Dobré zimné pneumatiky majú veľký význam pre bezpečnosť a pohodlie cestovania v chladnejších ročných obdobiach. Nie je potom prekvapujúce, že vodiči hľadajú osvedčené modely, testované a overené ostatnými účastníkmi cestnej premávky. Preto vznikol rebríček najlepšie hodnotených našimi zákazníkmi pneumatík s rozmerom 225/45 R17. Medzi výrobky, ktoré v tomto roku dostali vyznamenanie, patria položky z rôznych cenových segmentov, teda každý si nájde perfektný návrh pre seba.

Naši zákazníci testovali a hodnotili veľa zimných pneumatík. Ktoré získali najlepšie recenzie?

Rozmer 225/45 R17 – pre koho to bude dobré riešenie?

Zimné pneumatiky s rozmerom 225/45 R17 v posledných rokoch výraznejšie označujú svoju pozíciu na trhu. Objavujú sa, v závislosti od generácie alebo typu motora vozidla, na prvom vybavení modelov známych značiek z automobilového priemyslu. Môžete sa s nimi stretnúť napríklad v typoch automobilov ako napríklad: Škoda Octavia, Kia Ceed, BMW série 2 alebo Citroen C4. Ak si nie ste istí, či je to ten správny rozmer pre vaše auto, použite našu kalkulačku pneumatík.

Najlepšie zimné pneumatiky 225/45 R17 podľa recenzií vodičov

Recenzie vodičov, ktorí dané pneumatiky každodenne používajú, sú neoceniteľným zdrojom informácií. Poďme zistiť, ktoré položky si v tomto roku zaslúžia vyznamenanie od našich klientov:

ModelPriemerné hodnotenie*
Bridgestone Blizzak LM0055,7
Nokian WR D45,5
Pirelli SottoZero Serie 35,5
Michelin Alpin 65,5
Kormoran Snow5,25

*Rebríček bol vytvorený na základe hodnotení poskytnutých zákazníkmi spoločnosti Oponeo v období od januára 2019 do júla 2021. Dostupná stupnica mala známky od 1 do 6. Zoznam obsahuje tie modely, ktoré získali minimálny požadovaný počet recenzií. Výsledky zobrazené na webových stránkach nášho obchodu sa môžu líšiť od tých, ktoré sú uvedené v zozname. Prezentované hodnotenia sa týkajú iba pneumatík s rozmerom 225/45 R17. V prípade tej istej priemernej známky bola pozícia v rebríčku určená počtom udelených recenzií pre daný rozmer.

Bridgestone Blizzak LM005

Prvé miesto v zozname obsadila pneumatika od najväčšieho výrobcu pneumatík na svete. Japonská prémiová značka vyvíja svoje projekty mnoho desaťročí, vytvára nové technologické riešenia a vyvíja stále lepšie a lepšie gumové zmesi. Všetko preto, aby mohla ponúknuť vodičom bezpečnosť aj v tých najťažších podmienkach. 

Model Bridgestone Blizzak LM005 je zástupcom vlajkovej série zimných pneumatík výrobcu. Vďaka nano-selektívnej zmesi ponúkajú pneumatiky skvelý výkon na mokrej a zasneženej vozovke a zachovávajú si väčšiu flexibilitu pri teplotách pod nulou. Optimalizovaný smerový dezén behúňa si perfektne poradí so snehovou brečkou na vozovke, čím sa minimalizuje riziko šmyku, a to aj počas dynamickej jazdy. Séria pneumatík Blizzak bola vytvorená s cieľom zaistiť maximálnu kontrolu nad autom v zimných podmienkach a model LM005 je toho najlepším potvrdením. 


Čo o pneumatikách Bridgestone Blizzak LM005 napísali vodiči používajúci tento model?

