Vodiči si radi vyberajú celoročné pneumatiky, pričom hľadajú predovšetkým univerzálnosť a chcú sa vyhnúť čakaniu v rade pri sezónnom prezúvaní. Vzhľadom na rastúcu popularitu tohto riešenia začali výrobcovia pneumatík  čoraz viac rozvíjať tento segment trhu a pravidelne uvádzajú nové modely. Ako si však z takej širokej ponuky produktov vybrať tie, ktoré stoja za pozornosť? 

Auto idúce po ceste so zapnutými svetlami.Celoročné pneumatiky si musia poradiť v akýchkoľvek podmienkach.

Najlepšie je spoľahnúť sa na overené hodnotenia vodičov, ktorí s danými pneumatikami prekonali stovky tisíc kilometrov. Takto môžeme získať dôveryhodný pohľad na ponuku a nájsť riešenie,  ktoré najlepšie zodpovedá našim požiadavkám. S touto myšlienkou sme pripravili  prehľad celoročných pneumatík s rozmerom 195/65 R15 odporúčaných našimi zákazníkmi. Na základe zaslaných hodnotení nákupu sme ocenili 5 modelov, ktoré získali najvyššie hodnotenie vodičov nakupujúcich na Oponeo.

Prečo práve celoročné pneumatiky s rozmerom 195/65 R15? 

Patria k najobľúbenejším na motoristickom trhu. Pneumatiky s týmto rozmerom sa montujú rovnako na kompaktné, mestské vozidlá, ako aj na crossovery. V posledných rokoch sa tieto pneumatiky objavovali v prvej výbave takých vozidiel ako Opel Astra, Volkswagen Golf, Skoda Octavia či Honda Civic.

Rebríček celoročných pneumatík s rozmerom 195/65 R15 r. 2021 na základe hodnotení vodičov

ModelHodnotenie*
1. Michelin CrossClimate+
5,5
2. Goodyear Vector 4Seasons G2
5,4
3. Kleber Quadraxer 2
5,35
4. Nokian WeatherProof
5,35
5. Dębica Navigator 2
5,3

* Rebríček vznikol na základe hodnotení (podľa stupnice 1-6) udelených zákazníkmi Oponeo v období od 01.01.2019 do 31.07.2021. V prehľade nájdete len modely, ktoré získali minimálny požadovaný počet hodnotení. Výsledky, ktoré sa zobrazujú v našom obchode, sa môžu líšiť  od tých, ktoré sú predstavené v prehľade, pretože uvedené hodnotenie sa týka výhradne pneumatík s prezentovaným rozmerom.

Medzi pneumatikami ocenenými našimi klientmi sa ocitli rovnako položky z najvyššej, prémiovej triedy, ako aj produkty zo stredného cenového segmentu a ekonomické modely. Vďaka tomu si každý vodič nájde niečo pre seba, bez ohľadu na to, akým rozpočtom disponuje. Prizrime sa oceneným modelom bližšie:

Michelin CrossClimate+

Séria prémiových pneumatík CrossClimate si v oblasti motorizmu získala povesť priam kultových produktov. Od uvedenia na trh budila veľký záujem  svojím technologicky pokročilým behúňom a veľmi odolnou gumovou zmesou. Michelin CrossClimate+ je rozvinutím tejto koncepcie – osviežený model vznikol s myšlienkou na výkon, vysoký kilometrický priebeh a bezpečnosť v každej etape používania pneumatík. Ponúka vyvážené prevádzkové vlastnosti a krátke brzdné dráhy nezávisle od ročného obdobia. 

Tieto vlastnosti pneumatiky sú zásluhou použitej koncepcie EverGrip, čiže lamiel, ktoré sa otvárajú zároveň s postupným opotrebením, zodpovedných za bezpečnosť na suchých, mokrých, zasnežených a zľadovatených povrchoch. Vďaka tomu CrossClimate+ ponúka rovnaké výkony od prvého dňa až po úplné opotrebenie behúňa. Nie je teda prekvapením, že podľa názoru našich zákazníkov je to najlepšia celoročná pneumatika s rozmerom 195/65 R15.

