Tak ako každý rok, tesne pred vykročením do hlavnej letnej sezóny, vám predstavujeme pneumatiky, ktoré dostali odporúčanie od tých najprísnejších sudcov – vodičov. Zhromaždili sme hodnotenia z obdobia medzi 1. januárom 2018 a 1. januárom 2020, aby sme na ich základe našli najčastejšie a najlepšie hodnotené modely. Aké letné pneumatiky s rozmerom 195/65 R15 si zaslúžili kladné recenzie? 

Ford FocusFord Focus patrí medzi autá, ktoré sa obúvajú do pneumatík v rozmere 195/65 R15 (fot. ford.com).  

Rebríček letných pneumatík 195/65 R15 podľa používateľov OPONEO

Nie bezdôvodne sme sa rozmerom 195/65 R15 zaoberali aj minulý rok, lebo naďalej ostáva jedným z najčastejšie kupovaných v našom e-shope. Mohli k tomu prispieť okrem iného majitelia vozidiel, ako sú Volkswagen Passat, Opel Astra, Renault Megane, Ford Focus, Škoda Octavia alebo Kia Cee’d. Zaujímavosťou je, že napriek plynúcemu času sa vkus zákazníkov zmenil len málo. V prehľade Top 5 sa opäť ocitli tie isté modely, aj keď došlo k miernemu preskupeniu.

ModelPriemerná známka*
Dunlop SP Sport Bluresponse5,45
Uniroyal RainExpert 35,4
Goodyear Efficientgrip Performance5,4
Pirelli P1 Cinturato Verde5,35
Continental ContiPremiumContact 55,35
* hodnotenia sa týkajú uvedeného rozmeru pneumatík, celkové hodnotenie pre daný model sa môže mierne líšiť od predstaveného.

Rada

Ak neviete, aký rozmer pneumatík si vybrať, použite našu kalkulačku rozmerov. Stačí, ak poznáte základné informácie o svojom vozidle. Až po určení správneho rozmeru začnite hľadať pneumatiky prispôsobené vaším potrebám.

Dunlop SP Sport Bluresponse (známka 5,45)

V tohtoročnom prehľade bola práve Dunlop SP Sport Bluerespose uznaná za najviac odporúčania hodnú pneumatiku s rozmerom 195/65 R15. Tento model už niekoľko rokov pravidelne odporúčajú tak vodiči, ako aj motoristické organizácie, ktoré vykonávajú testy. Čo je kľúčom k jeho úspechu?

Parametre príznačné pre prémiovú triedu sú tým, čo vodiči očakávajú, a aj dostanú. Najmä ak tieto pneumatiky vznikli s myšlienkou na náročné, športové vozidlá. Dokonalá priľnavosť na suchej vozovke a pri vysokých rýchlostiach, úplná bezpečnosť a ochrana pred aquaplaningom aj v daždi predstavujú len niektoré z výhod ponuky nemeckého výrobcu.

Používatelia pneumatiky venujú tiež pozornosť stabilite pri manévrovaní, vysokej životnosti alebo ekonomickosti, ktoré sú viditeľné pri zníženej spotrebe paliva. Za toto všetko vďačia dôkladne spracovanej konštrukcii a behúňu, ktorý mimochodom vyzerá veľmi dobre.

Aby sme potvrdili tieto slová, citujeme hodnotenia našich zákazníkov:

  • Po prejdení približne 12 tis. km v rôznych podmienkach, hlavne po diaľniciach a trochu v meste, môžem smelo povedať, že toto je jedna z lepších pneumatík, aké som mal. Druhé auto pravdepodobne tiež obujem práve do takýchto pneumatík. Zreteľne tichšia ako predchádzajúce, dobre a isto drží stopu v zákrutách, dokonca aj na vozovke zaplavenej vodou. Pri veľkom kilometrickom výkone je vidieť mierny pokles spotreby paliva. Pokiaľ ide o životnosť - po takomto kilometrickom výkone zatiaľ ťažko posúdiť, ale nie je vidieť nadmerné odretie, pílovité opotrebovanie a pod. Celkovo je to veľmi dobrá pneumatika, odporúčam. (Krzysztof)

Uniroyal RainExpert 3 (známka 5,4)

Ďalším modelom, ktorý postúpil vyššie - tentokrát zo štvrtého na druhé miesto, je pneumatika do dažďa Uniroyal RainExpert 3. Aj keď je tento model zaradený do stredného segmentu, popularita celej série svedčí o skutočne vysokej kvalite a konkurencieschopnej výkonnosti, ktoré sa ponúkajú za atraktívnu cenu.

