Výber vhodných pneumatík na nadchádzajúcu letnú sezónu nás môže priviesť do pomykova. Počet dostupných modelov dokáže pôsobiť zdrvujúco a nájsť medzi nimi ten pravý rozhodne nepatrí medzi najjednoduchšie úlohy. Pre našich používateľov sme pripravili prehľad noviniek na leto 2019. Medzi nimi si nájdu niečo pre seba rovnako milovníci technologických noviniek, ako aj vodiči, ktorí hľadajú ekonomickejšie (budget) riešenia.

Vybrané novinky na nadchádzajúcu letnú sezónu 2019*

*V prehľade uvádzame novinky z katalógu na letnú sezónu 2019. Modely s niektorými rozmermi mohli debutovať v období 2018/2019.

Nokian a Continental určujú štandardy

Výrobcovia pneumatík prémiovej triedy neustále určujú nové smery rozvoja v pneumatikárskom odvetví. Vo svojich modeloch využívajú inovatívne technologické riešenia a tie najkvalitnejšie materiály, ktoré sa premietajú do bezpečnosti a výkonnosti. K popredným zástupcom segmentu nemenne patria koncerny Nokian a Continental a ich ponuky na nadchádzajúcu letnú sezónu sú tým najlepším príkladom.

Nokian Wetproof – „vodovzdorná” pneumatika

Fínsky koncern je nesporným expertom na náročné podmienky na cestách. Ich najnovší model Wetproof bol vytvorený s myšlienkou na často meniace sa počasie v letnom období. Za bezpečnosť vodiča je zodpovedná autorská technológia bezpečnostných zón.

Model vyniká predovšetkým počas silných dažďov. Práve vtedy sa môže naplno prejaviť jeho skrytý potenciál. Bez ohľadu na množstvo vody, ktorou je pokrytá vozovka je jazda vždy precízna, bezpečná a efektívna a brzdná dráha je významne skrátená.

 

Najdôležitejšie vlastnosti pneumatiky Nokian Wetproof:

 • Koncepcia dvojitej bezpečnostnej zóny predpokladá vytvorenie behúňa z dvoch autonómnych oblastí, ktoré sú zodpovedné za priľnavosť a ovládateľnosť. Táto technológia zaručuje bezpečnosť v rôznych podmienkach a popritom aj zníženie spotreby paliva prostredníctvom zníženia valivého odporu.

 • Samoblokujúce drážky v technológii „responsive lock” sa prekrývajú pri tlaku dezénu na cestu. Týmto spôsobom pomáhajú udržať stabilitu jazdy na mokrej vozovke.

 • Zmes Aqua Hybrid zvyšuje priľnavosť pneumatiky pri jazde v daždi. Vďaka konštrukcii z polymérov a modifikovaného silikátu nebolo zdolávanie kilometrov počas cesty ešte nikdy také bezpečné.

Continental EcoContact 6 – vyvinutá s myšlienkou na ekonomickosť jazdy

Novinka od nemeckého koncernu Continental EcoContact 6 predstavuje pneumatiku navrhnutú s myšlienkou na najvyššiu palivovú účinnosť. Za ekonomickosť jazdy vďačí zmenenej geometrii behúňa a inovatívnej zmesi Green Chili 2.0. Vozidlo na pneumatikách EcoContact 6 je úspornejšie a uvoľňuje menej škodlivých látok do atmosféry.

Najvyššia kvalita vyhotovenia a dokonale prispôsobené komponenty zaisťujú dlhodobé a bezpečné používanie, s ktorým budú spokojní aj tí najnáročnejší vodiči. To spôsobuje, že EcoContact 6 je pneumatika, ktorá sa zatiaľ nevyskytovala na trhu.

Najdôležitejšie vlastnosti pneumatiky Continental EcoContact 6:

 • Autorská gumová zmes Green Chili 2.0 významne ovplyvňuje zvýšenie kilometrického výkonu, ktorý dosahujú pneumatiky. Riešenie je založené na kombinácii polymérov a špeciálne prispôsobených prímesí, ktoré zabraňujú nadmernému spevňovaniu konštrukcie modelu.

 • Prímes zo silikátu v zmesi Green Chili 2.0 pomáha optimalizovať plochu kontaktu pneumatiky s vozovkou. Významne sa znížil valivý odpor, a to vedie k úspore paliva.

 • Inovatívna štruktúra ramenných drážok spôsobuje, že pneumatika zvádza úspešný boj s aquaplaningom. Zabraňuje tomu, aby sa vozidlo dostalo do nekontrolovaného šmyku v daždivom počasí. Špeciálne zárezy na drážkach dodatočne podporujú vozidlo pri dynamických manévroch a tým zabraňujú deformácii gumy pri veľkom zaťažení.

