách pre 17-palcové pneumatiky. Najbežnejšie hodnoty na populárnych modeloch automobilov sú 2,1 - 2,4 baru na predných kolesách a 2,0 - 2,9 baru na zadných kolesách. Ide však o priemerné výšky. Najbezpečnejším spôsobom, ako sa uistiť, že sú pneumatiky správne nahustené, je skontrolovať štítok na pneumatikách, ktorý sa nachádza buď na dverách, na uzávere palivovej nádrže alebo v príručke k vozidlu. Tam nájdete niektoré údaje, ktoré uvádza samotný výrobca.