Niektoré nákupy by sa nemali brať na ľahkú váhu a oboznámenie sa s rôznymi uhlami pohľadu vám môže pomôcť pri správnom rozhodnutí. Do takejto kategórie určite patrí výber zimných pneumatík, teda produktu zodpovedného za priľnavosť vozidla za náročnýchých poveternostných podmienok. Jednou z najužitočnejších rád sú názory vodičov, ktorí už mali príležitosť zhromaždiť nejaké skúsenosti na ceste. Predstavujeme zoznam najlepšie hodnotených zimných pneumatík s rozmerom 205/55 R16 a dúfame, že vám on pomôže pri výbere ideálnych pneumatík pre nadchádzajúcu sezónu.

Zimné pneumatiky s rozmerom 205/55 R16 Zimné podmienky nie sú strašné, keď jazdíte na správnych pneumatikách.

Zimné pneumatiky s rozmerom 205/55 R16 sa vyskytujú vo vybavení mnohých modelov automobilov, ako napríklad: BMW 3, Ford Focus, Škoda Octavia, Volkswagen Passat, Renault Megane alebo Toyota Avensis.

Ak neviete, či sú pneumatiky s týmto rozmerom vhodné pre vaše auto, overte si tieto informácie v našom konfigurátore výberu pneumatík.

Rebríček zimných pneumatík 205/55 R16*

Pri posudzovaní danej pneumatiky boli vodiči požiadaní, aby ohodnotili aspekty, ako napríklad priľnavosť za rôznych podmienok, brzdná dráha, jazdný komfort a valivý odpor. Tu sú výsledky:

Model
Ohodnotenie
Michelin Alpin 65,65
Bridgestone Blizzak LM0055,65
Michelin Alpin 55,6
Continental WinterContact TS 860
5,6
Nokian WR Snowproof
5,55

*Rebríček vznikol na základe hodnotení na stupnici od 1 do 6, ktoré zákazníci Oponeo uviedli v období od 1.1.2019 do 31.07.2021. Podmienkou prijatia pneumatiky do rebríčka bolo získať minimálny počet recenzií. Uvedené hodnotenia sa vzťahujú iba na modely s rozmerom 205/55 R16 a môžu sa líšiť od výsledkov uvedených v obchode.

Michelin Alpin 6

Najlepšie hodnoteným zimným modelom s týmto rozmerom bol zástupca prémiového segmentu – Michelin Alpin 6. Pneumatiky získavajú pozitívne hodnotenia nielen od vodičov, ktorí ich používajú, ale aj od testujúcich expertov z automobilového priemyslu. Nie je to teda prekvapujúce, pretože od svojej premiéry si získali veľký záujem, a kolujú o nich pozitívne názory.

Za samotné superlatívy vďačíme výrobcovi, ktorý sa v projekte Alpin 6 zameral na premyslený dizajn a vhodné riešenia. Evolučný dezén a viacvrstvová zmes behúňa tvoria perfektné duo. To všetko sa premietlo do vynikajúceho výkonu, ktorý pneumatika zaručuje počas zimného počasia. Pri prevládajúcom snehu a daždi v tomto období zaisťuje najvyššiu úroveň bezpečnosti na zasneženej ako aj zľadovatenej vozovke. Priľnavosť a stabilitu je cítiť pri jazde v náročných podmienkach, ako aj pri brzdení. Pozoruhodné je, že behúň pneumatiky francúzskeho výrobcu sa rovnomerne opotrebováva, ako aj jej nemenné vlastnosti od okamihu nákupu do úplného opotrebovania.     


Okrem záruk výrobcu si používatelia všimli aj tichosť pneumatiky:

Odporúčam tieto pneumatiky každému, za takú cenu som nikdy nemal tak tiché pneumatiky, ktoré by tak dobre odvádzali vodu. Žijem v horách, kde je veľmi užitočný pohon, ale nielen v zime, dobre sa správajú na snehu pri rozbehu na plný plyn, idú dopredu a prakticky sa nešmýkajú na zľadovatených a snehobielych cestách. Brzdenie prakticky ako v lete, bez šmyku, rýchlo a spoľahlivo sa zastavia. Po viac ako 5 000 km vyzerajú ako nové, bez známok opotrebovania behúňa, odporúčam a na leto si tiež kúpim Michelin :) [Filip Herr]

Prvá zima na týchto pneumatikách a som potešený, perfektná priľnavosť na klzkom zasneženom povrchu, skvele sa správala aj na snehovej kaši." Tichá a pohodlná na suchej vozovke. Odporúčam všetkým, ktorí si cenia bezpečnosť. [Tomáš Maršal]


Bridgestone Blizzak LM005

Druhé miesto v našom rebríčku si taktiež rezervoval zástupca prémiovej triedy, no navrhnutý pneumatikovým gigantom značky Bridgestone. Je to Blizzak LM005 s rovnakým priemerným hodnotením ako líder tabuľky. Tento model získal veľké uznanie medzi vodičmi po celom svete. Jeho popularita sa od uvedenia na trh neznížila, vďaka vynikajúcemu výkonu zaručenému v tomto najnáročnejšom ročnom období. 

