Už viac ako tri desaťročia sú súčasťou najväčšieho európskeho priemyslu spoločnosť Continental Group. Stavili na špecializáciu - ich pneumatiky určené pre jazdu na mokrom povrchu získali uznanie používateľom na celom svete.

 

Rodinný biznis

Bývalý dôstojník belgického delostrelectva otvoril v roku 1868 predajňou s gumenými materiálmi na námestí Chevaux v Liege. Nápad bol už vtedy príliš inovatívny – biznis na počiatku nešiel veľmi dobre, preto Englebert chrániac sa pred bankrotom rozšíril svoj sortiment o papiernictvo. Jeho trpezlivosť bola odmenená po niekoľkých rokoch, dopyt po gumovom príslušenstve začal rýchlo stúpať.

Englebert sa rozhodol to rýchlo využiť. Do biznisu zasvätil svojho brata Gabriela, kvalifikovaného inžiniera, ktorému zveril všetky technické úlohy. Bol zapojený do marketingu a organizačného projektu. Bohužiaľ, Gabriel zomrel skoro a jeho funkciu prevzal syn Oscar Englebert junior, ešte neskúsený študent. Oscar junior sa čoskoro mal pripraviť na zmenu správcovskej spoločnosti svojho otca, ktorého zdravotný stav sa začal rýchlo zhoršovať.

Reklama pneumatík Uniroyal na Funcup Beetle.

 

Harem z továrne v Liege

V roku 1877 sa rodinný podnik dopracoval k svojej prvej továrni na gumy. Vznikali v nej rôzne predmety z tohto materiálu - okrem iného: bábiky, obuv a dopravné pásy pre ťažbu, ktoré potom boli umiestnené aj do uhoľnej bane v ďalekom Kongu. V roku 1894 Englebertovci začali prvé pokusy s pneumatikami určenými na bicykle alebo konské povozy. V roku 1898 spoločnosť vyrobila prvé modely pneumatík do bicyklov a krátko na to aj do áut a tým sa stali prvým výrobcom tohto druhu v krajinách Beneluxu a jedným z priekopníkov v európskom priemysle.

Továreň v Liege zo žartu volali hárem, pretože väčšinu jej zamestnancov tvorili ....ženy. Dámy brilantne zvládali nielen s výrobou vlastných pneumatík ale aj tých, ktoré bolo vyrobené výhradne pre nemecký koncern Continental. Englebert kládol dôraz na podporu svojich vlastných produktov a preto začal investovať do moto športu. Spoločnosť sa stala slávnou, keď pneumatiky Engleberta prispeli k víťazstvu v pretekoch 24H Le Mans a to bez jedinej výmeny. V medzivojnovom období a po druhej svetovej vojne pneumatiky belgickej značky používali osobnosti, ako je Stuck, Nuvolari, Fangio a Enzo Ferrari ich používal vo svojich pretekárskych vozidlách.

Pneumatiky na jazdu po mokrom povrchu špecialita firmy.

 

Narodenie dáždnika

Postupom času do rodinnej tradície v podnikaní sa zapojil Georges Englebert, syn Oscar Junior. Georges sa zúčastnil otvorenia maloobchodu v Kolíne nad Rýnom v roku 1919 a v roku 1929 začal výrobu v novom závode v Aachene. Počas druhej svetovej vojny bol závod zbombardovaný spojencami, ale v roku 1946 bol zrekonštruovaný a pokračovali vo svojej práci. Hneď po vojne Englebert bola prvá spoločnosť pôsobiaca v Nemecku, ktorá vyrábala pneumatiky. Spoločnosť tiež mala svoje továrne v Anglicku a Francúzsku a neskôr otvorili závod v Luxembursku a Turecku. Od roku 1948 vznikli nové nízkotlakové pneumatiky Volumax.

V roku 1958 Englebertovci začali spolupracovať s americkou firmou US Rubber, čím sa stali tretím najväčším výrobcom pneumatík na svete. Tak sa zrodila značka Uniroyal-Englebert. Každý deň jej 70 000 zamestnancov vyrobili 170 000 kusov pneumatík. Okrem toho spoločnosť tiež vyrábala požiarne hadice, kúpacie čiapky, golfové loptičky a mnoho ďalších výrobkov z gumy. V roku 1967 boli rozhodnuté konečné zmeny názvu na Uniroyal. O dva roky neskôr spoločnosť vypustila na trh prvú pneumatiku do dažďa "The rallye 180". Jedná sa o prvý model s charakteristickým dáždnikom, ktorý je dnes symbolom Uniroyal.

Dáždnik - symbol pneumatík Uniroyal.

 

Mariáš s Continentalom

V roku 1979 sa Uniroyal stal vlastnosťou nemeckej spoločnosti Continental a časťou najväčšej branže v Európe Continental Group. V novej štruktúre belgická značka pokračovala vo vývoji svojej špeciality - pneumatiky určené pre jazdu na mokrom povrchu. Hneď po fúzii s Continentalom sa ponuka Uniroyala rozšírila aj o pneumatiky pre off-road vozidlá. V roku 1991 spoločnosť predstavila model pneumatiky RTT-1, prvá so smerovým dezénom v tvare písmena "V". Vďaka konštrukcii pneumatiky sa vyznačujú rýchlym odtokom vody, ktorý poskytuje vynikajúcu odolnosť proti tzv. aquaplaningu (dodajme, že neskôr, v súlade s novou stratégiou obrazu vyvinutej v roku 2001, všetky pneumatiky Uniroyal boli vybavené dezénom v tvare písmena "V").

V roku 1994 boli pripravený na ďalší prielomový produkt - pneumatika Uniroyal MS Plus 44 priniesla značke početné víťazstvá v porovnávacích testoch spotrebiteľov. Rovnaké to bolo s letným modelom Rallye 580 predstavenom v roku 1995. Dnes je Uniroyal cenenou značkou v strednej triede. Pri hesle „dažďová pneumatika“ množstvu vodičov napadne názov tejto belgickej firmy. Symbol dáždnika hovorí sám za seba.

 

Kúpiť pneumatiky Uniroyal