Zimná sezóna je skutočnou výzvou pre všetkých motoristov. Časté sneženie alebo dažde, ako aj nízke teploty vyžadujú dokonale prispôsobenú sadu pneumatík, ktoré zaistia kontrolu nad riadením a bezpečnosť  na ceste bez ohľadu na podmienky. Zistite si, aké pneumatiky s rozmerom 215/55 R16 odporúčajú naši zákazníci na základe svojej osobnej skúsenosti. 


Kedy by sa mali letné pneumatiky vymeniť za nové?

V niektorých európskych krajinách je dátum výmeny pneumatík za zimné stanovený zákonom, v iných je určený poveternostnými podmienkami. V skutočnosti nie sme schopní s dostatočným predstihom predvídať, kedy sa počasie zmení na náročnejšie. Preto odborníci namiesto toho, aby určili presný dátum, radšej určujú zimnú sezónu podľa poveternostných podmienok.

Za moment, ktorý oddeľuje ročné obdobia sa považuje teplota na úrovni 7*C. Ak sa teplota na teplomere počas dňa udrží pod touto hodnotou, už sa oplatí nasadiť sadu zimných pneumatík. Samozrejme,  toto pravidlo by sa nemalo brať príliš doslovne, ak vstávame do práce veľmi skoro alebo ak často cestujeme po zotmení, musíme zvážiť o niečo skoršiu výmenu.

V ktorých vozidlách sa používa rozmer 215/55 R16?

Najčastejšie sa pneumatiky s týmto rozmerom inštalujú vo väčších osobných vozidlách, ako sú: Ford Mondeo, Opel Signum, Vectra C, Audi A4 a A6, Citroen C4 a C5, VW Passat, Peugeot 308, 406, 5008 a Ford Focus.

S myšlienkou na vodičov, ktorí používajú takéto pneumatiky, sme vypracovali prehľad hodnotení udeľovaných modelom v období od januára 2018 do septembra 2019, aby sme vytvorili prehľad,  ktorý najlepšie zodpovedá súčasnej situácii na trhu s pneumatikami. Pozrime sa, ktoré modely ste ohodnotili najvyššie:

Model
Ohodnotenie
Firemax FM805+5,25
Nokian WR D35,05
Zeetex WH10005
Imperial Snowdragon UHP4,65
Imperial Snowdragon 34,6

Firemax FM805+

Skutočnosť, že sa pneumatika Firemax FM805+ ocitla na prvom mieste v prehľade hodnotení vodičov, môže byť určite veľkým prekvapením. Ak však vezmeme do úvahy modernú, asymetrickú konštrukciu behúňa, dobrý kilometrický výkon a vysokú účinnosť pri jazde v zimných podmienkach, efekt prekvapenia sa postupne stráca. Keď k tomu pridáme veľmi atraktívnu cenu, nikto by sa nemal čudovať, prečo sa model podpísaný logom Firemax ocitol v rebríčku.

Pre vodičov, ktorí uprednostňujú umiernený štýl jazdy, je najdôležitejšia bezpečnosť na ceste a presnosť vedenia. Asymetrický behúň modelu FM805+ bol navrhnutý práve s myšlienkou na tieto dva parametre. Početné lamely a hlboké drenážne drážky zaručujú istotu manévrovania na zimných vozovkách a pružná gumová zmes nielenže netuhne na mraze, ale zaisťuje aj primeraný jazdný komfort.