Značky odsúdené na úspech - Kleber a Hankook

Nové letné pneumatiky Kleber Dynaxer HP4 a Hankook Ventus S1 Evo3 K127 sú dva modely, ktoré dokonale zapadajú do koncepcie strednej triedy. Vo svojich návrhoch využívajú moderné technologické riešenia založené na vedomostiach a skúsenostiach návrhárov. Vďaka vášni a neustálej snahe o rozvoj sú obidva koncerny vždy iba jeden krok pozadu za prémiovou triedou, ale svoje „vlajkové lode“ ponúkajú za ceny, ktoré sú pre vodičov veľmi atraktívne.

Kleber Dynaxer HP4 – dlho očakávaný nástupca

Nie je jednoduché vyhovieť očakávaniam vodičov potom, ako nadšene prijali model Dynaxer HP3. Avšak štvrtá generácia série Dynaxer rozhodne nesklame. Obohatila svoj projekt o mnoho inovácií, ktoré sa premietajú do vysokej výkonnosti.

Najdôležitejšie vlastnosti pneumatiky Kleber Dynaxer HP4:

 • Široké pozdĺžne drážky v stredovej časti behúňa minimalizujú nebezpečenstvo vzniku aquaplaningu. Zásluhou mimoriadne účinného systému na odvádzanie vody získalo niekoľko rozmerov modelu najvyššiu triedu priľnavosti v súlade s európskymi normami pre označovanie.

 • Gumová zmes, vylepšená vďaka viac ako 100 ročným skúsenostiam, umožňuje stabilné správanie pneumatiky na suchej aj mokrej vozovke. Môžete jazdiť bezpečne v preferovanom štýle jazdy aj s rôznym zaťažením.

 • Technológia samoblokujúceho dezénu behúňa ovplyvňuje zníženie valivého odporu aj redukciu rozptylu energie. Vďaka tomu stúpa palivová efektivita vozidla, čím sa znižujú výdavky vodiča.

Tajomstvo spočíva v rovnováhe - Hankook Ventus S1 Evo3 K127

Hankook je značka s veľkými ambíciami, ktorá vždy vyvíja výrobky v súlade s vlastnou filozofiou. Všetky produkty od kórejského výrobcu sa vyznačujú dokonalou rovnováhou medzi výkonnosťou, bezpečnosťou a jazdným komfortom. To isté platí aj v prípade modelu Ventus S1 Evo3 K127.

Návrh behúňa bol vypracovaný na báze dvoch autonómnych oblastí. Stredová oblasť je vybavená väčším počtom blokov, ktoré zlepšujú účinnosť brzdenia a zrýchľovania na mokrých vozovkách. Vonkajšie bloky sú zodpovedné za perfektnú priľnavosť pri manévrovaní a akustický komfort.

Najdôležitejšie vlastnosti pneumatiky Hankook Ventus S1 Evo3 K127:

 • Obvodový pás spevnený aramidovými vláknami zvyšuje efektivitu modelu na suchej vozovke a podporuje vozidlo pri štarte a naberaní rýchlosti. Pevná pätka bez spojov zabraňuje skĺznutiu pneumatiky z ráfika pri dynamickom rozbehu.

 • Dvojvrstvové spevnenie z vlákna a oceľový drôt v obvodovom páse účinne absorbujú energiu nárazu a tým chránia proti náhodnému poškodeniu.

 • Drážky, ktoré zapadajú do seba zvyšujú priľnavosť vozidla na mokrej vozovke, vďaka čomu je jazda mimoriadne precízna.

 • Jedinečná gumová zmes Aqua Pine vznikla na báze živíc ihličnatých stromov, ktoré zabraňujú deformácii behúňa. Prímes rastlinného oleja zabezpečuje stabilnú jazdnú dráhu dokonca aj počas silného dažďa.

S myšlienkou na šetrných vodičov – Barum a Neolin

Ekonomická trieda predstavuje dobrú voľbu pre vodičov, ktorí hľadajú úspory. Avšak atraktívne ceny nemusia znamenať zníženú kvalitu. Mnohí výrobcovia pneumatík ekonomického (budget) segmentu majú vo svojej ponuke bezpečné, trvácne a efektívne pneumatiky. Skvelým príkladom môžu byť obidve novinky, ktoré uvádzame na letnú sezónu 2019.

Barum Bravuris 5HM – nenahraditeľný spoločník na každú cestu

Barum je veľmi populárnym výrobcom z ekonomického sektora. Na európskom trhu pôsobí od roku 1945 a kvalitu jeho výrobkov má na starosti skupina Continental.

