Jar nám klope na dvere, čo pre vodičov znamená rýchlu výmenu zimných pneumatík za letné. Pre ľudí, ktorí začínajú hľadať novú sadu na teplé mesiace, môže byť nápomocná nemecká organizácia ADAC, ktorá už dlhé roky testuje pneumatiky. Tento rok boli testované modely v dvoch rozmeroch – 205/55 R16 a 225/50 R17. Skontrolujeme, ktoré z nich dosiahli najlepšie výsledky a vďaka tomu získali odporúčania. 

Jeden z testovaných rozmerov pneumatík sa montuje na auto Honda Civic.Jeden z testovaných rozmerov pneumatík sa montuje na auto Honda Civic.

Ako prebieha testovanie ADAC?

Nemecký automobilový klub ADAC je jednou z najväčších automobilových organizácií na svete. Jednou z jeho úloh je zvyšovať bezpečnosť cestnej premávky a spomedzi mnohých iniciatív môžeme okrem iného spomenúť: recenzie nových automobilov, cestnej infraštruktúry a pneumatík.

Testy pneumatík ADAC sa považujú za spoľahlivé nielen vzhľadom na reputáciu samotného organizátora, ale aj kvôli dôkladnej metodike, ktorá umožňuje dôkladné porovnanie kľúčových parametrov. Každého testu – uskutočňovaných za kontrolovaných podmienok, sa zúčastňuje viac ako tucet modelov z rôznych cenových segmentov a skupín. Ich výberu sa výrobcovia nezúčastňujú.

Na to, aby daný model (s konkrétnym rozmrom) dostal potrebné odporúčanie, musí preukázať svoje komplexné vlastnosti. Tie sa hodnotia na základe výsledkov získaných v piatich kategóriách, ktorým bola priradená určitá hodnota:

  • výkon na mokrej vozovke (40 % konečného výsledku);
  • výkon na suchej vozovke (20 % konečného výsledku);
  • životnosť (20 % konečného výsledku);
  • generovaný hluk (10 % konečného výsledku);
  • spotreba paliva (10 % konečného výsledku).

Prijatá hodnotiaca stupnica predpokladá, že čím nižšie skóre, tým lepšie. Maximálny počet bodov, ktoré možno získať, je 0,6 (veľmi dobrý) a najnižší 5,5 (nedostatočný).

Test letných pneumatík ADAC 2021, rozmer 205/55 R16

Testu sa zúčastnilo pätnásť modelov, z ktorých tri ukončili svoj zápas so známkou „dobrý”. Jedenásť modelov bolo ohodnotených ako uspokojivé a jeden ako dostatočný. Je zaujímavé, že testov sa zúčastnila aj jedna protektorovaná pneumatika. Aj keď jej hodnotenie nie je nijako zvlášť nízke – napriek poslednému miestu špecialisti ADAC okrem iného poukázali o. i. na dlhú brzdnú dráhu, oneskorené reakcie alebo obmedzenú priľnavosť v rôznych podmienkach.

Celkové výsledky vyzerajú takto:

ModelBody
Známka
Continental PremiumContact 62,2dobrá (gut)
Semperit Speed-Life 32,2dobrá (gut)
Bridgestone Turanza T0052,3dobrá (gut)
Goodyear EfficientGrip Performance 22,6uspokojivá (befriedigend)
Kumho Ecsta HS512,6uspokojivá (befriedigend)
Apollo Alnac 4G2,7uspokojivá (befriedigend)
Hankook Ventus Prime 3 K1252,7uspokojivá (befriedigend)
Fulda EcoControl HP 22,8uspokojivá (befriedigend)
BFGoodrich Advantage2,9uspokojivá (befriedigend)
Maxxis Premitra 53,0uspokojivá (befriedigend)
Nokian Wetproof3,0uspokojivá (befriedigend)
Pirelli Cinturato P73,0uspokojivá (befriedigend)
Uniroyal RainSport 53,0uspokojivá (befriedigend)
Petlas Imperium PT5153,3uspokojivá (befriedigend)
King Meiler Sport 13,6dostatočná (ausreichend)

Pneumatiky 205/55 R16 sa o. i. montujú v kompaktných automobiloch. Sú to napr. (v závislosti od modelu a výbavy): Audi A3, Dacia Logan, Fiat Tipo, Ford Focus, Honda Civic alebo Kia Ceed.

