Kalkulačka rozmerov pneumatík

Štandardné a alternatívne rozmery pneumatík

Na každom vozidle sa môžu používať len typovo schválené alebo homologizované pneumatiky určené výrobcom vozidla. Tieto údaje sú, spolu s rozmermi pneumatík, zapísané v technickom preukaze vozidla. Ekvivalentom k štandardným rozmerom sú alternatívne pneumatiky.
Kedy sa oplatí používať alternatívne pneumatiky?

Alternatívne pneumatiky sa používajú na zmenu niektorých parametrov jazdy, alebo z dizajnových dôvodov. Použitie najväčších rozmerov alternatívnych pneumatík môže byť záťažou pre peňaženku vodiča. U nás sa však báť nemusíte, máme pre vás totiž pripravené tie najlepšie ponuky v pomere ceny ku kvalite.

Svoje auto môžete v určitom prípade dodatočne vybaviť aj inými pneumatikami alternatívnych rozmerov, ktoré nie sú uvedené v technickom preukaze. Nové alternatívne rozmery musia byť však dopísané do technického preukazu.

Ako vypočítať alternatívny rozmer pneumatík?
Veľkosť náhrady zistíte pomocou porovnania vonkajších priemerov originálnej a alternatívnej pneumatiky navrhovanej ako náhrada. Ak je rozdiel v rozmedzí od +1,5 % a -2 %, pneumatika môže byť použitá ako náhrada za pôvodné pneumatiky. Kalkulačka pneumatík
Alternatívne pneumatiky do vášho vozidla

Vyberte rozmer pneumatík

Neviem, aký rozmer mám vybrať

(mm)
(%)
(")
Originálny rozmer Najčastejšie sa používa názov originálny rozmer. Najbezpečnejší pre výber náhrady. Obvykle menší než náhradný.
Voliteľný rozmer Menej známy, zvyčajne väčší, než originálny.
Vyberte svoje auto. Nájdeme výrobnú veľkosť a možnosti podľa katalógu výrobcu.

Ako si vybrať správne alternatívne pneumatiky

POZOR!

Naša kalkulačka alternatív neberie do úvahy značku a model vozidla, v ktorej majú byť namontované pneumatiky. Pracuje iba s ich šírkou, profilom a priemerom. Jej indikácie by sa nemali považovať za záväzné a mali by ste si ich dodatočne overiť u našich odborníkov.

Napríklad, originálne pneumatiky 225/40 R18 nezmeníte na 185/80 R13 kvôli veľkosti brzdových kotúčov montovaných na 18 palcových diskoch. Nefunguje to ani naopak - pneumatiky 185/80 R13 nemôžu byť zmenené na 225/40 R18 kvôli nedostatku priestoru nad kolesom.

Najbezpečnejšie riešenie pri výbere alternatívnych pneumatík je prispôsobenie podľa priemeru disku. Ak chcete vybrať inú veľkosť, opýtajte sa našich odborníkov. Správne pneumatiky nájdete aj pomocou nášho nástroja. Ide o najlepší spôsob nájdenia náhradných pneumatík. výberu pneumatík do vozidla.

Rozdiel originálnej a alternatívnej pneumatiky medzi +1,5 % a -2 %

Veľkosť alternatív zistíte pomocou porovnania vonkajších priemerov originálnej a alternatívnej pneumatiky. Ak je rozdiel medzi +1,5 % a -2 %, pneumatika môže byť použitá ako náhrada za pôvodné pneumatiky.

Homologizovaný rozmer

Výpočet alternatívy je vhodný len pre porovnanie so schváleným rozmerom pre vaše vozidlo. Ak máte už namontované alternatívne pneumatiky, náhradné už nemusia pasovať. Schválené rozmery pneumatík a alternatívnych pneumatík pre vaše vozidlo nájdete v technickom preukaze. konfigurátora výberu pneumatík.

Výhody a nevýhody používania širších pneumatík

 • lepšia priľnavosť k povrchu
 • kratšia brzdná dráha
 • rýchlejšie reakcie auta a väčšiu stabilitu vozidla v zákrutách
 • vyššia cena pneumatík
 • väčšia spotreba paliva
 • horšie tlmenie nerovností
 • väčší hluk
 • slabšie odvádzanie vody spod pneumatík (menšia odolnosť voči aquaplaningu).

Výhody a nevýhody používania užších pneumatík

 • väčšia odolnosť proti aquaplaningu
 • zvýšenie komfortu jazdy
 • menšia úroveň hluku
 • nižšia cena pneumatík
 • menšia priľnavosť
 • ťažšie zvládanie vozidla v zákrutách
 • dlhšia brzdná dráha

Pozor na tachometer

Použitie alternatívnych pneumatík s väčším priemerom môže spôsobiť prekrútenie tachometra. Tachometer tak ukáže nižšiu rýchlosť, než je skutočná. Pri montáži menších pneumatík, než sú pôvodné, bude tachometer ukazovať vyššiu rýchlosť.

