Skontrolujte Vašu objednávku
Napíšte číslo objednávky, meno a priezvisko v prípade individuálneho klienta, alebo DIČ v prípade firmy.

Zistiť stav

Zistite stav objednávky

Tlak vzduchu v pneumatikách

Tabuľka tlaku
Správny tlak v pneumatikách má vplyv na podstatné prvky využívané v každom vozidle, také ako dlhšia životnosť pneumatík, spotreba paliva a bezpečnosť jazdy. V nasledujúcej tabuľke je uvedený predpísaný tlak v pneumatikách konkrétneho auta. Berie do úvahy prednú a zadnú nápravy, v tabuľke tlaku je potrebné zvoliť: značku vozidla, model a objem a výkon motora.
Značka vozidla


Tabuľka tlaku

Nízky tlak v pneumatikách má mnoho negatívnych dopadov. Patria medzi nich: oveľa dlhšia brzdná dráha na mokrej vozovke, nižšia odolnosť voči aquaplaningu, nevhodné reakcie vozidla pri manévroch, ťažké parkovanie auta (ťažšie pohyby riadenia volantu), riziko náhleho vystrelenia pneumatiky pri jazde, zrýchlené opotrebenie dielov častí volantu, nerovnomerné a zrýchlené opotrebovanie pneumatík. Jediným plusom zníženého tlaku je komfort jazdy (lepšie tlmenie rôznych nerovností). Nadšenci terénnej jazdy znižujú tlak pre zlepšenie trakčných vlastností pri pohybe po nepevnom povrchu.

Na druhej strane príliš vysoký tlak v pneumatikách znamená horšiu priľnavosť (menšia plocha kontaktu so zemou), pokles komfortu jazdy (horšie tlmenie nerovností, väčší hluk vo vnútri vozidla), zrýchlené opotrebovanie komponentov zavesenia (zlé tlmenie vibrácií), väčšie opotrebenie behúňa a zvýšené riziko poškodenia pneumatiky v dôsledku pádu do diery, alebo úderu o chodník. Výhody zvýšeného tlaku v pneumatikách môžu znamenať väčšiu stabilitu pri jazde v zákrutách a zníženie spotreby paliva (zníženým valivým odporom).

Tlak v pneumatikách by mal byť kontrolovaný každé dva týždne a pred každou dlhšou cestou. Hodnoty tlaku pre konkrétne typy automobilov nájdete v tabuľke "Hodnoty tlaku".