Vlajkový model spoločnosti na zimné obdobie si opodstatnene zaslúži pochvalu. Dizajnéri v ňom upresnili každý detail, vďaka čomu pneumatiky zaručujú prvotriedne vlastnosti. Stačí sa pozrieť na premyslený dezén behúňa, v ktorom je zreteľne viditeľný zvýšený počet drážok tak v centrálnej časti, ako aj na stranách. Prvé z nich sú navrhnuté tak, aby sa doslova „zahryzli” do snehu a odviedli vodu spod čela pneumatiky. Zatiaľ čo druhé zlepšujú trakciu pri jazde na zľadovatených a zasnežených cestách a podporujú bezpečné brzdenie. V štruktúre modelu môžete uvidieť usporiadanie lamiel 2D a 3D, ako aj drážky pripomínajúce cikcak. To všetko má významný vplyv na priľnavosť a stabilitu vozidla pri cestovaní v zime. Za prispôsobenie pneumatiky najťažším podmienkam vďačíme aj gumovej zmesi Nano Pro-tech, ktorá sa charakterizuje vysokým obsahom oxidu kremičitého. 


Používatelia pneumatiky Blizzak LM005 komentujú jej výkon nasledujúcim spôsobom:

Napriek nízkemu počtu najazdených kilometrov som mal od okamihu nákupu možnosť skontrolovať pneumatiku na suchej, zamrznutej vozovke a počas jazdy na brečke a snehu. V každom z týchto prípadov pneumatika pevne držala. Počas jazdy som nepocítil žiadne nepohodlie. Brzdenie na snehu nevyvolávalo žiadne obavy. [Marek]

Šoféroval som autá 35 rokov a musím priznať, že tak skvelú pneumatiku som ešte nevidel." A testoval som už rôzne výrobky, vrátane tých z najvyššej police. Na pneumatikách Bridgestone Blizzak LM005 som prešiel viac ako 15 tis. km a nesklamali ma v žiadnej situácii. Majú dobrý výkon na mokrej vozovke, ale rovnako dobre sa správali aj na silne zasneženej ceste. Zvládli dosť strmé, zasnežené stúpania a iba raz (a to bola moja chyba) stratili kontakt. Jazda na čerstvom snehu, rýchlosť 80 km/h, im nerobili žiadne problémy. Perfektne sa správajú aj pri jazde v silnom daždi, smelo zdolávajú aj hlboké kaluže. Pneumatiky sú extrémne tiché a opotrebovanie behúňa je takmer nepostrehnuteľné. Ak výrobca nezníži kvalitu doterajších štandardov, počas nasledujúcich zimných sezón použijem iba pneumatiky Bridgestone Blizzak. Úprimne odporúčam! [Peter SK]


Michelin ALPIN 5

Stupne víťazov nášho zoznamu uzatvára Michelin, tentokrát so sériovým modelom o jednu úroveň nižším, ako je líder rebríčka. Pneumatiky Alpin 5 potešili vodičov aj v období, ktoré skúmalo Oponeo, a preto sú tu prítomné. Napriek tomu, že Alpin 6 zlepšil výkon na mokrej vozovke o 6 %, a o 8 % na zasneženej v porovnaní s opísanou generáciou, stále stojí za pozornosť. 

Názov modelu „Alpin” odkazuje na vysokohorské podmienky, to znamená krutú zimu so silným mrazom a silným snežením. Práve v takýchto, dokonca aj najnáročnejších situáciách sa pneumatiky Michelin osvedčujú. Majú hlboký, smerový dezén behúňa, inovatívne strany, a preto zaručujú vynikajúce vlastnosti tak na mokrej, ako aj zľadovatenej vozovke. Prípadné zrážky sú perfektne odvádzané spod prednej časti pneumatiky, takže nedochádza k strate priľnavosti alebo kontroly vozidla. Flexibilita pneumatík a ich vhodné správanie sa počas jazdy je podmienené gumovou zmesou s prímesou slnečnicového oleja a oxidu kremičitého.


Čo si naši zákazníci myslia o Michelin Alpin 5? Tu je niekoľko názorov:

Pneumatiky sú veľmi vysokej kvality, dobre držia na suchej aj mokrej vozovke. Som prekvapená, je to prvýkrát, čo som našla také skvelé pneumatiky. Tiché, veľmi dobre sa držia vozovky za každých podmienok, aj keď je na ceste takzvané sklo. Tieto pneumatiky odporúčam každému, kto sa chce za volantom cítiť bezpečne. [Ada]

Pneumatiky sa veľmi dobre držia na mokrej vozovke a problém im nerobí ani mráz." Pneumatika si dobre poradí aj so situáciou, keď je na vozovke jemný zľadovatený sneh. Pneumatika skvelá pre „mestskú” zimu. [Gašpar]


Continental WinterContact TS 860

Dobrou povesťou medzi vodičmi sa môžu pochváliť aj pneumatiky WinterContact TS 860 známej značky Continental. Jedná sa o kultový model, mnohokrát oceňovaný v prestížnych automobilových testoch, v ktorých obsadil vysoké pozície. Vďaka svojej spoľahlivosti v zimnom počasí pneumatika spĺňa očakávania aj tých najnáročnejších užívateľov, ktorí očakávajú veľmi dobré jazdné parametre. 