Continental PremiumContact 6

Dve pneumatiky získali rovnako vysoké celkové známky (2,2), vďaka čomu vedú v zápase. Prvá z nich je Continental PremiumContact 6, ktorý predstavuje triedu prémium.

Za svoje miesto v rebríčku vďačí vyváženými parametrami, no skutočným kľúčom k úspechu však bol najlepší výsledok v kategórii jazdy na mokrej vozovke. Značka sa tiež postarala o uspokojivú životnosť pneumatík, čo neušlo pozornosti testovacieho tímu. Na druhej strane, v oblasti spotreby paliva špecialisti ADAC očakávali niečo viac.

Continental PremiumContact 6 je pneumatika navrhnutá pre vysoký výkon. Sľuby výrobcu týkajúce sa spoľahlivosti bez ohľadu na počasie, sa naozaj prenášajú do skutočnosti, čomu významne pomohla gumová zmes Safety Silica. Okrem toho stojí za to venovať pozornosť charakteristickému behúňu s makro blokmi, ktoré ovplyvňujú presnosť vedenia.

Semperit Speed-Life 3

Prvou ekonomickou pneumatikou v rebríčku je Semperit Speed-Life 3. Musíme poznamenať, že jej výrobca patrí do skupiny Continental, takže môžeme hovoriť o dvojnásobnom triumfe.

Tieto dva najlepšie hodnotené modely spája nielen jeden koncern, ale aj vynikajúce výsledky počas jazdy na mokrej vozovke. Je pravda, že Speed-Life 3 si v tejto kategórii počínal o niečo horšie ako PremiumContact 6, ale aj tak predstihol konkurenciu. Medzi jej silné stránky patrí aj nízky valivý odpor, ktorý bol hodnotený lepšie ako v prípade značky Continental.

Za ocenené vlastnosti modelu je zodpovedný starostlivo vykonaný tvar behúňa. Na prvý pohľad môžeme vidieť široké drážky, ktoré minimalizujú riziko aquaplaningu a skracujú brzdnú dráhu po zrážkach. Výrobca venoval pozornosť aj optimálnej tuhosti pneumatík, vďaka ktorej sa auto dobre riadi aj v zákrutách.

Bridgestone Turanza T005

Druhá vyznamenaná ponuka premium je ideálna pravé pre takých vodičov, pre ktorých je dôležitý vplyv pneumatík na spotrebu paliva. Pneumatiky Bridgestone Turanza T005 získali jedno z najvyšších skóre v tejto kategórii, čím porazili aj vyššie uvedené modely.

Ďalšími silnými stránkami zvýraznenými v teste ADAC sú bezpečná jazda na mokrej a suchej vozovke. Existuje však aj jedna nevýhoda, ktorou je generovaný hluk.

Keď sa pozrieme späť na predchádzajúce roky, zistíme, že pneumatiky Bridgestone Turanza T005 neboli nemeckou organizáciou prvýkrát testované a že už niekoľkokrát stáli na pódiu. To dokazuje, že technológie použité pri ich výrobe patria k najlepším na trhu. Okrem iného tu môžeme zahrnúť zmes NanoPro-Tech, ktorá ovplyvňuje vynikajúcu trakciu za rôznych podmienok.

Jednotlivé kategórie – kto bol najlepší

Prísne pravidlá hodnotenia a požiadavka udržateľného výkonu majú za následok, že niektoré modely, hoci sa v jednotlivých kategóriách ukazujú ako bezkonkurenčné, obsadzujú nižšie pozicie v celkovom hodnotení.

Kategória
Najlepšie modely
výkon na suchej vozovke
Maxxis Premitra 5 (1,4); Hankook Ventus Prime 3 K125 (1,5); Continental PremiumContact 6 (2,0); Semperit Speed-Life 3 (2,0) ; Bridgestone Turanza T005 (2,0) ; Pirelli Cinturato P7 (2,0)
výkon na mokrej vozovke
Continental PremiumContact 6 (1,8); Semperit Speed-Life 3 (1,9); Pirelli Cinturato P7 (2,0)
generovaný hluk
Fulda EcoControl HP 2 (2,7); Nokian Wetproof (2,7); Pirelli Cinturato P7 (2,7); Uniroyal RainSport 5 (2,7)
spotreba paliva
Kumho Ecsta HS51 (1,6); BF Goodrich Advantage (1,6); Bridgestone Turanza T005 (1,8)
životnosť
Goodyear EfficientGrip Performance 2 (0,6); Fulda EcoControl HP 2 (1,5); Petlas Imperium PT515 (1,5)

Strieborné auto Opel Vectra na poľnej cestePneumatiky s rozmerom 225/50 R17 sa o. i. montujú na vozidle Opel Vectra.