Rozhodne odporúčam! Jedny z najlepších zimných pneumatík, aké som kedy mal, ak nie najlepšie. Jazdím už 38 rokov a zimných pneumatík som mal naozaj veľa, ale tieto sú skvelé! Držia stopu na suchom asfalte (či je teplo alebo mrzne), za mokra držia stopu ako letné pneumatiky (index A), držia stopu na snehovej kaši a snehu. Nesklamali ma. Predtým som mal Continental TS860 (na Opel Astra K) a bývalo všelijako, najmä na snehu a ľade. [...] Bridgestone je tichá a takmer sa neopotrebúva. Nevšimol som si ani zvýšenú spotrebu paliva – letné mám 18 palcové Michelin Pilot sport4. Odporúčam! [Róbert]

Pneumatiky som kúpil na auto, s ktorým každý deň jazdí moja manželka, často v ňom vozí deti. V prvom rade mi záležalo na bezpečnosti, t. j. na priľnavosti a čo najkratšej brzdnej dráhe. Tieto pneumatiky vynikajúco plnia svoju úlohu. Tohtoročná zima prekvapila tým, že prvýkrát po niekoľkých rokoch bolo veľa snehu a preto ani cesty neboli v najlepšom stave. Vďaka týmto pneumatikám však nevznikol najmenší problém. Žiaden šmyk, plná kontrola. Ak niekomu záleží na bezpečnosti, tieto pneumatiky sú najlepšou voľbou. [Vojtech]


Nokian WR D4

Pneumatiky od fínskeho prémiového výrobcu sa tešia neustálemu záujmu zákazníkov, ktorí v zimných podmienkach očakávajú bezpečnosť. Preto je pneumatika Nokian WR DR4 stále jednou z najobľúbenejších a najoceňovanejších zimných pneumatík v zoznamoch recenzií, a to aj napriek niekoľkým rokom od svojho debutu na trhu. Zmeniť to môže iba nástupca modelu, teda už prítomný na trhu Nokian WR Snowproof, ktorý rozvíja koncept svojho predchodcu s novými technologickými riešeniami. 

WR D4 si však svoje miesto medzi ocenenými pneumatikami rozhodne zaslúži. Čomu za to vďačí? V prvom rade prepracovanému dezénu behúňa, prispôsobeného podmienkam, s ktorými sa môžete stretnúť v zime. Hovoríme nielen o zasneženej alebo zľadovatenej vozovke, ale aj o mokrej vozovke, na ktorej môžeme veľmi ľahko dostať šmyk. Špeciálne navrhnuté smerovo usporiadané drážky umožňujú efektívne odvádzanie vody spod kolies, čo zlepšuje priľnavosť na mokrej vozovke a znižuje riziko výskytu aquaplaningu. Za vynikajúcu trakciu sú tiež zodpovedné lamely – nenahraditeľné keď napadne sneh – a gumová zmes Twin Trac Silica, vďaka ktorej si pneumatika udržuje správnu pružnosť pri nízkych teplotách.

Mali by ste tiež venovať pozornosť širokému centrálnemu rebru, ktoré uľahčuje udržiavanie vyznačenej jazdnej stopy, ako aj špeciálnemu pásu, viditeľnému na bočnej strane pneumatiky, vďaka ktorému je Nokian WR D4 mimoriadne tichá pneumatika.


 Aké názory o Nokian WR D4 majú naši zákazníci?

Tento rok sme sa prvýkrát rozhodli pre pneumatiky Nokian, predtým bola pre nás táto značka úplne neznáma. Už počas návštevy v pneuservise dohodnutej kvôli prezutiu pneumatík nám mechanik potvrdil, že tieto pneumatiky sú v zimnej sezóne 20/21 veľmi obľúbené. S výberom som spokojná, pretože kvalita prevyšuje cenu. Veľa jazdím a pneumatiky sa zatiaľ veľmi dobre osvedčili. Jasné – proti ľadu sú mizerné šance, ale stávalo sa, že som šoférovala v skutočne zlých podmienkach a dojmy boli naozaj OK. Z mojej strany - odporúčam. [Sandra]