Tento rok sa odborníkmi oceňovaná rodina celoročných pneumatík  tejto francúzskej značky rozšírila o ďalší model v podobe nového Michelin CrossClimate 2. Rozhodne sa oplatí venovať mu pozornosť, ak hľadáme celoročné pneumatiky najvyššej prémiovej kvality.


Čo si o Michelin CrossClimate+ myslia vodiči?

Dal som sa nahovoriť, vzhľadom na veľmi pochvalné hodnotenia na internete, a čo môžem povedať... Neočakával som, že existuje univerzálna pneumatika, ktorá si tak dobre poradí za každých podmienok. V zime prakticky rovnaké vlastnosti ako nové zimné pneumatiky prémiovej značky. Na jar, pri plusových teplotách si tiež veľmi dobre poradí. Ak niekto nemá čas na sezónne prezúvanie pneumatík - odporúčam. (Matej)

Najlepšie celoročné pneumatiky, aké som mal doteraz príležitosť používať. Čítal som veľa názorov, že budú hlučné a nebudú sa tak pohodlne používať ako konkurenčné zimné či letné pneumatiky, že sa zmenia ich jazdné vlastnosti. Zmeny som nezaznamenal, pri miernej a rozumnej jazde sú rozdiely nepostrehnuteľné. Najlepšie pneumatiky, aké môžete dostať za túto cenu. Sú tiché, trvanlivé, a ak potrebujete prudko zrýchliť či zabrzdiť, nestrácajú priľnavosť. Je to už moja druhá súprava pneumatík Michelin CrossClimate+, tie predchádzajúce som používal na mestskom kompaktom vozidle, 100% spokojnosť, pneumatiky ma nikdy nesklamali ani v zime, ani na suchom, ani mokrom povrchu. Odporúčam každému používateľovi, ktorý uvažuje, či sa oplatia. Odporúčam s čistým svedomím, nebudete sklamaní. Za túto cenu si nič lepšie nekúpite. (Dzubis)


Goodyear Vector 4Seasons G2

Druhé miesto na stupienku víťazov obsadila jedna z celoročných pneumatík, ktoré získali najviac ocenení v testoch. Model Goodyear Vector 4Seasons G2 od americkej značky z prémiového sektora predstavuje riešenie pre vodičov, ktorí hľadajú komfort a bezpečnosť počas každej cesty. Napriek tomu, že už uplynulo niekoľko rokov od jej debutu na trhu, táto pneumatika stále získava od odborníkov veľmi dobré známky, o čom svedčí napríklad druhé miesto v minuloročnom teste celoročných pneumatík ADAC.

Špecialisti americkej značky sa rozhodli postarať predovšetkým o dobrú trakciu pneumatík za každých podmienok a na rôznych povrchoch. Preto použili systém hustých lamiel vyvinutých pomocou 3D technológie. V kombinácii so smerovým dezénom behúňa to umožňuje prispôsobenie pneumatík vonkajšej teplote, a tiež bleskové odvádzanie blata, vody či snehu spod kolies. Vodič tak získa väčšiu kontrolu nad vozidlom počas celého roka a lepší zážitok z jazdy.

Americký výrobca tento rok uviedol na trh novú generáciu tohto vodičmi uznávaného modelu – Goodyear Vector 4Seasons G3. Dokáže táto pneumatika zopakovať úspech svojho predchodcu? Určite sa o tom presvedčíme v najbližšej budúcnosti.


Aké názory na pneumatiku Goodyear Vector 4Seasons G2 majú naši vodiči?

Ideálna pneumatika pre moje potreby, rovnako do mesta, ako aj na dlhé trasy. V poslednom čase sa veľmi dobre osvedčili v skutočne zimných podmienkach. Môžem ich teda odporučiť potenciálnym záujemcom. (Tomáš)

Najlepšie pneumatiky na celý rok. Pri meniacich sa klimatických podmienkach sa už neoplatí investovať do letných a zimných – nie je to potrebné, s týmito pneumatikami vyjdete v zime do kopca a vyvinú rýchlosť v lete. (Kelvin)

Na jeseň som si po prvýkrát kúpila celoročné pneumatiky. Som s nimi veľmi spokojná. Dobre sa osvedčia na všetkých povrchoch. Počas jazdy sú tiché, mäkko prekonávajú nerovnosti. Odporúčam. (Malina)


Kleber Quadraxer 2

Kleber Quadraxer 2 je prvý model mimo prémiovej triedy, ktorý si vyslúžil ocenenie našich zákazníkov. Francúzska značka je predstaviteľom stredného cenového segmentu, hoci patrí do skupiny Michelin. Kleber využíva technologickú podporu tohto trhového magnáta, aby vyvíjal kvalitné produkty ponúkajúce uspokojivé jazdné parametre počas celého roka. 