Test letných pneumatík ADAC 2021, rozmer 225/50 R17

Druhé poradie sa týka rozmeru 225/50 R17. Tentokrát boli overené jazdné vlastnosti sedemnástich modelov, z ktorých vynikli najmä štyri – boli ocenené hodnotením „dobrý”. Dvanásť pneumatík ukončilo test s výsledkom uspokojivý a jeden model nezískal potrebné odporúčanie.

ModelBody
Známka
Falken Azenis FK5102,1dobrá (gut)
Continental PremiumContact 62,2dobrá (gut)
Kumho Ecsta PS712,3dobrá (gut)
Bridgestone Turanza T0052,5dobrá (gut)
Michelin Primacy 42,7uspokojivá (befriedigend)
Dunlop Sport Maxx RT22,8uspokojivá (befriedigend)
Esa+Tecar Spirit Pro2,8uspokojivá (befriedigend)
Nexen N'Fera Sport2,8uspokojivá (befriedigend)
Pirelli Cinturato P7 C22,8uspokojivá (befriedigend)
Semperit Speed-Life 32,9uspokojivá (befriedigend)
Kleber Dynaxer HP43,1uspokojivá (befriedigend)
Sava Intensa UHP 23,1uspokojivá (befriedigend)
Giti GitiPremium H13,3uspokojivá (befriedigend)
Laufenn S-Fit EQ+ LK013,3uspokojivá (befriedigend)
Barum Bravuris 5HM3,4uspokojivá (befriedigend)
Viking ProTech NewGen3,5uspokojivá (befriedigend)
Firestone Roadhawk4,9nedostatočná (mangehaft)

V akých automobiloch sa montujú pneumatiky 225/50 R17? ADAC poukazuje, že často patria ony do strednej triedy. Medzi autami vybavenými pneumatikami s uvedeným rozmerom sa o. i. nachádzajú nasledujúce mpdely: Alfa Romeo Giulia, Audi A4, Mercedes triedy B, Honda Accord, Opel Vectra a Peugeot 508.

Falken Azenis FK510

Tentoraz si prvenstvo vybojovala značka strednej triedy. Ponuka s logom Falken bola bezkonkurenčná a jej vyvážené parametre efektívne presvedčili organizátorov testu.

Model Azenis FK510 sa osvedčil na mokrej vozovke, čo sa premietlo do najlepšieho výsledku v tejto kategórii. Je potrebné poznamenať, že výkon mnohých pneumatík v tejto oblasti bol prekvapivo nízko hodnotený. 

Týmto sa pochvaly nekončia. Japonské pneumatiky si počínali dobre aj na suchej vozovke a získali tiež dobré známky v kategórii trvanlivosti. Ukázali sa tiež, že boli jednými z najtichších. V tomto prípade, s prihliadnutím na známky ostatných modelov, by sa ešte mohlo popracovať na vplyve na spotrebu paliva.

Pozitívne hodnotenie pneumatík Falken Azenis FK510 vyplýva z mnohých faktorov, jedným z nich je asymetrický behúň. Takýto tvar umožňuje udržať si kontrolu nad autom pri priamej jazde, aj v zákrutách. Ovplyvňuje tiež kratšiu brzdnú dráhu v prípade nepriaznivého počasia.

Kumho Ecsta PS71

Hneď preskočíme na 3. miesto, ktoré obsadil druhý zástupca stredného segmentu – Kumho Ecsta PS71. Čím si zaslúžil svoju pozíciu na pódiu?

V prvom rade je táto pneumatika efektívna pri aquaplaningu, ktorý má veľký význam pre našu bezpečnosť, keď je vozovka mokrá. Podľa špecialistov ADAC by mohol byť tento model na suchej vozovke o niečo presnejší, stále si však dobre na nej poradí a ponúka krátku brzdnú dráhu.