Naši zákazníci veľmi vysoko ohodnotili pneumatiku Firemax FM805+, čím jej v skúmanom období zaistili známku 5,25. Tým sa potvrdili už aj tak dobré hodnotenia modelu na našej internetovej stránke. Tu je niekoľko vašich hodnotení:

  • Dlho som rozmýšľal nad kúpou pneumatík na zimu, či mám vybrať tie drahšie, z najvyššej cenovej kategórie alebo tie lacnejšie... nakoniec som si vybral Firemax FM805+. Teraz môžem konštatovať, že to bola skvelá voľba. Pneumatiky to zvládajú skvelo, isté správanie v neistých podmienkach, počas sneženia, bez najmenšieho problému si poradia na ceste, isté udržiavanie priľnavosti v oblúkoch. Ak niekto hľadá naozaj dobrú pneumatiku, môžem každému s čistým svedomím odporučiť gumy Firemax a okrem toho nákup prostredníctvom Oponeo.pl je výborná voľba a bezproblémová transakcia, ešte raz 100% odporúčam. [Gregor]

  • Sú to jedny z najlepších pneumatík, aké som kedy mal, naozaj všetkým odporúčam. Vďaka nim sa cítim oveľa bezpečnejšie na ceste. Okrem toho sa predávajú za veľmi výhodnú cenu. [Jozef]

Nokian WR D3

Druhé miesto v prehľade hodnotení našich zákazníkov pre rozmer 215/55 R16 si udržal oproti minuloročnému rebríčku model Nokian WR D3. Fínsku spoločnosť môžeme nazvať skutočným odborníkom na zimné podmienky. Pri vývoji ďalších pokračovaní série WR využívajú bázu komplexných znalostí a skúseností – nakoniec práve Nokian je najstarším výrobcom zimných pneumatík na svete.

Moderné technológie použité v behúni, ako je napr. systém drážok „Slush Blower” zodpovedných za priľnavosť alebo dodatočná zmes tlmiaca vibrácie bočnice „Silent Sidewall” spôsobujú, že jazda na modeli Nokian WR D3 je bezpečná a pohodlná dokonca aj uprostred náročnej zimnej sezóny.

Takmer 1400 hodnotení udelených modelu WR D3 na našom portáli od jeho premiéry nevyhnutne svedčí o obrovskej popularite. Tu je niekoľko vašich hodnotení:

  • Tento model pneumatiky som si objednal už niekoľkokrát pre rôzne vozidlá v našej spoločnosti – aj tie s pohonom všetkých kolies. V každom prípade dostávali veľmi pozitívne hodnotenia od tých, ktorí zdolávajú na zimných pneumatikách 20000 km počas jednej sezóny. Predtým som používal hlavne pneumatiky Goodyear, nemyslím si, že by Nokian v akomkoľvek ohľade za nimi zaostával. Veľmi dobre sa "zahryzávajú" do snehu, ani na mokrej vozovke pri rýchlostiach povolených na diaľnici (do 180 km/h) by som im tiež nič nevytkol. Valivý odpor je podľa mňa podobný, ako pri iných zimných pneumatikách. [Nuvolari]

  • Veľmi odporúčam túto pneumatiku. Už som kúpil druhú sadu pre ďalšie vozidlo. S predchádzajúcim som prešiel približne 15 tisíc kilometrov a so súčasným približne 6 tisíc bez žiadnych problémov, hlavne v meste aj na dlhých cestách, ale niekedy aj na zasnežených horských cestách. Pneumatika je veľmi priľnavá, tichá a pohodlná pri každodennom používaní, ale svoj potenciál ukazuje až pri strmom stúpaní na úplne zasnežených horských  cestách! Odporúčam najmä tým, ktorí sa chcú okrem jazdy v meste bezpečne a ľahko dostať v zime ku každému lyžiarskemu vleku. [Peter]

Zeetex WH1000

Pneumatika Zeetex WH1000 sa ocitla v niekoľkých prehľadoch pneumatík s dobrými hodnoteniami. To nie je prekvapujúce, najmä preto, že ide o jedinečný model.