Keď som rodine povedal, aké pneumatiky kupujem, všetci si klopali po čele – prečo chcem preplácať, na čo sú mi najdrahšie zo všetkých možných, že mám príliš veľa peňazí. Začal som pochybovať. Po kúpe sa všetky pochybnosti rozptýlili. Dal by som za ne aj viac, sú hodné svojej ceny. Výborne sa správajú na akejkoľvek vozovke. Odporúča ich aj výrobca vozidla, ktoré som kúpil v autosalóne. Odporúčam každému. Spoločnosť Nokian je odborník na pneumatiky. Prečítajte si, v akých podmienkach ich testuje a kde sa nachádzajú jej výskumné centrá. [Martin]


Pirelli SottoZero Serie 3

Talianska značka Pirelli je jednou z najstarších spoločností v odvetví pneumatík a svoje rozsiahle skúsenosti šikovne implementuje do výroby pneumatík najvyššej triedy. Model SottoZero Serie 3 bol vytvorený pre vodičov, ktorí sa kvôli zimnej sezóne nechcú vzdať svojho dynamického štýlu jazdy. Preto napriek tomu, že bola uvedená na trh už pred niekoľkými rokmi, pneumatika sa stále teší uznaniu a dychtivo si ju vyberajú nadšenci rýchlejšej jazdy. 

Za svoje vlastnosti model Pirelli SottoZero Serie 3 vďačí predovšetkým behúňu s masívnymi blokmi, ktorý optimalizuje kontaktnú zónu pneumatiky s vozovkou. Zaoblené a tuhšie ramenné zóny podporujú vodiča pri ostrejších manévroch a pomáhajú udržať kontrolu jazdnej stopy. Za bezpečnosť na typických zimných vozovkách zodpovedajú lamely 3D, ktoré zvyšujú pružnosť centrálnej oblasti behúňa. To všetko by nebolo možné, keby nebolo špeciálnej zmesi, ktorá si zachováva svoje vlastnosti v širokom teplotnom rozsahu. Má tiež vplyv na pomalé a pravidelné opotrebovanie pneumatiky, čím sa predlžuje jej životnosť


Ako komentujú vodiči tieto prémiové talianske pneumatiky?

Bolo to prvýkrát, čo som investoval do zimných pneumatík vyššej cenovej kategórie. Mal som určité pochybnosti, že nebudú stáť za tú cenu, ale po prvej jazde v náročných zimných podmienkach sa všetky moje obavy rozptýlili. Kontrola nad riadením a priľnavosť sú citeľné. Treba sa veľmi snažiť, ak chcete s vozidlom s týmito pneumatikami vybočiť z naplánovanej jazdnej dráhy. Podobné je to aj pri rozjazde na snehu. Odporúčam. Ide predsa o investíciu do vlastnej bezpečnosti a pohodlia pri cestovaní. [Adam]

S týmito pneumatikami som veľmi spokojný. Pneumatika s rozmerom 225/45 17 je veľmi tichá. Dobre drží stopu v akýchkoľvek podmienkach. Tento rok bola príležitosť zajazdiť si na snehu a pneumatika sa v týchto podmienkach správa veľmi dobre. Tieto pneumatiky skutočne odporúčam každému. [Tomáš]


Michelin Alpin 6

Francúzska prémiová značka Michelin je jedným z najinovatívnejších výrobcov pneumatík na svete, ktorého technológie často ovplyvnili vývoj celého automobilového priemyslu. Behúne a zmesi použité v ich výrobkoch vždy predstavujú najvyššiu kvalitu. Preto nie je prekvapujúce, že vlajková séria zimných pneumatík tohto výrobcu je zaradená do zoznamu modelov odporúčaných našimi zákazníkmi. 

Michelin Alpin 6 bol vytvorený v súlade s konceptom EverGrip – teda pneumatikami, ktoré ponúkajú svoje plné vlastnosti počas celej životnosti, od prvej montáže až po úplné opotrebovanie behúňa. Ako sa to dosiahlo? Vďaka inovatívnym lamelám, ktoré sa otvárajú postupom opotrebovania gumovej vrstvy. Pneumatiky vďaka nim poskytujú ochranu proti šmyku na snehu, vode alebo blate, bez ohľadu na výšku behúňa. A Michelin Alpin 6 sa opotrebuje pomaly a stabilne vďaka modernej gumovej zmesi a technológii Michelin Contact Patch – ktorá optimalizuje zónu kontaktu s vozovkou. 


