Sneh za oknami sa roztápa a príroda sa prebúdza k životu. A čo robia vodiči na jar? Samozrejme plánujú sezónne prezutie pneumatík. Často súvisí s nákupom novej súpravy pneumatík, preto sme pre nich pripravili prehľad najlepších letných pneumatík 2021 s rozmerom 195/65 R15. Jediné kritérium výberu odporúčaných modelov predstavovali recenzie a hodnotenia iných vodičov. Spoľahnite sa na ich názor a určite si kúpite pneumatiky, ktoré na 100% naplnia Vaše očakávania.   

Ford Focus to jedno z aut, w którym montowane są opony w rozmiarze 195/65 R15 (fot. ford.com).Ford Focus je jedným z automobilov, v ktorých sú namontované pneumatiky v rozmere 195/65 R15 (foto: ford.com)

Rebríček letných pneumatík 195/65 R15 podľa používateľov OPONEO

195/65 R15 je rozhodne rozmer, ktorý si vodiči vyberajú najradšej.  Je to aj bestseller v našom obchode.  Nie je na tom nič prekvapivé, nakoľko je dokonale vhodný pre také obľúbené vozidlá, ako Kia Cee’d, Volkswagen Passat, Renault Megane, Opel Astra, Škoda Octavia či Ford Focus

Oplatí sa poznamenať, že tri pneumatiky ocenené v minulom roku sa opäť umiestnili medzi piatimi najlepšími, a zvyšné dve sú novinkou v našom rebríčku:

ModelZnámka*
Dunlop SP Sport Bluresponse5,65
Continental EcoContact 65,65
Nokian Wetproof5,6
Goodyear Efficientgrip Performance5,55
Uniroyal RainExpert 35,5

*hodnotenie sa týka konkrétneho rozmeru pneumatík a celková známka pre daný model sa môže mierne líšiť od známky uvedenej v prehľade. Uplatnila sa stupnica 1-6, pričom 6 je najvyššie možné hodnotenie. V prípade rovnakého priemeru rozhoduje počet hodnotení.

Dobrá rada

Ak si nie ste istý/á, ktorý rozmer pneumatík si vybrať– použite kalkulačku rozmerov. Stačí, ak poznáte základné údaje o svojom vozidle. Pneumatiky, ktoré budú optimálne prispôsobené Vašim potrebám, začnite hľadať až po zistení správneho rozmeru.

Dunlop SP Sport Bluresponse (známka 5,65)

Ako najlepšiu letnú pneumatiku s rozmerom 195/65 R15 hodnotíme Dunlop SP Sport Bluresponse. Nie je to žiadne prekvapenie pre tých, čo sa v tejto oblasti vyznajú, nakoľko sa tento model už roky objavuje rovnako za zoznamoch výrobkov, ktoré získali najvyššie hodnotenia vodičov, ako aj v odporúčaniach prestížnych motoristických organizácií. Prečo je táto pneumatika taká úspešná? 

Najvyššia kvalita, hodná predstaviteľa prémiovej triedy pneumatík – to je to, za čo vodiči platia, a aj to dostávajú od tejto britskej značky. Model SP Sport Bluresponse bol navrhnutý s myšlienkou na dynamickú jazdu športovými vozidlami, a to je dôvod, prečo je zárukou vynikajúcej priľnavosti na suchom povrchu aj pri vysokej rýchlosti, a tiež bezpečnej jazdy na mokrej vozovke a ochrany proti  aquaplaningu

Zákazníci Oponeo, ktorí hodnotili tento model, taktiež zdôrazňujú, že SP Sport Bluresponse je výnimočná aj čo sa týka stability vedenia vozidla, a takisto parametrov „úspornosti” – životnosti behúňa a spotreby paliva.