Pneumatika WH1000 bola skonštruovaná na báze veľmi moderného asymetrického behúňa, v ktorom sú vnútorná a vonkajšia strana zodpovedné za rôzne výkonnostné skupiny. Prvkom dezénu, ktorý vyniká, sú 3D lamely umiestnené na ramenných blokoch, zodpovedné za zlepšenie priľnavosti počas jazdy na snehu. Vyššie uvedené riešenia sú charakteristické hlavne pre najvyššiu prémiovú triedu, preto ich prítomnosť v ekonomickom projekte rozhodne stojí za pozornosť, a celkové hodnotenie tohto modelu na úrovni 5,0 je toho potvrdením.

  • Tento model pneumatiky bol testovaný na Audi A3, príjemné prekvapenie, priľnavosť na suchu, mokre a na snehu. Keďže môj syn bol spokojný, aj ja, otec som si ich kúpil pre moje Volvo. Nebola to riskantná kúpa, bola dobre premyslená, pneumatiky overené. Sú tiež veľmi tiché na volvo s60 d5 185KM, dobrá priľnavosť na suchu, mokre a na snehu. Dobrá kúpa za rozumnú cenu. Prešiel som približne 5 tisíc kilometrov, behúň nemá známky opotrebenia. Určite mi stačia na pár sezón. Odporúčam iným vodičom. [Milan]

  • Bol som skeptický ohľadom nákupu pneumatík od tejto spoločnosti. Ako veľmi som sa mýlil! Pneumatiky prešli skutočným testom počas výjazdu na lyže do Českej republiky, tam, kde iní vodiči nasadili reťaze, ja som pokojne zdolával ďalšie kilometre. Nebol problém so stúpaním a klesaním, či už na snehu alebo snehovej kaši. Odporúčam pneumatiky z dôvodu kvality a ceny. [Sebastian]

Imperial Snowdragon UHP a Imperial Snowdragon 3

Dve ďalšie miesta patria výrobcovi, ktorý si už napriek krátkemu pôsobeniu na trhu stihol získať srdcia mnohých vodičov. Imperial – značka, o ktorej je reč, patrí ku skupine belgického koncernu Deldo, ktorý jej zaisťuje podporu v oblasti výroby a distribúcie.

Výrobky, ktoré zhotovuje Imperial, už po mnoho rokov dokazujú, že sa netreba báť výrobkov z Ďalekého východu. Modely zo série Snowdragon, ktoré sa navrhujú a zhotovujú s myšlienkou na európsky trh, sa skvele osvedčia na zimných vozovkách, pretože ponúkajú moderné vyhotovenie, vhodne vybrané gumové zmesi a behúne, prispôsobené ťažkým podmienkam. Napriek tomu, že obidva modely sú určené pre rôzne segmenty vozidiel, spája ich jedno – skvelá výkonnosť v zime.

Imperial Snowdragon 3

Je to projekt vytvorený s myšlienkou na tých vodičov osobných vozidiel, ktorí hľadajú spoľahlivé zimné pneumatiky za ceny, ktoré nezaťažia rozpočet. Moderná, asymetrická konštrukcia behúňa sa osvedčí tak na zasneženej, ako aj mokrej vozovke. Široké drážky si dokonale poradia s vodou a blatom, ktoré ju pokrývajú a početné lamely umožňujú efektívne naštartovanie, manévrovanie a brzdenie na snehu.

Imperial Snowdragon 3 vďaka pevnejším oblastiam ramena tiež umožňuje užívať si príjemnú jazdu počas slnečných, teplejších dní. Práve toto hľadisko bolo najvyššie ohodnotené našimi zákazníkmi, ktorí uviedli pneumatiku ako bezpečnú pre jazdu na suchej vozovke.

