Testy letných pneumatík sú veľmi dôležité. Na jednej strane ovplyvňujú smer, akým sa vyvíja svet pneumatík. Na strane druhej poskytujú vodičom, ktorí hľadajú tie najlepšie pneumatiky, všetky potrebné informácie. Niet predsa pochýb že od toho, ako sa daná pneumatika správa v rôznych podmienkach, závisí bezpečnosť a pohodlie cestujúcich. Pozrite si aké sú výsledky testov ADAC 2019.

Každý rok ADAC pripravuje testy letných pneumatík.

Čo je to ADAC?

Nemecký autoklub ADAC je jednou z najrenomovanejších európskych automobilových organizácií, ktorá patrí medzi najväčšie na svete. Združuje vyše 20 miliónov členov, čo svedčí o jej dôveryhodnosti.

ADAC sa zameriava na vzdelávanie a zvyšovanie vedomia ohľadom bezpečnosti cestnej premávky. Hľadá tiež čo najlepšie riešenia na zvyšovanie bezpečnosti na cestách. Aby to však bolo možné, skúma kľúčové pre dopravu prvky s využitím bohatého technického zázemia.

Pneumatiky sú mimoriadne dôležité pre bezpečnú jazdu, preto automobiloví odborníci z Nemecka testujú vybrané modely každú sezónu. Okrem opláštenia skúmajú o. i. deformačné zóny vozidiel a detské autosedačky. Odporúčania organizácie ADAC sa považujú za mimoriadne spoľahlivé.

Autoklub sa zapája aj do aktivít spojených s výstavbou novej infraštruktúry a projektovaním nových modelov vozidiel. Je tiež aktívnym navrhovateľom v oblasti motošportu.

Vhodne zvolené letné pneumatiky znamenajú bezpečnú a pohodlnú jazdu.

Vyvážené hodnotenie

Organizácia ADAC kladie veľký dôraz na to, aby ňou odporúčané pneumatiky mali vyvážené parametre. Také modely musia spĺňať určité podmienky vo všetkých zohľadňovaných kategóriách – v opačnom prípade nebudú hodnotené pozitívne.

V tohtoročných testoch letných pneumatík sa preskúmalo 32 modelov v obľúbených rozmeroch: 185/65 R15 (osobné vozidlá) a 215/65 R16 (VAN).

 

 

Test letných pneumatík ADAC zahŕňa:

  • správanie sa na suchej vozovke (20 % celkového hodnotenia) – vrátane o. i. reakcie na zmenu polohy volantu, stability v zákrute, efektívneho brzdenia;

  • správanie sa na mokrej vozovke (40 % celkového hodnotenia) – vrátane o. i. efektívneho brzdenia, ochrany proti aquaplanningu, ovládania;

  • hlučnosť (10 % celkového hodnotenia) – hluk sa hodnotí vonku aj vnútri vozidla;

  • spotreba paliva (10 % celkového hodnotenia);

  • opotrebovanie (20 % celkového hodnotenia);

 

Letné pneumatiky sa testujú za kontrolovaných podmienok, ktoré pripomínajú skutočnú premávku. Skúškam sú podrobené modely rôznych značiek – tých renomovaných výrobcov prémiovej triedy, ale aj firiem ekonomickejších tried. ADAC rozhoduje o tom, ktoré modely budú otestované a výrobcovia nemajú žiaden vplyv na tento výber, a už vôbec nie na výsledky skúšok.

Falken SN 832 ECORUN

Najlepšie pneumatiky

Na základe uvedených kritérií sa pneumatika hodnotí jednou z piatich známok: od veľmi dobrá po nedostatočná. Všimnite si, že najlepšia známka ešte nebola udelená. Je totiž určená pre modely, ktoré vzniknú v dôsledku vývoja nových technológií. Vďaka tomu ADAC testy sú nielen dlhodobo aktuálne, ale možno ich tiež jednoducho porovnávať.

Hodnotenie ADAC:

1. Sehr gut – veľmi dobrá (neudeľuje sa)
2. Gut – dobrá (odporúčaný model)
3. Befriedigend – uspokojivá (odporúčaný model)
4. Ausreichend – dostatočná (model spĺňa základné požiadavky)
5. Mangelhaft – nedostatočná (neodporúčaný model)

Čím sa riadiť pri výbere pneumatík?

Keď hľadáte sadu nových pneumatík, určite stojí za to venovať trochu času a vybrať model s optimálnymi parametrami. Rozmer, stavba behúňa a hodnoty uvedené na etikete vám rozhodovanie určite uľahčia. Okrem toho je dobre zistiť, čo si o daných pneumatikách myslia odborníci a ostatní vodiči.

Pneumatiky testuje nielen ADAC, ale robia to aj iné organizácie a odborné časopisy. Medzi také patria napr. Autobild, Auto&motor&sport či TCS. Okrem toho na webovej stránke oponeo.sk pravidelne zverejňujeme rebríčky najlepšie hodnotených pneumatík podľa našich užívateľov.