Všimnite si priemer pneumatiky

Výrobca vozidla v technickom preukaze stanovuje minimálny index rýchlosti pre pneumatiky a aj alternatívne pneumatiky. uvádza rozmery, ktoré spadajú do rozmedzia od +1,5 % do -2 % vonkajšieho priemeru štandardnej veľkosti. Nezabudnite, že ide iba o teoretické alternatívy. Hoci je výpočet správny, fyzicky nemusia pasovať do konkrétneho vozidla. Pred výberom alternatívy využite konfigurátor výberu pneumatík, alebo skontrolujte technický preukaz vášho vozidla. Najadekvátnejšie možnosti nájdete podľa odporúčaného rozmeru pneumatík.

Alternatívne pneumatiky – slovník pojmov

Rozmer pneumatík - je reprezentovaný reťazcom znakov, napríklad 205/55 R16. Prvé číslo (205) je šírka pneumatiky v milimetroch. Druhé číslo (55) je percentuálny pomer výšky bočnej steny k šírke pneumatiky (tu 55 % z 205 mm). Tretia časť rozmeru pneumatík je priemer disku, na ktorých je pneumatika namontovaná (v tomto prípade 16 palcov) a druhu konštrukcie pneumatiky (R radiálna).

Index nosnosti - vyjadrený symbolom LI (Load Index). Toto je maximálna nosnosť pneumatiky v kilogramoch. Index nosnosti je reprezentovaný číslami - napríklad 91 určuje, že maximálne zaťaženie na jednej pneumatike nemôže byť väčšie ako 615 kg. Vždy namontujte pneumatiky s minimálnym indexom záťaže stanoveným výrobcom vozidla.

Záťažový index - vyjadrený symbolom LI (Load Index). Toto je maximálna nosnosť pneumatiky v kilogramoch. Index nosnosti je reprezentovaný číslami, napríklad. 91 ukazuje, že maximálne zaťaženie na jednej pneumatike nemôže byť väčšie ako 615 kg. Vždy namontujte pneumatiky s indexom záťaže odporúčaným výrobcom vozidla.

Priemer vonkajšej strany kolesa - celková výška pneumatiky od zeme k hornej časti behúňa.

Kalkulačka pneumatík
(mm) (%) (") (") (km/h)
Originálny
rozmer
Priemer (mm)Rýchlostný rozdiel (km/h) 50 100 150 Rozdiel medzi priemermi
Alternatíva
Priemer (mm)Rýchlostný rozdiel (km/h) Rozdiel medzi priemermi
%
Tento nástroj bude pre vás nápomocný, ak viete, ako vyberať alternatívne pneumatiky. Po zadaní originálneho rozmeru zistíte celý rad alternatívnych rozmerov. Pozitívny výsledok je označený zelenou farbou a negatívny červenou.
Tento nástroj bude pre vás nápomocný, ak viete, ako vyberať alternatívne pneumatiky. Po zadaní originálneho rozmeru zistíte celý rad alternatívnych rozmerov. Pozitívny výsledok je označený zelenou farbou a negatívny červenou.

Pre výrobcov automobilov je špecifické určiť štandardný rozmer pneumatík. K štandardným pneumatikám má výrobca možnosť stanoviť aj alternatívne, teda pneumatiky o čosi väčších alebo menších rozmerov, než tých, ktoré sú štandardne dané.

Alternatívne pneumatiky sú spojené so zmenou priemeru pneumatík a diskov. Pri montáži pneumatík s väčším priemerom bude ich profil nižší, než u štandardných pneumatík. Majte tiež na pamäti, že pri použití alternatívy sa môžu meniť trakčné parametre vozidla a spotreba paliva. Tieto parametre sa môžu zmeniť k lepšiemu alebo k horšiemu v závislosti od vykonaných zmien. Napríklad širšie pneumatiky znamenajú lepšie riadenie auta na suchom povrchu, ale vyššiu spotrebu paliva (väčší valivý odpor) a naopak. Použitie väčších pneumatík (väčšie disky a širšie pneumatiky) tiež dodajú iskru vášmu vozidlu. Na druhej strane, menšie a užšie pneumatiky sú lacnejšie a lepšie sa správajú v zimných podmienkach. Zmena pneumatík môže mať za následok zmeny na tachometri - skutočná rýchlosť môže byť o niečo rýchlejšia alebo pomalšia.

Nezabudnite, že sú povolené zmeny vonkajšieho priemeru vonkajšej strany pneumatík len do necelých 2 % . Nesprávny výber pneumatík môže viesť k ich poškodeniu, nezvládnutiu správania sa na cestách, ba dokonca až k nehode. Väčšie kolesá a širšie pneumatiky sa môžu pri zatáčaní trieť o iné časti vozidla, kvôli čomu sa môže prerezať pneumatika, ohnúť disk a komponenty tlmičov. Pri použití iných rozmerov pneumatík než uvedených v technickom preukaze taktiež hrozí riziko neprejdenia technickou kontrolou. Ak sa chcete vyhnúť problémom s výberom alternatívnych pneumatík, použite náš nástroj. Kalkulačka alternatív vám ukáže rozdiely v rozmeroch porovnávaných pneumatík a mieru skreslenia tachometra pri použití iného typu pneumatík.