 Tu sú niektoré z najzaujímavejších hodnotení vodičov týkajúcich sa pneumatík Imperial Snowdragon 3:

  • Toto sú moje prvé pneumatiky značky Imperial (ekonomickej triedy), ale veľmi ma prekvapujú ich dobré jazdné vlastnosti. Hlavnou vzdialenosťou, ktorú prekonávam je mesto – najmä v zime, ale aj tu sú kritické momenty, ktoré vám umožňujú vytvoriť si názor na pneumatiky. V tejto sezóne som v meste niekoľkokrát prudko zabrzdil a ani raz sa neaktivoval systém ABS, čo by mohlo naznačovať  nedostatočnú priľnavosť na zimnom asfalte. Ale aj pri vjazde do ostrých zákrut má vozidlo stály kontakt s vozovkou. Aby som to zhrnul: pomer ceny a jazdných vlastností je v tomto prípade priam veľmi dobrý. [Roman]
  • Na týchto pneumatikách sme najazdili vyše 4 tisíc kilometrov na cestách v Škandinávii, zväčša zasnežených (biela cesta s ujazdeným snehom po prejazde pluhmi). Trochu tiež po kľukatých, zasnežených cestách v Alpách. Máte kontrolu nad riadením. Niekoľkokrát sa aktivoval systém pre kontrolu trakcie (ale skutočne ojedinele). Zvyšok sezóny patril poľskej zime, to znamená hlavne snehovej kaši a mokrej vozovke. Ani za takýchto podmienok nemám žiadne pripomienky k týmto pneumatikám. Po jednej sezóne má behúň vyše 8mm. Podľa môjho názoru sú to veľmi dobré pneumatiky za veľmi rozumnú cenu. [Robert]

Imperial Snowdragon UHP

Tento model je rozhodne zameraný na rýchlejšiu jazdu a výkonnejšie motory. Vodiči, ktorí sa nechcú obmedzovať kvôli zimnej sezóne, určite ocenia túto konštrukciu. Smerový behúň s masívnymi oblasťami ramien poskytuje vynikajúcu trakciu bez ohľadu na stav vozovky, po ktorej práve jazdíte. Hlboké zárezy a široké drážky si dobre poradia s vodou či snehom, ktoré pokrývajú vozovku, čím sa  minimalizuje riziko šmyku pri jazde vysokou rýchlosťou.

Vďaka zosilneným stenám a špeciálne vybranej gumovej zmesi pneumatika nestráca svoje vlastnosti počas mrazov,

Až 96% používateľov odporúča pneumatiky iným vodičom. Tu sú niektoré z ich kladných hodnotení:

  • Prvá sezóna s pneumatikami Imperial je za mnou, podľa môjho názoru ju zvládli veľmi dobre, nevidno žiadne známky opotrebenia, pritom sa používali v rôznych podmienkach spôsobených anomáliami počasia. Tieto pneumatiky odporúčam všetkým. [Dárius]

  • Odporúčam, pokiaľ ide o mňa, sú lepšie ako značkové, ktoré som používal v predchádzajúcich sezónach (neporadili si počas výjazdov na lyže), pneumatiky Imperial jazdia na tých istých trasách bez problémov. [Pavel]

Čo treba zvážiť pri výbere nových pneumatík? 

Predovšetkým sa oplatí preštudovať si informácie z mnohých zdrojov, aby sme si boli istí, že hodnotenia týkajúce sa daných pneumatík sú spoľahlivé a konzistentné.

Na začiatku by ste si mali prečítať komentáre používateľov Oponeo, ktorí zdieľajú svoje úvahy o rôznych pneumatikách. Nič sa tak nepremieta do skutočného hodnotenia modelu, ako názory vodičov, ktorí ho každý deň používajú.

Ďalším zdrojom, ktorý stojí za zmienku, sú špecializované testy organizované motoristickými časopismi a združeniami. Vykonávajú ich najmä skúsené subjekty, ako napríklad: ADAC, ACE alebo AutoZeitung.

Tiež vám odporúčame prečítať si štítky pripevnené na pneumatikách. Aj keď neuvádzajú výkonnosť pneumatík v zime, nájdete na nich informácie o palivovej úspornosti, hluku a brzdení na mokrej vozovke.

V našom porovnávači pneumatík môžete ľahko porovnať parametre pneumatík, ktoré vás zaujímajú. Taký prehľad vám určite pomôže pri konečnom výbere.