Cena je jedným z faktorov, ktoré rozhodujú o výbere pneumatík. Práve preto vodiči veľmi často preferujú lacnejšie modely. Ako si však vybrať, aby pneumatika bola zároveň lacná aj bezpečná? Čítajte ďalej.

Automotokluby ACE a ARBÖ otestovali 10 modelov pneumatík v obľúbenom rozmere 195/65 R15. Štyri modely pneumatík získali známku "veľmi odporúčame", päť výrobkov známku "odporúčame", jeden z modelov si odniesol hodnotenie "odporúčame s výhradami". Testované pneumatiky mali rýchlostný index "V" (do 240 km / h). Test prebiehal na automobile VW Golf.

Pneumatiky v rozmere 195/65 R15 používa napr. obľúbený VW Golf (fot. VW).

Pneumatiky v rozmere 195/65 R15 patria k tým, ktoré vodiči vyhľadávajú veľmi často. Používajú sa totiž napríklad v týchto modeloch áut: VW Golf, Passat, Opel Astra, Kia ceed, Škoda Octavia, Renault Megane. Je to veľmi obľúbený rozmer pre kompaktné automobily.

Kúpiť víťaza testu - Nexen N'Blue HD Plus

 

Prvé miesto v teste

Najväčší počet bodov v teste získala pneumatika kórejského výrobcu - Nexen N'Blue HD Plus. Zaslúžila si tak slovné hodnotenie "veľmi odporúčame". Pneumatika sa veľmi dobre osvedčila na suchej aj na mokrej vozovke, preto jej patrí prvé miesto v konečnom hodnotení. Test ukázal, že pneumatika je nielen lacná, ale aj bezpečná. Zo všetkých pneumatík v teste mala najkratšiu brzdnú dráhu na mokrom povrchu.

Nexen N'Blue HD Plus je pneumatika, ktorá sa na trhu predáva už niekoľko rokov. Vyskúšali ju tiež používatelia portálu Oponeo, kde nájdete ich recenzie. Ich výsledkom je vysoké hodnotenie 5,2 / 6 (slovami: "vynikajúce!"). Navyše 100% používateľov ho rozhodne odporúča ostatným.

Víťaz testu - pneumatika Nexen N'Blue HD Plus.

Umiestnenie na ďalších miestach

Okrem pneumatiky Nexen N'Blue HD Plus si známku "veľmi odporúčame" pripísali ďalšie 3 modely letných pneumatík: Hankook Kinergy Eco K425, Pneumant Summer HP4 a Dębica Presto. Model značky Hankook je v teste jediným zástupcom strednej triedy. Jeho cena však konkuruje ekonomickým modelom, preto sa zaradil medzi nich. Podobne ako víťaz testu preukázal veľmi dobré vlastnosti na mokre aj suchu. V konečnom dôsledku zaostal za Nexen N'Blue HD Plus len o niekoľko bodov. Vedľa neho sa na oboch typoch letnej vozovky dobre osvedčila tiež pneumatika Pneumant Summer HP4. Skupinu veľmi odporúčaných modelov uzatvára poľský zástupca - Dębica Presto. Aj tento model sa predviedol v dobrom svetle na oboch typoch povrchu. Zaujímavosťou je skutočnosť, že Dębica Presto má na našom portáli viac ako 1 000 recenzií a môže sa pochváliť vysokou známkou 5,1 / 6. Svojim známym a rodine ju odporúča až 98% všetkých používateľov.

Skupinu "odporúčaných" pneumatík otvára model Barum Brillantis 2, ktorý sa umiestnil na 5. mieste. Napriek horším jazdným vlastnostiam v porovnaní s víťazom testu si pneumatika oprávnene zaslúži hodnotenie "odporúčame". Podobne ako ďalšie modely zo skupiny doporučených, čiže: G-grip, Viking City Tech II, Sava Intensa HP a High Performer HS-3.

 Posledný model, ktorý testu zúčastnil - GT Radial Champiro FE1 -, si bohužiaľ vyslúžil iba hodnotenie"odporúčame s výhradami". Dôvodom sú znepokojujúce výsledky na mokrej vozovke. Jeho brzdná dráha na mokre bola o 15 m dlhšia ako u víťaza.

Výsledky testu

Model pneumatiky Ponuka
1. Nexen N'Blue HD Plus Pozrieť ponuku
2. Hankook Kinergy Eco K425 Pozrieť ponuku
3. Pneumant Summer HP4 Pozrieť ponuku
4. Dębica Presto Pozrieť ponuku
5. Barum Brillantis 2 Pozrieť ponuku
6. BFGoodrich G-grip Pozrieť ponuku
7. Viking City Tech II Pozrieť ponuku
8. Sava Intensa HP Pozrieť ponuku
9. High Performer HS-3 Momentálne nedostupné
10. GT Radial Champiro FE1 Momentálne nedostupné

 

Viete, ako vybrať vhodné pneumatiky?

Spomínaný test je cenný zdroj informácií o ekonomických pneumatikách, pretože pneumatiky z tejto cenovej kategórie sú veľmi zriedka zastúpené v profesionálnych testoch, ktoré organizujú motoristické organizácie a časopisy. Pamätajte na to, že tento test nie je jediným zdrojom informácií o pneumatikách. Veľmi dôležité sú napríklad recenzie vodičov. Obsahujú skúsenosti so správaním daného modelu v každodennej prevádzke, a to pohľadom bežných vodičov. Najlepšie, keď s výberom pneumatík začnete pri popise daného modelu. Nájdete v ňom informácie o použitej technológii, rozmeroch, najväčších prednostiach, častiach pneumatiky atď. Pri výbere pneumatík nesmiete opomenúť informácie uvedené na štítku pneumatiky. Nájdete na ňom objektívne údaje o troch parametroch: hluku, priľnavosti na mokrom povrchu a palivovej účinnosti.

Ak sa chcete týmto krokom vyhnúť, stačí, keď zavoláte na našu infolinku Oponeo.sk (233 006 906), a naši skúsení poradcovia Vám vyberú ideálny model pneumatiky.