Pneumatika od francúzskej značky využíva smerový dezén behúňa so špeciálnymi kanálikmi Toboggan – nový tvar drážok umožňuje rýchlejšie odstránenie vody, snehu či blata ležiacich na ceste, a tak zabezpečuje kontrolu nad vozidlom a znižuje riziko šmyku. Moderný systém lamiel zvyšuje elasticitu pneumatiky v období silných mrazov a súčasne nelimituje možnosti modelu v teplejších mesiacoch. Vďaka tomu môžete vždy jazdiť presne tak, ako to máte radi, nezávisle od poveternostných podmienok.


Čo napísali naši zákazníci o používaní Kleber Quadraxer 2?

Je to už moja druhá súprava pneumatík Kleber Quadraxer 2. Tieto pneumatiky sa správajú spoľahlivo za každých podmienok. Osvedčili sa dokonca aj na silne zasnežených cestách a pri mínusových teplotách. Pri jazde v daždi sa správajú priam úžasne. Počas horúcich a suchých dní je cítiť, že sú mäkšie ako letné pneumatiky, ale nijak to neprekáža. Ak ste  vodič/ka s miernou povahou a obvykle jazdíte normálne, budete s týmito pneumatikami spokojný/á. Odporúčam!!! (Ján)

Táto pneumatika sa osvedčí na vlhkom alebo mokrom povrchu v jesenno-zimnom období. Prudké brzdenie na mokrom povrchu bez väčších problémov. Ani najmenší problém pri brzdení na snehovej kaší, plne predvídateľné vedenie vozidla. Na suchom povrchu - ako s letnými pneumatikami. Odporúčam, podľa mňa dobrý nákup. (Ján N.)Jasná cesta v daždivý deňDaždivé podmienky predstavujú nemalú výzvu pre väčšinu pneumatík.

Nokian WeatherProof

Hneď za stupienkom víťazov sa umiestnila pneumatika značky ktorá sa pokladá za jedného z najlepších expertov na zimné podmienky. Fínsky výrobca Nokian využil všetky svoje bohaté skúsenosti na to, aby vyvinul celoročné pneumatiky, ktoré si poradia v každom ročnom období. Model WeatherProof bol testovaný  vo výskumnom stredisku pri polárnom kruhu a na dráhach v Nemecku a Španielsku, aby sa dosiahol model, ktorý bude spoľahlivý za každých podmienok.

Čím sú výnimočné pneumatiky Nokian WeatherProof?

Predovšetkým smerovým behúňom,  optimalizovaným nielen čo sa týka priľnavosti, ale aj brzdnej dráhy na všetkých typoch povrchov. Stredová časť dezénu s agresívnym usporiadaním blokov si dokonale poradí v mokrých podmienkach, snehové lamely zlepšujú trakciu v zime, a masívne oblasti ramien si zachovajú pevnosť pri vysokých teplotách.

Táto fínska značka sa preslávila mnohými zaujímavými patentami a neobvyklými technologickými riešeniami. Netýka sa to len spomenutého modelu WeatherProof, ale aj jeho nástupcu Nokian Seasonproof. Dokáže sa aj nový model umiestniť v rebríčkoch hodnotení našich zákazníkov? Onedlho sa o tom presvedčíme.


Čo si o celoročných pneumatikách od „zimných expertov” myslia vodiči?