Ako potvrdenie uvádzame názory našich zákazníkov:

Pneumatiky sa veľmi dobre držia na mokrom povrchu. Nezažil som žiadne šmýkanie. Na suchej vozovke sa stáva, že stratia priľnavosť pri rýchlejšom rozjazde. Sú tiché a majú nízky odpor pri dojazde, napr. k semaforu.  Som veľmi spokojný s výberom týchto pneumatík. – Wieslaw

Veľmi dobrý produkt prémiovej triedy pneumatík, skvele sa šoféruje aj pri vysokých rýchlostiach na diaľnici, a brzdenie na mokrom povrchu dokazuje, že sa oplatilo kúpiť pneumatiky Dunlop. – Matej N.

Continental EcoContact 6

Druhé miesto obsadila rovnako známa pneumatika z prémiového segmentu, čiže Continental EcoContact 6. Šiesta verzia pneumatiky z „ekonomického” radu nemeckej značky debutovala na trhu len pred dvoma rokmi a už si stihla získať srdcia mnohých vodičov.  Táto pneumatika je šitá na mieru dnešnej doby – je efektívna, ekonomická a ekologická. 

Tento model zabezpečuje vynikajúcu stabilitu a bezpečnosť, na pozadí konkurencie sa však vyníma najmä inovatívnou gumovou zmesou Green Chilli 2.0. Vďaka nej má pneumatika nízky valivý odpor a veľmi pomaly sa opotrebúva. Vozidlo vybavené týmito pneumatikami tak spotrebuje značne menej paliva a vodič si môže byť istý, že behúň mu umožní najazdiť oveľa viac kilometrov.

Naši  spokojní zákazníci napísali o tomto modeli: 

Skvelé pneumatiky, priľnavosť na suchom aj mokrom povrchu je bezproblémová. Navyše je tu aj mierne zlepšenie čo sa týka spotreby oproti iným pneumatikám.  – Peter

Veľmi dobré pneumatiky – tiché, mimoriadne dobre odvádzajú vodu na mokrej vozovke, vozidlo jazdí stabilne a s istotou v akomkoľvek rozsahu rýchlosti. – M

Nokian Wetproof

Časy, keď sa značka Nokian Tyres špecializovala predovšetkým na zimné pneumatiky, sú už dávno za nami.  Teraz má tento výrobca prémiovej triedy vo svojej ponuke mimoriadne podarené modely na každý sezónu. Dobrým príkladom je Nokian Wetproof, čiže letná pneumatika, ktorá ukáže všetky svoje schopnosti v daždivom počasí. 

Táto pneumatika zaručí krátku brzdnú dráhu na mokrom povrchu, čo má zásadný význam pre bezpečnosť jazdy v jarnom a letnom období. Asymetrický behúň zlepšuje trakciu a zvyšuje odolnosť pneumatiky. Fínsky výrobca použil pre tento model aj špeciálnu gumovú zmes Aqua Hybrid, ktorej pružnosť zaručuje dokonalú priľnavosť na vozovke. 


Wetproof nielenže dobre vyzerajú „na papieri”, ale naplnia aj očakávania počas každodennej jazdy. Potvrdzujú to aj hodnotenia zákazníkov Oponeo: 

Vynikajúca pneumatika - vo všetkých ohľadoch! Najlepšie pneumatiky, aké som kedy mal obuté! Tichá, neduní, dobrá v každom počasí. Vozidlo sa šoféruje s ľahkosťou, skvele drží stopu v zákrutách. Auto spotrebuje menej paliva, pekný vzhľad, dobrá cena za takéto zlatíčka! Úprimne odporúčam! – Krištof

Pneumatiky sa skvele držia na ceste aj na mokrom povrchu. Naschvál som vchádzal do hlbokých kaluží počas dažďa a auto veľmi dobre drží stopu. Odporúčam – Sebastián

Goodyear Efficientgrip Performance

Štvrté miesto patrí modelu pôvodom z Ameriky – Goodyear Efficientgrip Performance. Čo je zaujímavé, pneumatiky získali ocenenie aj v minuloročnom vydaní rebríčka najlepších pneumatík. Nie náhodou ho oceňujú vodiči na celom svete – je to jeden z najpodarenejších modelov na trhu, vyvinutý pre najnáročnejších.