Čo si vodiči myslia o prémiových pneumatikách Michelin Alpin 6?

Veľmi tiché pneumatiky. Predtým som jazdil na pneumatikách Nokian, Dunlop, GoodYear. Teraz na pneumatikách Michelin, ktoré vyzerajú byť oveľa lepšie. Dobre si poradia na ľade, sú tiché. Zatiaľ je pre mňa ťažké určiť mieru opotrebovania behúňa. Onedlho príde čas na nákup pneumatík na leto a bude to tiež Michelin. [Adam]

Pneumatiky sa veľmi dobre osvedčia v zimnom období. Sú veľmi priľnavé, nemám výhrady ani čo sa týka vplyvu na ekonomickosť jazdy. Cítil som sa s nimi bezpečne na mokrej vozovke pri rýchlostiach nad 150. [Dimo]


Kormoran Snow

Skupina Michelin získala ďalšie ocenenie v rebríčku vďaka ekonomickej pneumatike Kormoran Snow. Je to produkt poľskej značky, ktorý využíva technologickú a distribučnú podporu od francúzskeho trhového magnáta. Táto medzinárodná zmes skúseností a štandardov výrobcu prispela k vytvoreniu lacnej zimnej pneumatiky, ktorá ponúka dobrú úroveň bezpečnosti a pohodlia v chladnejších mesiacoch. 

Poľskí dizajnéri vybavili Kormoran Snow moderným smerovým behúňom s masívnymi blokmi a nepravidelnými obvodovými kanálmi. Toto riešenie funguje dobre nielen v snehu pretrvávajúcom na ceste, ale aj v daždivých podmienkach, ktoré tejto časti roka dominujú. Široké ramená umožňujú rýchlejšiu jazdu bez straty kontroly nad vozidlom a poskytujú tuhosť pri náročnejších manévroch. Pozornosť si zaslúži aj kaučuková zmes, pretože pomáha udržiavať flexibilitu centrálnej zóny behúňa bez ohľadu na prevládajúcu teplotu.


Čím si zimné ekonomické pneumatiky poľskej značky získali srdcia vodičov? 

Pneumatiky sa skvele osvedčia na akomkoľvek povrchu. Vďaka hlbokému behúňu vynikajúco odvádzajú vodu na mokrej vozovke. Výborne sa osvedčia aj na snehu. Brzdná dráha je krátka a priľnavosť je veľmi dobrá. Pneumatika je stredne hlučná. [Martin]

Vedenie vozidla je veľmi dobré, nie príliš hlučné. Nejazdím na dlhé vzdialenosti, vozidlo používam hlavne na cestu do zamestnania, a som veľmi spokojná. Dobrá priľnavosť. [Sisa]


Ako kúpiť dobré zimné pneumatiky?

Pred nákupom nových pneumatík – zimných a letných – stojí za to skontrolovať, ktoré modely sú dobre oceňované. Nemáme na mysli iba hodnotenia od vodičov, ale aj testy nezávislých organizácií a médií, ako napríklad ADAC. Je to tiež skvelá príležitosť na porovnanie toho, čo sľubuje výrobca s názormi ľudí, ktorí skutočne mali možnosť overiť konkrétne vlastnosti.

V prípade pneumatík však musíte brať do úvahy nielen názor ostatných, ale aj vaše vlastné preferencie a potreby. Motoristi, ktorí jazdia dynamicky a hlavne po diaľniciach, budú mať úplne iné požiadavky ako tí, ktorí jazdia väčšinou po meste, kde často používajú brzdový pedál. Podobne bude pre niekoho dôležitejší jazdný komfort z dôvodu nízkej hlučnosti, pre iného nízky valivý odpor

Veľa záleží aj od samotného auta. Preto stojí za to začať hľadať novú sadu určením požadovanej veľkosti, čo výrazne pomôže pri predbežnom výbere. Potom stojí za to pozrieť sa na základné parametre, napríklad tie zo štítkov EÚ.