Čo si predstavuje automobilový nadšenec, keď počuje slovo „jar”? Výlet z mesta na klasickom Fiate 124 z roku 1966? O chytaní prvých lúčov slnka všetkými možnými zmyslami vďaka podvozku kabrioletu? Alebo ho možno zaujíma, ako previezť potrebné veci na pozemok pomocou svojho Citroëna Berlingo. Obidve vozidlá majú jednu spoločnú vec: rozmer kolies - 175/65 R14. 

Profesionáli vám pripomínajú, aby ste vymenili letné pneumatiky, keď priemerná denná teplota prekročí 7 stupňov. C. Najmä pre majiteľov automobilov s pneumatikami 175/65 R14 sme pripravili krátky článok, ktorý vám pomôže pri výbere vhodného modelu.

 Pneumatiky v rozmere 175/65 R14 sú montované napr. naVW Golf (fot.VW)


175/65 R14 - v ktorých autách môžeme nájsť tento rozmer?

Rozmer 175/65 R14 je namontovaný na mnohých modeloch. Z francúzskych automobilov ich nájdete okrem iného v značke Citroën (uvedené Berlingo, C2, C3), Peugeot (1007, 206, 207, 309, Partner) a Renault (Clio, Kangoo, Megane, Thalia a Twingo). Vo Fiate nájdete pneumatiky vo veľmi obľúbenom Tipo, ako aj v Bravo, 124, 500, Fiorino, Panda, Punto.

Tento rozmer je tiež obľúbený u Nemcov. 175/65 R14 je možné vidieť na vozidlách Volkswagen Caddy, Fox, Polo, Up! A predovšetkým v Golfe (staršie generácie). Tento rozmer je tiež použitý v Opel Astra a Corsa.

Japonci tiež často používali pneumatiky R14 175/65. Stačí vymenovať modely Toyota (Agya, Corolla, Prius, Yaris), Mazda (121, 323, MX-5) a staršie modely Nissana. Nemôžeme zabudnúť ani na českú Škodu - Fabia a Rapid.


Continental ContiPremiumContact 5 - melódia priľnavosti!

Continental ContiPremiumContact 5 je prvá z odporúčaných pneumatík s rozmerom 175/65 R14. Pneumatiky tejto spoločnosti sú absolútne špičkové. Milovníci Golfov povedali – „nemecká dokonalosť”.

Pneumatika získala v šesťbodovej stupnici priemer 5,5. Tento vynikajúci výsledok je výsledkom použitia vyspelých technológií. Pneumatiky majú asymetrický behúň, ktorý zaručuje krátku brzdnú dráhu. Mikrobloky a trojrozmerné hrany majú tiež veľký vplyv na konečný účinok.

A čo si vodiči myslia o tomto modeli?

Pán Jaroslav znie veľmi rozhodne. Tvrdí, že ak by Toyota Yaris súťažila v pretekoch F1, založila by Continental ContiPremiumContact 5 s rozmerom 175/65 R14.

Pneumatika sa na ceste správa predvídateľne. Veľmi dobre drží na suchom asfalte a ešte lepšie na mokrom povrchu. Yaris je ľahké a veľmi nedotáčavé auto. Aj pri veľmi úzkych a náročných zákrutách sa pneumatiky držia na ceste, akoby boli prilepené k asfaltu. To isté platí pre vlhký, mokrý a dokonca zaplavený vodou asfalt. Zatiaľ som nemal problémy s priľnavosťou na týchto pneumatikách. Pretože som skoro vymenil pneumatiky na letné, mal som príležitosť ich vyskúšať v horách, kde napadol mokrý sneh. A napodiv, aj v takých podmienkach (2 cm kašovitého snehu), sa pneumatika držala veľmi dobre. A teraz trochu z iného súdka.., spotreba paliva sa zvýšila o 0.2 l (z 5.2 na 5.4), hluk bol mierny, yaris je zle chránený pred hlukom, takže keď budete chcieť, budete počuť hudbu od Continental. Ale to je melódia priľnavosti! – uvádza na záver pán Jaroslav.

Nokian iLine ukáže, kedy sú opotrebované

Model Nokian iLine s rozmerom 175/65 R14 bol ohodnotený známkou 5,45. Rovnako ako konkurencia nemeckého výrobcu má tiež asymetrický behúň. Aj keď je spoločnosť zo severu Európy známa výrobou zimných pneumatík, iLine je letná pneumatika, ktorá skvele pracuje v najvyšších teplotách.

Tento model bol vyvinutý pre cesty strednej Európy. To znamená, že opotrebovanie pneumatík na zlých povrchoch je relatívne pomalé. Tento proces je možné kontrolovať aj pomocou indikátora opotrebenia. Výhodou modelu Nokian iLine je aj konštrukcia, ktorá umožňuje nižšiu spotrebu paliva.

Pán Ondrej kúpil produkt Nokian iLine s rozmerom 175/65 R14 a neľutuje.

Určite si kúpim rovnaké pneumatiky, keď sa tieto súčasné „skončia”. Momentálne, po 5 000 km, nevidím žiadne známky opotrebenia. Sú to skvelé, tiché pneumatiky - hovorí vodič.

