Medzi pneumatikami, ktoré si vodiči vyberajú najčastejšie, sú okrem iného tie s rozmerom 225/45 R17. Zistili sme, ktoré zimné modely s týmito rozmermi sú najlepšie hodnotené našimi zákazníkmi. Tohtoročný prehľad môže byť pre mnohých prekvapením.

Pneumatiky v rozmere 225/45 R17 sa používajú napríklad u týchto modelov áut: Renault Megane, Mercedes CLK, triedy A a C, Alfa Romeo Giulietta, GT, Spider, Seat Leon, BMW M3, séria 3, Z4, Audi A3, RS4, TT, VW Golf, Jetta, Passat, Scirocco, Opel Zafira, Volvo C70.

Najlepšie zimné pneumatiky 225/45 R17 podľa vodičov

Pri príprave prehľadu sme zohľadnili hodnotenia (v rozpätí 1-6) pre daný model s konkrétnym rozmerom, udelené od začiatku januára 2018 do septembra 2019. Hodnotenia uvedené v osobitnej záložke na internetových stránkach jednotlivých pneumatík predstavujú súhrn všetkých hodnotení, preto sa môžu trochu líšiť od tých, ktoré sú v rebríčku.

Model pneumatiky
Hodnotenie
Dębica Frigo HP25,05
Imperial Snowdragon UHP4,95 
Imperial Snowdragon 34,9 
Dayton DW510 EVO4,7 
Zeetex WH10004,65 

Vyhráva Dębica

Ukázalo sa, že najlepšie hodnotenou pneumatikou s rozmerom 225/45 R17 je Dębica Frigo HP2 (hodnotenie 5,05), t. j. model zo zimnej série, ktorá sa pravidelne objavuje v našom  prehľade. Je to ponuka od poľskej značky, ktorá v súčasnosti patrí svetovému gigantovi v pneumatikárskom odvetví – koncernu Goodyear.

Pneumatiku Dębica Frigo HP2 odporúča až 99% jej používateľov. Vo väčšine prípadov to boli vodiči, ktorí preferujú umiernený štýl jazdy a pohybujú sa väčšinou v meste. Podľa výrobcu je model bezpečný a ekonomický, čo potvrdzujú hodnotenia jeho používateľov. Prepracovaná konštrukcia behúňa alebo kostry zlepšujú životnosť pneumatík a tiež znižujú valivý odpor, čo sa premieta do nižších nákladov na prevádzku. Naproti tomu systém drážok a zárezov je zodpovedný za dobrú trakciu na snehu, čo je základná vlastnosť zimných pneumatík.

Aké hodnotenia udelili vodiči pneumatike Dębica Frigo HP2?

  • Pri pohľade na cenu i to, čo ponúkajú opony, je to skvelé. V porovnaní s ostatnými pneumatikami prémiových značiek, ako sú Continental alebo Nokian, nevidím rozdiel. Trochu za nimi zaostávajú iba pokiaľ ide o jazdu na suchu, ale v ostatných aspektoch nevidím žiadny rozdiel. V topiacom sa snehu úžasné, ESP a ASR sa veľmi zriedka zapínali, iba ak som chcel prudko vyštartovať, čo je pri mínusových teplotách pochopiteľné. Po približne 10 tisícoch najazdených kilometrov napodiv nevidím žiadne známky opotrebenia. Pneumatika nepláva. A v rozmere 225/45/17 je kráľom ekonomickosti. Odporúčam! – Ladislav

  • Veľmi dobrá kvalita vzhľadom na tú cenu, smelo odporúčam, veľmi dobre si poradia v hlbokom snehu. – Štefan

Imperial dvakrát

Tohtoročnému prehľadu pneumatík s rozmerom 225/45 R17 dominovali modely ekonomickej triedy. Pódium dopĺňajú dve ponuky značky Imperial – novinky minulej zimnej sezóny, t. j. Snowdragon UHP (hodnotenie 4,95) a už niekoľko rokov populárne Snowdragon 3 (hodnotenie 4,9). V obidvoch prípadoch vodiči ocenili veľmi dobrý pomer ceny a kvality.

Imperial Snowdragon UHP sú pneumatiky určené pre vozidlá s vyšším výkonom, a teda s vyššími požiadavkami. Ich výhodou boli nielen jazdný komfort a bezpečnosť, ale aj úspora súvisiaca s používaním. Určite naň mali vplyv také prvky, ako zosilnené bočnice a hlboké drážky na odvádzanie vody. Toto napísali naši zákazníci o tomto modeli:


  • Pneumatiky sa používali počas celej predchádzajúcej zimnej sezóny. Počas celého tohto obdobia s nimi neboli žiadne problémy. Pneumatiky sú naozaj hodné odporúčania. – Martin P.