Táto pneumatika si dokonale poradí rovnako na suchom aj mokrom povrchu, preto sa skvele hodí na letnú sezónu. Asymetrický behúň zabezpečuje stabilitu pri priamej jazde aj pri zdolávaní zákrut.  Čo je dôležité, výrobca nedopustil pri tejto konštrukcii žiadne kompromisy. Preto sa skvelá priľnavosť nevylučuje s takými vlastnosťami, ako ekonomickosť a odolnosť.  


Goodyear Efficientgrip Perfomance očami vodičov:

Najlepšie letné pneumatiky prémiovej triedy na rýchlu jazdu po diaľnici, trvanlivé, napriek mnohým najazdeným kilometrom nie je vidieť opotrebenie. Odporúčam každému, ročne najazdím cca 60 tis. km, za 10 rokov som vyskúšal rôzne pneumatiky a mám s čím porovnávať. – Pavel

Skvelé pneumatiky! Veľmi dobre držia stopu, neobrusujú sa príliš rýchlo a veľmi dobre odvádzajú vodu na mokrom povrchu. Odporúčam! – MJ

Uniroyal RainExpert 3

Posledným oceneným modelom je Uniroyal RainExpert, čiže mimoriadne obľúbená „dažďová” pneumatika. Tento produkt americkej značky sa umiestnil v rebríčku vďaka skvelej povesti, ktorú si získal u európskych vodičov.

Táto pneumatika sa skvele osvedčí v náročných podmienkach. Vďaka inovatívnemu behúňu, ktorý využíva technológiu Shark Skin, sa vozidlo v daždi pohybuje rýchlo, s istotou a čo je najdôležitejšie - bezpečne. 

RainExpert 3 nie je v žiadnom prípade jednorozmerný model – skvelé výsledky dosahuje aj pri brzdení na suchom povrchu a je odolný, čiže umožňuje najazdiť viac kilometrov. Keď to zhrnieme, je to dokonalá voľba pre vodičov, ktorí hľadajú vysokú kvalitu za zaujímavú cenu.Používatelia týchto pneumatík nemajú žiadne pochybnosti:

Odporúčam, pneumatiky sa skvele držia na vozovke, rovnako na suchom aj mokrom povrchu. Dávajú pocit istoty, dokonca aj pri prudkom brzdení. V poslednom čase som ich často používala najmä na mokrých povrchoch a musím uznať, že je cítiť razidiel v porovnaní s bežnými pneumatikami. Nie sú hlučné, nič nehučí pri vyššej rýchlosti. – Agáta

Veľmi dobré pneumatiky. Bez obáv jazdím aj počas najsilnejšieho dažďa. Nikdy ma nesklamali, ani pri prudkom brzdení v daždivom počasí. Jazdný komfort a hlučnosť pneumatiky počas jazdy sú na veľmi dobrej úrovni. – ŁDZ

Ako si vybrať najlepšie pneumatiky?

Pneumatiky, ktorých parametre sú prispôsobené vozidlu, jazdnému štýlu a prostrediu, v ktorom sa pohybujeme,  sú základom bezpečnej jazdy. Hodnotenia ostatných vodičov predstavujú len jeden z prvkov, ktoré môžu ovplyvňovať konečné rozhodnutie. Čím sa ešte riadiť pri nákupe?

Sezónne testy – pravidelne ich uskutočňujú organizácie, ktoré sa zaoberajú cestnou premávkou, napr. ADAC, ACE, GTU. Zapájajú sa aj médiá, ktoré sa špecializujú na oblasť motorizmu – patria k nim napr. AutoBild či AutoZeitung.

Informácie na štítku – na každej pneumatike sa nachádza nálepka, na ktorej si môžete prečítať základné informácie o parametroch, hodnotených podľa predpisov EÚ. Umožňuje to objektívne porovnanie modelov s konkrétnym rozmerom. Tieto údaje nájdete aj na našej webovej stránke v záložkách „Štítok”, ktoré nájdete pri popise každého výrobku.