Tieto pneumatiky som používala v meste aj v lesnom teréne (príjazdová cesta k jazeru) a som šťastná. Bez žiadnych problémov, ani keď pršalo. Úprimne odporúčam! – píše pani Klaudia.

Pirelli P1 Cinturato Verde – talianska fantázia 

Pirelli P1 Cinturato Verde je model od talianskeho výrobcu. Okrem vynikajúcich výkonov má k dispozícii ešte jeden argument, ktorý vás má presvedčiť, aby ste si vybrali práve tento model. Jedná sa o životné prostredie. Vďaka technológii Green Performance automobil s talianskymi pneumatikami spotrebúva menej paliva, emisie oxidu uhličitého sú znížené a životnosť na najvyššej úrovni.

Vďaka čomu má pneumatika takéto vlastnosti? Pirelli P1 Cinturato Verde je vyrobená z hybridnej gumovej zmesi. Tento materiál sa premieta aj do vynikajúcich vlastností na suchom aj mokrom povrchu. Optimalizovaný tvar behúňu sa navyše premieta do nízkej hlučnosti. 

5,4 – je priemerné hodnotenie Pirelli P1 Cinturato Verde s rozmerom 175/65 R14. Ferdo vie, čo píše, pretože si kúpil tieto pneumatiky.

Pneumatiky sú vynikajúce bez ohľadu na stav vozovky. Pri vysokej rýchlosti môžu pracovať trochu hlasnejšie, ale ani na dlhšej trase to nie je nepríjemné. Brzdná dráha sa v porovnaní s predchádzajúcimi (Michelin) značne skrátila, čo bolo príjemné prekvapenie. S nákupom som veľmi spokojný a tieto pneumatiky odporúčam – dodáva vodič.

Barum Brillantis 2 – dobrá kvalita za nízku cenu

Barum Brillantis 2 je predstaviteľom ekonomickej triedy. Znamená to dobrý výkon za skutočne dobrú cenu. Potvrdzujú to aj názory vodičov. Tento model s rozmerom 175/65 R14 získal hodnotenie 5,4! Je to skutočne skvelý výsledok.

Aké vlastnosti má pneumatika Barum Brillantis 2?

  • Pneumatika sa charakterizuje dlhou prevádzkovou dobou.
  • Behúň je asymetrický, čo zaručuje dobré odvádzanie vody. Brzdenie na mokrom povrchu nie je problémom.
  • Pneumatika emituje pomerne malý hluk.

Potvrdzujú používatelia tieto výhody?

Nemal som problém s pneumatikami na suchom ani na mokrom povrchu. Pneumatika sa dokonale drží na ceste. Tvar behúňa je v poriadku. Počas jazdy nespôsobuje nadmerný hluk. Určite odporučujem – je to skvelá pneumatika za nízku cenu – píše pán Daniel.

Výmena pneumatík na Barum Brillantis 2 určite zvýšila jazdné pohodlie. Jazda je tichšia a oveľa komfortnejšia na nerovnom teréne. Dobrá kvalita za rozumnú cenu – dodáva Jano.

Uniroyal RainExpert 3

Uniroyal RainExpert 3 je model strednej triedy. Čo to znamená? Najlepšia kvalita za relatívne nízku cenu. Tento model, tiež v rozmere 175/65 R14, má mnoho funkcií, ktoré sú známe z drahších pneumatík.

Jednou z výhod je lepšia kontrola nad vozidlom na mokrej vozovke. Toto je podporované technológiou Shark Skin. Voda je vďaka pokročilému behúňu dokonale odvádzaná. Uniroyal RainExpert vyniká tiež vynikajúcou priľnavosťou za sucha. Hluk generovaný počas jazdy nie je na najvyššej úrovni.

A čo si vodiči myslia o Uniroyal RainExpert 175/65 R14?

Pri kúpe som nepočítal s takým dobrým produktom za takú cenu – píše pán Gabriel, majiteľ pneumatík. – Správajú sa skvele na mokrom povrchu. Ani veľké kaluže im nespôsobujú žiadne problémy. Sú tiež veľmi dobré za sucha, ale cítim, že sa správajú oveľa lepšie na mokrom povrchu. Zákruty, priama jazda a dokonca aj núdzové brzdenie v daždi nie sú problémom, pneumatiky sa držia asfaltu ako žiadne iné. Naozaj ich vrelo odporúčam!

Ako si vybrať pneumatiky na leto?

Výber správnych pneumatík je náročná záležitosť. Ak sa chcete správne rozhodnúť, musíte zhromaždiť informácie o produkte. Niektoré z nich nájdete na štítku, ktorý je povinným prvkom. Dozvieme sa z neho, aký má pneumatika valivý odpor, či je hlučná a ako sa správa na mokrom povrchu.

Oplatí sa tiež skontrolovať, ako pneumatiky, ktoré plánujete kúpiť, skončili v testoch. Mnoho vodičov sa však domnieva, že najviac informácií možno nájsť v hodnoteniach ostatných vodičov. Testujú pneumatiky každý deň, poznajú všetky ich klady a zápory.

V prípade pochybností kontaktujte našich odborníkov. Pomôžu vám urobiť správne rozhodnutie!