Vysoký výkon je okrem iného spôsobený gumovou zmesou „Cool Chili”, obsahujúcou oxid kremičitý. Táto zmes vám umožňuje udržať správnu priľnavosť na zimných vozovkách, ako aj vynikajúcu stabilizáciu vozidla pri brzdení bez rizika šmyku. Pneumatiky tiež veľmi dobre odvádzajú vodu. Smerový behúň sa vyznačuje technológiou SnowCurve s 3D drážkami umiestnenými po celom jeho povrchu. Ich prítomnosť je nápomocná pri zdolávaní zasnežených vozoviek, pretože pneumatiky lepšie zachytávajú sneh a nešmýkajú sa. Výber pneumatík WinterContact TS 860 ako sady na zimnú sezónu bude pre vodičov, ktorí očakávajú veľmi dobré výkony na zasneženej, zľadovatenej, ale aj mokrej a suchej vozovke, najlepšia voľba. 


Názory vodičov, ktorí majú pneumatiky WinterContact TS 860, potvrdzujú sľuby výrobcu:

Pneumatiky držia skvele, nevymenil by som ich za žiadne iné. Rozhodne zvyšujú pocit bezpečia. Sú tiché, nemám s nimi problémy ani na veľmi zľadovatených vozovkách. [Matúš Pakoš]

Prvýkrát som sa rozhodol kúpiť pneumatiky Continental v novembri (zimné) a naozaj neľutujem. V kúpenom aute boli letné pneumatiky tejto spoločnosti a cestovalo sa skutočne skvele (10/10). Osobne som nikdy nemal lepšie zimné pneumatiky, pevná jazda na snehu a mokrej vozovke. Odporúčania hodné pneumatiky, bezpečná a príjemná jazda. Moje hodnotenie na stupnici 1-10 je 11! [Lukenxd]


Nokian WR Snowproof

Tohtoročné poradie najlepších zimných pneumatík Oponeo s rozmerom 205/55 R16 dopĺňa model WR Snowproof. Je zástupcom prémiového segmentu patriaceho fínskemu koncernu Nokian Tyres. Voľba týchto pneumatík je zárukou bezpečnosti pri cestovaní v najťažšej pre vodičov sezóne, za čo vďačíme konštrukcii a riešeniam.

Vynikajúci výkon je podmienený použitím moderných technológií. „Alpská” gumová zmes Alpine Grip vytvorená vďaka špeciálnej kombinácii oxidu kremičitého, gumy a polymérov. Vďaka nej je jazda stabilnejšia, bezpečnejšia a predvídateľnejšia, čo sa očakáva pri jazde v zime. Smerový behúň, ktorého drážky a bloky sú usporiadané v tvare hrotu šípky, vďaka čomu si pneumatika udržuje dobrú trakciu pri jazde na snehu, a tým minimalizuje nebezpečenstvo šmyku. Je to obzvlášť dôležité pri prudkých manévroch, ako je zrýchlenie alebo náhle brzdenie.


Poďme zistiť, čo si o pneumatikách Nokian Tyres myslia ich používatelia:

Jednoznačne jedna z najlepších zimných pneumatík, na ktorých som kedykoľvek jazdil. Sebavedomá jazda na suchej, mokrej vozovke alebo na snehu. Auto sa riadi veľmi pevne. Vrelo odporúčam každému, kto hľadá dobré a spoľahlivé pneumatiky, nielen pre nízke, ale aj vysoké rýchlosti. [Kuba 1878]

Pneumatiky sa skvele osvedčili počas zimných výletov do hôr, kde boli testované v dosť extrémnych podmienkach. Kľukaté zasnežené cesty, rozbehy na zasnežených parkoviskách a zapojenie sa do premávky neboli problémom. Na suchej vozovke sú tiež veľmi efektívne. [Gregor]


Ako si vybrať zimné pneumatiky?

Pri hľadaní ideálnych pneumatík sú veľmi nápomocné informácie, ktoré je možné získať v troch jednoduchých krokoch. Prvým krokom je prečítať si recenzie k danému modelu od iných vodičov. 

Stojí tiež za to skontrolovať výsledky testov vykonaných automobilovými organizáciami a časopismi. Sú tam hodnotenia od skutočných odborníkov. 

Posledným krokom je prečítať si informácie zo štítku danej pneumatiky s rozmerom, o ktorý máte záujem. Získajte viac informácií o valivom odpore, generovanom hluku a brzdnom účinku na mokrej vozovke.