To, čím sa odlišuje táto pneumatika a čo je tiež zvýraznené v jej názve, je najvyššia úroveň bezpečnosti pri jazde na mokrej vozovke. Shark Skin – žraločia koža je názov technológie, vďaka ktorej sa voda efektívne odvádza spod kolies. V dôsledku toho sa vozidlo nešmýka a je zachovaná kontrola nad jazdnou dráhou. Na suchej vozovke si RainExpert 3 poradí prinajmenšom rovnako dobre.

Parametre, ako sú: nízky valivý odpor, ktorý znižuje spotrebu paliva, dlhé obdobie prevádzkovania alebo jazdný komfort sú tiež uvedené medzi výhodami RainExpert 3. Tu je niekoľko príkladov recenzií:

  • Pneumatiky od spoločnosti Uniroyal sa skvele osvedčili, pravdepodobne najväčšou výhodou je, že keď prší, rozdiel medzi jazdou na suchej vozovke je prakticky nepostrehnuteľný, nikdy som nedostal šmyk. Ďalšie parametre sú tiež bez výhrad, skvelá cena, môžem odporučiť s čistým svedomím. (PawloPawlo)
  • Dobrá pneumatika, najmä v tejto cenovej skupine, má dobré vlastnosti na suchej vozovke a veľmi dobre sa správa na mokrej. Opotrebovanie pneumatiky pri pokojnej jazde je mierne a určite prijateľné. Pneumatika zaručuje bezpečnosť, nemá nepriaznivý vplyv na pohodlie pri cestovaní. Odporúčam. (Daniel D.)

Goodyear Efficientgrip Performance (známka 5,4)

Aj keď pneumatiky pochádzajúce z Ameriky – Goodyear Efficientgrip Performance, minulý rok triumfovali, napriek prepadu stále sú na pódiu, tentokrát na treťom mieste. Faktom zostáva, že ide o špičkový model, vytvorený pre tých najnáročnejších vodičov.

Pneumatika ponúka krátku brzdnú dráhu tak na suchej, ako aj na mokrej vozovke, čo je mimoriadne dôležité pre bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky. Asymetrický behúň zaisťuje stabilnú jazdu priamo a pri zdolávaní zákrut. Dôležite je, že výrobca nepristúpil na žiadne kompromisy. Preto výborná priľnavosť nevylučuje vlastnosti, ako sú ekonomickosť a odolnosť. Technológia WearControl sa premietla do  väčšieho kilometrického výkonu a do zachovania najlepšej výkonnosti počas celej doby používania.

Premietli sa sľuby značky Goodyear do reality? Pozrime si hodnotenia zákazníkov Oponeo:

  • Pneumatiky sú hodné odporúčania. Spotreba klesla približne o 0,4 l, dokonale držia na mokrej vozovke. Na suchej podobne. Veľmi dobré pneumatiky na každodennú jazdu, prešiel som na nich už 20 tis. km. (Piotr)
  • Pneumatika vyzerá skvele. Vďaka pozdĺžnym drážkam sa dobre správa na mokrej vozovke. Zásluhou modernej konštrukcie znižuje nízky valivý odpor spotrebu o 0,5l/100km. Vrelo odporúčam na jazdu pri nízkych a vysokých rýchlostiach. (Mariusz Gruszka)

Pirelli P1 Cinturato Verde (známka 5,35)

Postup z piateho na štvrté miesto. To, čím sa odlišuje Pirelli P1 Cinturato Verde od ostatných modelov je myšlienka, ktorou sa riadili jej návrhári. Chceli vytvoriť ekologickú pneumatiku a to znamená zmeny rovnako vo výrobnej fáze, ako aj v parametroch finálneho výrobku. Odolnosť, dlhé obdobie prevádzkovania a nízky valivý odpor, ktorý redukuje emisie oxidu uhličitého do atmosféry – talianskej značke sa to rozhodne podarilo.