  • Prvú sezónu s pneumatikami Imperial mám za sebou, myslím si, že ju zvládli veľmi dobre, nevidno žiadne známky opotrebenia, pritom som na nich jazdil v rôznych podmienkach spôsobených anomáliami počasia. Tieto pneumatiky odporúčam všetkým. – Tomáš

  • Cenovo dostupné pneumatiky. Po zimnej sezóne nie sú žiadne známky nadmerného opotrebenia. Jazda na snehu a brzdenie sú na veľmi dobrej úrovni. Horšie si poradia so snehovou kašou, ale porovnateľne so značkovými pneumatikami z tejto kategórie, ktoré som používal v minulosti. – Miroslav


Rovnako dobre sa vodiči vyjadrovali o Imperial Snowdragon 3. Pneumatika sa vyznačuje asymetrickým behúňom, ktorý má predovšetkým zlepšovať priľnavosť pri manévrovaní v náročných zimných podmienkach. Naši zákazníci prešli s týmito pneumatikami dokopy vyše 4,6 milióna kilometrov! A na tomto základe udeľovali okrem iného takéto hodnotenia:

  • Som veľmi spokojný s kúpou práve tohto modelu. Napriek počiatočným obavám už pri prvom snežení potvrdili moje presvedčenie, že kúpa týchto pneumatík bola správnym rozhodnutím. Počas celého zimného obdobia som nikdy nemal problémy s jazdou autom po hlbokom snehu, snehovej kaši alebo mokrých cestách, tak v meste, ako aj mimo neho, napr. počas početných výjazdov do hôr na lyžovanie. Vrelo odporúčam, po prvej sezóne sú pneumatiky v prekvapivo dobrom stave, určite budú slúžiť ešte niekoľko sezón. Veľmi dobrý pomer kvality a ceny. – PaBlo

  • V pomere k cene veľmi dobrá kvalita. Veľmi dobre sa správa na snehu a blate. – Milan

Zeetex je posledný v stávke

Posledné miesto v tomto prehľade pripadlo pneumatike Zeetex WH1000 (hodnotenie 4,65). Model sa vyznačuje asymetrickým behúňom, ktorý ovplyvňuje lepšie vedenie pri manévrovaní. Behúň je tiež vybavený drenážnymi drážkami a zárezmi, ktoré sú nevyhnutné v zime. V tomto prípade boli použité 3D lamely, ktoré používajú predovšetkým výrobcovia prémiových pneumatík, čo výrazne zlepšuje bezpečnosť.

Veľkou výhodou týchto gúm je tiež nízka hlučnosť generovaná počas jazdy. Použitá zmes tiež predlžuje trvácnosť výrobku. O tomto uisťuje výrobca – a čo na to hovoria vodiči?

  • V tomto cenovom rozpätí  je pre mňa ťažké predstaviť si lepšie pneumatiky. Predovšetkým sú veľmi tiché, aj keď jazdíte s rýchlosťou nad 150 km/h. Výška behúňa po prejdení 14 tisíc kilometrov je mierne znížená, čo je ďalšie plus, a stojí za zmienku, že vozidlo využívam na prácu ako taxikár, takže to nie je jednoduché. Jedinú pripomienku mám k priľnavosti pneumatík, keď je asfalt vlhký, napr. v hmle. Neviem čím to je, ale na takejto vozovke ľahko strácajú priľnavosť pri štartovaní, zatiaľ čo pri brzdení má viac práce ABS. Paradoxne, keď prší a asfalt je mokrý, pneumatiky už držia dokonale. – Janko

  • Dobrá kvalita za rozumnú cenu. Počas celého obdobia používania som nemal žiadne problémy. – Lukas

Ako kúpiť dobré zimné pneumatiky?

Hodnotenia používateľov daného výrobku, napr. pneumatík, sú jedným z faktorov, ktoré nepochybne ovplyvňujú mnoho rozhodnutí o kúpe. A nie je to prekvapujúce, lebo kto by mal lepšie ohodnotiť daný model ako ten, kto preveril jeho vlastnosti? V prípade pneumatík však je potrebné mať na pamäti aj svoje osobné preferencie, ktoré majú veľký význam pre neskoršie hodnotenie. Vodiči, ktorí jazdia dynamicky a hlavne po diaľniciach, budú mať iné požiadavky ako tí, ktorí sa obyčajne pohybujú v meste a netlačia na plyn na každej rovnej ceste.

K informáciám, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri výbere nových pneumatík, by mali tiež patriť testy nezávislých motoristických organizácií. Skúmajú správanie jednotlivých modelov v podmienkach, ktoré sú charakteristické pre danú sezónu a označujú výrobky, ktoré majú najlepší kilometrický výkon, za ktorým nasleduje jazdný komfort a bezpečnosť pri cestovaní. Naproti tomu európsky štítok na každej pneumatike predstavuje zdroj vedomostí o palivovej účinnosti, generovanom hluku a jazdných vlastnostiach na mokrej vozovke.