Po výmene pneumatík sú často kladené otázky - čo robiť s kompletom pneumatík pre budúcu sezónu? Pozrite sa na tieto tipy pre správne uskladnenie kolies a udržanie ich v dokonalom stave po mnoho rokov.

Dnes mnoho autoservisov ponúka celý rad doplnkových služieb, ako je doručenie s montážou v rámci odberu od kuriéra a namontovanie pneumatík kúpených v našom internetovom obchode.

K iným službám patrí uchovávanie pneumatík a diskov. Je to veľmi praktické riešenie, ale v skutočnosti sa vodiči sami snažia nájsť miesto pre svoje pneumatiky v suteréne alebo v garáži. V tomto článku píšeme, ako správne prechovávať kolesa a ako ich pripraviť.

Umyvanie

Ak používame na umývanie a oplachovanie tlakové prístroje nezabudnite ich udržať v bezpečnej vzdialenosti (nie menej ako 30 cm).

 

Ako pripraviť pneumatiky na uskladnenie?

Škodlivý vplyv na gumu majú všetky chemické látky (napr. benzín, oleje, rozpúšťadlá, atď.), Tak preto pneumatiky pred uložením musia byť dôkladne umyté.

Môžete to urobiť použitím vlažnej vody s auto šampónom a čistiacou špongiou alebo kefkou. Po umytí dôkladne opláchnuť od peny.

Pri použití tlakového prístroja udržiavame vzdialenosť aspoň 30 cm od čistených pneumatík, aby nedošlo k ich poškodeniu.

Po umytí budú viditeľnejšie akékoľvek poškodenia pneumatiky. Oplatí sa dôkladne prezrieť pneumatiku a zistiť či sa neobjavili nejaké zmeny. Mimochodom, môžete tiež odstrániť kamene postláčané medzi blokmi dezénu.

Konserwacja

Po dôkladnom vyčistení by sa oplatí pneumatiky zakonzervovať
použitím automobilových prípravkov.

Vyčistené pneumatiky je potrebné zabezpečiť správnymi prípravkami. Tým sa pneumatika uchráni pred škodlivými vonkajšími faktormi a predĺži ich životnosť. Pred použitím akéhokoľvek preparátu je nevyhnutné prečítať priloženú inštrukciu.

Predtým, než podniknete ďalšie kroky týkajúce sa skladovania pneumatík, osušte ich alebo nechajte voľne vyschnúť.

POZOR!

Nedávajte mokré pneumatiky do plastových mechov, pretože voda, ktorá zostáva v pneumatikách zabalená vo fólii, môže mať za následok vypukliny na ich vnútornej strane.

Stetec

Použitím štetca môžeme vyčistiť každý kútik nášho disku.

 

ko pripraviť alumíniové disky na skladovanie

Alumíniové disky si vyžadujú veľa pozornosti, najmä pri použití automatickej umývačky. Potom keď sa nám v kútikoch nahromadí brzdová kvapalina, špina a iné nečistoty ktoré v priebehu času je ťažké odstrániť. Alu disky sa najlepšie čistia pomocou špeciálnych prípravkov pre ich čistenie. Zloženie týchto prostriedkov je navrhnuté tak, aby sa účinne odstránili nepoddajné nečistoty bez poškodenia povrchu disku. Pri použití takéhoto produktu dávajte pozor, aby ste nezasiahli aj pneumatiku príliš veľkým množstvom prípravku.

Prípravok možno použiť aj s pomocou štetca / kefky po celom povrchu kolesa. Pamätajte si, aby ste nezabudli na žiaden kútik disku. Potom počkajte niekoľko minút, opláchnite a opakujte pokiaľ je to nutné.

Niektoré škvrny si môžu vyžadovať použitie pasty alebo špeciálnych prípravkov na  odstránenie asfaltu.

 Po umytí disku ste pripravení na ich konzervovanie. Dobrým riešením by bolo použiť prostriedky, ktoré zabránia prilepeniu nečistôt pri opláchnuť povrch. Použite takýchto špeciálnych prípravkov na disky sa vyznačuje podobnými vlastnosťami ako lak.