Veľmi odporúčam tieto pneumatiky. Napriek tomu, že sú celoročné, za každých podmienok sa skvele osvedčia, som naozaj veľmi prekvapený, ako si tieto pneumatiky dokážu poradiť v zime na klzkom povrchu. (Janko)

Celoročné pneumatiky. Mal som pochybnosti, nakoľko som vždy mal letné aj zimné pneumatiky. Rozmýšľal som, či si tieto pneumatiky poradia v lete na suchej, niekedy poškodenej vozovke... Alebo aj na mokrej vozovke? A najviac ma zaujímalo, ako to bude v zime... Veľké prekvapenie. Zimy sú u nás také, aké sú, ale pneumatiky naplnili moje očakávania na 100%. Na suchom povrchu, s pieskom – ideálna jazdná dráha, bezpečné brzdenie, bez šmyku. Na mokrom všetko ok, brzdenie bez šmyku, niekedy mierny šmyk v kalužiach, ale auto držalo stopu. V zime, na snehu, keď sa jazdí dosť opatrne, sa kolesá nešmýkajú, pneumatiky sa správajú dobre. Na tvrdom povrchu v zime tiež dobré brzdenie, bez šmyku. Pneumatiky naplnili moje očakávania. Dobrá cena aj kvalita. Rozhodne odporúčam. (Gregor)


Dębica Navigator 2

Poslednou pneumatikou v našom prehľade je predstaviteľ ekonomického segmentu, čiže model poľskej značky – Dębica Navigator 2. Tento produkt získal veľmi vysoké hodnotenie našich zákazníkov (5,3) a súperí so značkami z vyšších tried. Čo rozhodlo o jeho úspechu?

Predovšetkým optimálna elasticita vo veľmi širokom rozpätí teplôt. Vďaka tomu sa nemusíte obávať straty kontroly počas zimnej sezóny. Symetrický behúň s veľkými odstupmi medzi jednotlivými prvkami pomáha optimálne rozložiť napätie, a systém zárezov a vodorovných lamiel umožňuje pneumatike aktívne pôsobiť na celom povrchu. 

Navigator 2 rýchlo odvedie blato či sneh, a špeciálne vyprofilované hrany na ramennej oblasti pomáhajú znižovať hluk počas jazdy – s čím sa nestretávame často pri celoročných pneumatikách. 

Koncepcia dobrých a spoľahlivých celoročných pneumatík pre každú peňaženku sa uplatňuje aj v prípade nástupcu modelu Dębica Navigator 3. Tento výrobok poľskej značky by mal rozhodne zaujať vodičov, ktorí hľadajú pneumatiky z ekonomického segmentu.


Ako popísali vodiči celoročné pneumatiky Dębica Navigator 2?

Som z týchto pneumatík nadšený. Jazdím v miernom teréne, po poľných a lesných cestách. Počas tejto zasneženej zimy jazdil „Fordík“ s týmito pneumatikami ako po masle. Behúň týchto pneumatík má v dezéne veľké odstupy a podobá sa pravým terénnym  AT. Akurát pre Fusion, a profil 65 zvýšil vozidlo o 1 cm. Teraz jazdím po takých dierach, kde by som si s iným autom oškrel podvozok. Teraz už nebudem chcieť iné ako celoročné pneumatiky. Aj na snehu si poradia. (JB)

Dobré celoročné pneumatiky. Napriek náročnej zime stále žijem, a auto sa nedostáva do šmyku. Veľmi dobrý pomer ceny a kvality. Odporúčam. (Dávid)

Veľmi dobré pneumatiky za rozumnú cenu. Ideálne sa osvedčili počas 4 mesiacov od prezutia. Dodatočne vrelo odporúčam. (Tomáš P.)

Celoročné pneumatiky – pre koho sú dobrým riešením?

Celoročné pneumatiky sú skvelým riešením predovšetkým pre vodičov, ktorí ročne prekonávajú menšie vzdialenosti, najmä v meste alebo na úsekoch, ktoré sú v zime pravidelne odhŕňané. Hoci neponúkajú plný rozsah vlastností sezónnych pneumatík, moderné modely si veľmi dobre poradia v miernych podmienkach, čiže takých, ktoré v súčasnosti dominujú v našich klimatických podmienkach.

Oplatí sa pamätať na to, že celoročné pneumatiky sa obvykle vyvíjajú na báze zimných pneumatík, lebo v tomto období sú pneumatiky obvykle podrobované najťažším skúškam. Problém môže predstavovať o niečo väčšia hlučnosť a nižší kilometrický priebeh. Oplatí sa im však venovať pozornosť, ak sa chceme vyhnúť státiu v radoch pri sezónnom prezutí pneumatík a preferujeme pokojnejší jazdný štýl.