Novinka od českého výrobcu na nadchádzajúcu sezónu - Barum Bravuris 5HM predstavuje perfektný príklad vysokokvalitnej pneumatiky z ekonomického sektora. Model bol navrhnutý s myšlienkou na vysoký kilometrický výkon a jazdný komfort.

Séria „HM” vďačí za svoj názov pokročilej zmesi „High Mileage” založenej na polymérnych technológiách. Opotrebenie pneumatík nastáva oveľa neskôr, čím sa výrazne predlžuje ich životnosť.

Najdôležitejšie vlastnosti pneumatiky Barum Bravuris 5HM:

 • Až tri jedinečné stredové rebrá so systémom priečnych zárezov efektívne rozkladajú tlak na celý povrch behúňa. Model tak funguje rovnomerne, opotrebováva sa pomalšie a dlhšie slúži.

 • Bočné bloky s uzatvorenou štruktúrou a patentovaný systém blokovacích lamiel zvyšujú pevnosť konštrukcie, vďaka čomu je jazda precízna a bezpečná.

 • Vylepšené vulkanizačné komponenty citeľne znižujú spotrebu paliva vozidla, redukujú zahrievanie konštrukcie pneumatiky a chránia ju proti deformáciám.

Debutant s veľkými ambíciami - Neolin Neogreen+

Značka Neolin sa na európskom trhu objavila pomerne nedávno a mnohí vodiči nemusia poznať jej špecifiká. Patrí ku koncernu Yanchang Rubber, ktorý je zodpovedný predovšetkým za rozpoznateľnú značku Duraturn.

Výrobky Neolin predstavujú premostenie medzi výkonnosťou a atraktívnou cenou a sú vyjadrením ambícií koncernu nájsť si miesto na trhu s pneumatikami typu High Performance.

Model Neogreen+ využíva moderný asymetrický behúň a zaujímavé technologické riešenia, ktoré si určite získajú uznanie mnohých vodičov.

Najdôležitejšie vlastnosti pneumatiky Neolin Neogreen+:

 • Silikátová gumová zmes je zodpovedná za zníženie valivého odporu, ktoré sa premieta do zlepšenia ekonomickosti jazdy. Riešenie sa osvedčí pri vysokých teplotách, pretože obmedzí ich vplyv na stav pneumatiky.

 • Systém na zníženie úrovne hluku založený na kaskádovito-zostupnej štruktúre behúňa znižuje hluk z valenia, vďaka čomu je cesta veľmi komfortná a tichá.

 • Vrúbkované stredové drážky umiestnené medzi blokmi chránia pred vznikom nebezpečného aquaplaningu, okamžite odvádzajú vodu mimo povrch behúňa. Proces schnutia podporujú stupňovito usporiadané lamely a priečne zárezy.

 

 

Správne vybrané pneumatiky sú zárukou spokojnosti

Pri výbere pneumatík je najdôležitejšie prispôsobiť ich potrebám vozidla a individuálnym preferenciám vodiča. Iba dokonale prispôsobené pneumatiky zabezpečia primeranú úroveň bezpečnosti a komfortu. Predtým, ako sa rozhodneme pre kúpu, mali by sme si krok za krokom preveriť naše očakávania:

1. Prvým a zároveň najdôležitejším prvkom bezpečnosti vodiča je výber technických parametrov pneumatík. V prvom rade je potrebné vziať do úvahy: rozmer pneumatík, rýchlostný index a index nosnosti. Najlepšie bude riadiť sa homologáciou, ktorú sprístupňuje výrobca.

2. Pri využívaní dostupných ekvivalentov pneumatík skontrolujte rozsah zmien pre daný model vozidla. Vždy sa musí zachovať celkový priemer kolesá. Ak neviete, aké nehomologizované rozmery môžete použiť vo svojom vozidle, odporúčame Vám použiť kalkulačku ekvivalentov pneumatík.

3. Definujte presne svoje potreby, pre ktoré si vyberiete správny dezén behúňa a triedu pneumatík. Dôležitými faktormi sú:

 • najčastejšie absolvované trasy (diaľnice, mestská premávka alebo skôr terén alebo horské cesty)

 • preferovaný štýl jazdy (umiernená, športová alebo jazda off-road)

 • druh vozidla a jeho účel (terénne, mestské, cestné a kombinované vozidlá)

 • rozpočet (umožňuje určiť triedu pneumatík, ktoré hľadáte: prémiová, stredná, ekonomická)

Nakoniec sa tiež oplatí oboznámiť s hodnotením odborníkov vyjadreným formou výsledkov každoročných testov prestížnych motoristických organizácií, ako sú ADAC, Autobild, AMS alebo AutoZeitung.