Nemusíme hľadať ďaleko, aby sme zistili, prečo pneumatiky Kumho urobili náročnou skúškou nemeckého automobilového klubu. Stačí sa pozrieť na behúň, ktorý má systém drážok a rezov, ktorými je voda odvádzaná z čela pneumatiky. Mohutným blokom vďačíme za priľnavosť – aj pri vyšších rýchlostiach – a za rýchlu reakciu na stlačenie brzdového pedálu.

Continental PremiumContact 6 a Bridgestone Turanza T005

S týmito modelmi sa stretávame už druhýkrát, čo iba dokazuje skutočnosť, aké sú úspešné. Continental PremiumContact 6 obsadil druhé miesto v teste pneumatík 225/50 R17. Obzvlášť dobre si počínal na mokrej vozovke a vynikal aj na suchej. S týmito pneumatikami sa za volantom budeme cítiť sebavedomo bez ohľadu na podmienky. Jednou z lepších známok bol ocenený aj vplyv na spotrebu paliva.

Turistické pneumatiky Bridgestone Turanza T005 obsadili tentoraz vysoké, štvrté miesto. Je to pozoruhodné, pretože tento model bol tiež hodnotený ako dobrý. ADAC ho chváli najmä za precíznosť riadenia a krátku brzdnú dráhu na suchej vozovke. V porovnaní s tromi lepšie hodnotenými pneumatikami je potrebné vylepšiť životnosť.

Výsledky v jednotlivých kategóriách

Ostatné pneumatiky, aj keď v jednotlivých kategóriách často bodovali veľmi dobre, mali slabiny, kvôli ktorým nedosiahli vyššie pozície v celkovom poradí. V tabuľke nižšie sú uvedené niektoré takéto prípady.

Kategória
Najlepšie modely
výkon na suchej vozovke
Michelin Primacy 4 (1,5); Pirelli Cinturato P7 C2 (1,5); Dunlop Sport Maxx RT2 (1,8); Giti GitiPremium H1 (1,8)
výkon na mokrej vozovke
Falken Azenis FK510 (2,0); Semperit Speed-Life 3 (2,0); Continental PremiumContact 6 (2,1)
generovaný hluk
Sava Intensa UHP 2 (2,6); Falken Azenis FK510 (2,8); Dunlop Sport Maxx RT2 (2,8); Nexen N Fera Sport (2,8);
spotreba paliva
Viking ProTech NewGen (1,6); Continental PremiumContact 6 (1,8); Kleber Dynaxer HP4 (1,8); Barum Bravuris 5HM (1,8)
životnosť
Michelin Primacy 4 (1,5); Esa+Tecar Spirit Pro (1,5); Semperit Speed-Life 3 (1,5)

Výber letných pneumatík – ako postupovať?

Pred nákupom novej pneumatiky sa oplatí venovať trochu času tejto téme. A to aspoň z niekoľkých dôvodov. V prvom rade ide o našu bezpečnosť. Musíme si uvedomiť, že práve pneumatiky – nič iné, spájajú vozidlo s vozovkou. Preto od nich do veľkej miery závisí, či zakaždým prídeme do cieľového miesta zvolenej trasy. Okrem toho, správne zvolená sada zvýši našu spokojnosť z jazdy.

Od čoho začať hľadanie? Na začiatok je najlepšie určiť správny rozmer, pretože pneumatiky musia zodpovedať automobilu, na ktorý budú nasadené. Pokiaľ tieto informácie nepoznáme, pomôže nám v tom špeciálny konfigurátor

Potom sa treba zamyslieť nad našim štýlom jazdy – či je dynamický alebo skôr pokojný. Je tiež dobré určiť, koľko približne kilometrov najazdíme za rok. Takto rozlíšime vlastnosti, ktoré by mali mať nové letné pneumatiky, aby spĺňali naše očakávania. Pre niekoho bude dôležitejší komfort ako pneumatiky s nízkym valivým odporom, pre iného môže byť rozhodujúce opotrebenie.

Na záver sa poraďme s odborníkmi. Skontrolujte najnovšie výsledky testov – vykonané spoločnosťou ADAC, ako aj inými organizáciami alebo automobilovou tlačou. Rovnako cenné sú aj názory vodičov, ktorí každý deň podrobujú svoje pneumatiky novým testom a potom zdieľajú svoje poznatky so zákazníkmi Oponeo.