Ďalším krokom je leštenie diskov. Naberieme malé množstvo prostriedku a rozotrieme ho po disku ručne alebo použitím špeciálneho leštiaceho kotúča, ktorý výrazne urýchľuje prácu, pokiaľ ide o jednoduché modely ráfika. Ak máte chuť a čas môžete na leštenie použiť tekutý vosk.

Kúpte si druhú sadu diskov na zimu – ušetrite čas a peniaze určené na uskladňovanie pneumatík!

Ponuka plechových diskov

Smola

Prilepenú smolu nie je ľahké odstrániť - uľahčia Vám to špeciálne prípravky.

 

Ako prechovávať plechové disky?

Plechové disky si nevyžadujú takú starostlivosť ako alumíniové. Avšak, tiež je potrebné ich dôkladne umyť vodou so šampónom alebo prípravkom na disky s použitím špongie alebo kefky. Špinavé a mokré plechové disky môžu zhrdzavieť aj počas skladovania.

Mokre

Neprechovávame mokré pneumatiky v plastových mechoch.

 

Aké sú správne podmienky skladovania pneumatík?

Pneumatiky by mali byť skladované:

  • v primeranej teplote ( -5 Až 25 ° C)
  • v miestnosti s vlhkosťou do 70%
  • ďaleko od zdrojov tepla, ako sú radiátory a krby
  • v izbe (vystavenie slnečnému svetlu zrýchľuje ich starnutie)
  • ďaleko od rozpúšťadiel, a zariadení produkujúcich ozón

Miestnosť, v ktorej sú uložené pneumatiky by mala byť občas vetrať. Väčšina odborníkov tiež odporúča vloženie diskov do plastového vreca, ktoré bude poskytovať ochranu pred prvkami pochádzajúcimi z vonkajšieho prostredia, nečistotami a UV žiarením.

Pamätajte si, že pred vložením do vriec pneumatiky a disky musia byť úplne suché. Namiesto vriec môžu byť použité praktické textilné poťahy, ktoré sú zvyčajne vybavené rúčkou pre ľahkú manipuláciu s pneumatikami.

Zvisla poloha

Pneumatiky bez diskov sa skladujú v zvislej polohe (na stojaco).

 

Ako skladovať pneumatiky bez diskov a s diskami?

Pneumatiky bez disku uložte zvisle na behúni a najmenej raz za mesiac meňte ich polohu (obrátiť ich o 90 stupňov). Dobrým riešením by bolo umiestniť pneumatiky na stojane. Týmto spôsobom budú niekoľko centimetrov nad zemou. Je tiež možné takýto stojan pripevniť pod stropom a tým ušetriť priestor.

POZOR!
Pneumatiky nemožno vešať na háčiky - môže to viesť k ich deformácii a tým pádom nebudú vhodné pre ďalšie použitie.

Uloženie kolies na hromadu - jeden na druhý. Na zem si môžete dať kus kartónu alebo sololitu, aby ste zabezpečili pneumatiku pred otrením. Jednotlivé kolesá uložené na sebe môžete oddeliť kartónovými prepážkami.

Kolesá možno tiež zavesiť na špeciálne háky alebo špeciálne regály, ktoré si môžete kúpiť za malé peniažky na on-line aukciách alebo v supermarketoch.

Kolesá by nemali byť skladované vo zvislej polohe (vedľa seba), pretože potom môže pneumatika deformovať pod ťarchou ráfika.

Zhrnutie

Kolesá sú jedným z najdôležitejších prvkov vozidla. Zodpovedajú za bezpečnosť nás aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Preto musia byť plne funkčné a pre to je nevyhnutné, aby sme ich správne skladovali. Správne uložené pneumatiky a kolesá zachovávajú svoje vlastnosti po mnoho rokov.

V ďalšom článku, výsledky testov zimných pneumatík rozmeru 225/40 R18 V/W pre športové vozidlá. Prečítajte si to!