Jedná sa o prémiové pneumatiky, čo sa premieta do vynikajúcej priľnavosti pri dynamickej jazde. Model sa osvedčí tak v typicky letných podmienkach, keď sú cesty suché a rýchlosť mierne vyššia, ako aj pri náhlom zhoršení počasia, keď sa kolesá musia vysporiadať s nadmerným množstvom vody. Citeľný komfort a potešenie z cestovania autom sú okrem iného výsledkom nízkej úrovne hluku, ktorý vydávajú kolesá z vonkajšej strany.

A takto sa o Pirelli P1 Cinturato Verde vyjadrovali vodiči, ktorý mali možnosť ju vyskúšať:

  • Som veľmi spokojný s mojim nákupom. Pneumatiky Pirelli sú dokonale vo všetkých ohľadoch, veľmi dobre sa im darí pri jazde za suchých aj daždivých dní. Pneumatiky dobre držia na ceste, auto ide hladko, bez hluku. Po prejdení niekoľkých tisíc kilometrov sú pneumatiky ako nové, nevšimol som si skoro žiadne ubúdanie behúňa. Odporúčam tieto pneumatiky, pri ďalšom nákupe určite budem hľadať pneumatiky Pirelli. (RafGre)

Continental ContiPremiumContact 5 (známka 5,35)

Jediná pneumatika s rozmerom 195/65 R15, ktorá zaznamenala pokles v porovnaní s minuloročným rebríčkom, je veterán testovania Continental ContiPremiumContact 5. Napriek piatemu miestu je stále jedným modelov, ktoré sú najlepšie hodnotené zákazníkmi Oponeo. 

V tomto majstrovskom diele konštruktérov boli využité riešenia pripravené pre športové vozidlá. Optimalizované bočné oblasti a primeraná pružnosť zaisťujú bezpečnosť pri zrýchľovaní a brzdení. Zároveň sa minimalizuje riziko vzniku deformácií. Preto je vedenie precízne, jazda stabilná a pneumatiky odolné. Výhody týchto vlastností môžete využiť tak na suchej, ako aj mokrej vozovke, za čo sú zodpovedné viacrozmerné drážky behúňa. Naproti tomu technológia Whisper Bar je kľúčom k tichému cestovaniu. Recenzie vodičov nenechávajú nikoho na pochybách:

  • Veľmi dobrá pneumatika vo  všetkých podmienkach. Keď vojdem do mláky, necítim odpor – natoľko dobre odvádza vodu. Vedenie je veľmi dobré, vozidlo je veľmi predvídateľné a stabilné. Veľmi dobre sa správa na nerovných povrchoch – po predchádzajúcich pneumatikách som milo prekvapený. Prvý dojem po nainštalovaní pneumatík: veľmi dobrá jazdná dráha, idem ako po koľajniciach a mám pocit, ako keby som jazdil na vznášadle, a nie vo vozidle, natoľko sa zmenil jazdný komfort. Pohyby vozidla sú plynulejšie, nič netrhá ani nehádže na nerovnom povrchu a k tomu mám dojem, ako keby som nasadol do vozidla vyššej triedy. Pri vyšších rýchlostiach sa cítim sebaisto, hluk je nízky a nie je rušivý. Mám tiež zimné pneumatiky Continental a v oboch prípadoch im nemôžem nič vytknúť. (Artur F.)

Ako si vybrať najlepšie pneumatiky?

Pneumatiky s parametrami prispôsobenými vozidlu, štýlu a miestu jazdy ovplyvňujú vašu bezpečnosť a bezpečnosť druhých. Hodnotenia iných vodičov sú iba jedným z prvkov, ktoré môžu ovplyvniť konečný výber. Čím by ste sa ešte mali riadiť pri nakupovaní?

Sezónne testy – pravidelne ich vykonávajú organizácie zaoberajúce sa cestnou premávkou, napr. ADAC, ACE, GTU. Iniciatívu vyvíjajú tiež média, ktoré sa špecializujú na oblasť motorizmu, ku ktorým patria okrem iného AutoBild alebo AutoZeitung.

Informácie na štítku – každá pneumatika má nálepku, na ktorej si môžete prečítať základné údaje o jej parametroch hodnotených podľa európskych smerníc. To vám umožní objektívne porovnávať modely s konkrétnym rozmerom. Tieto údaje nájdete tiež na našej webovej stránke v záložkách „EÚ štítok”, ktoré sa nachádzajú vedľa popisu každého výrobku.