Tri spoločnosti - Baťa, Ruben a Mitas. Vďaka nim vznikol Barum, popredná značka strednej Európy. Traja predchodcovia jej tiež vytvoril názov - spravodlivo, z počiatočných písmen mien zakladajúcich spoločností.

Bratia Baťa, tvorcovia jednej z najznámejších značiek obuvi na svete, veľmi skromne začali svoje dobrodružstvo s veľkým biznisom. Pred prvou svetovou vojnou zamestnávali iba troch zamestnancov. Prelomovým bodom v histórii spoločnosti bola objednávka z armády a tiež začiatok výroby obuvi s gumenou podrážkou v roku 1924. Posledným významným dátumom v histórii bolo o niekoľko desiatok rokov neskôr, založenie spoločnosti Barum.

Vďaka väčším skúsenostiam a pružne rozvíjajúcemu sa gumárenskému priemyslu, Baťa zistil, že transport môže byť rýchlejší, lacnejší a jednoduchší než železničný a tak sa rozhodol založiť vlastný automobilový park. To bolo tak dôležité, že jeho spoločnosť vyrába a predáva viac a viac, prečo bolo potrebné nové spôsoby, ako zlepšiť svoje operácie. Bata nastaviť teda na výrobu pneumatík, čo viedlo k začatiu výroby pneumatík bicyklov v roku 1931. O tri roky neskôr boli pripravení prvých modelov automobilových pneumatík. Rýchly rozvoj automobilového priemyslu umožnil ďalšie investície do odvetvia výroby pneumatík.

Logo značky pneumatík Barum

 

Barum, teda fúzia troch

Po druhej svetovej vojne, za znárodnenie v roku 1945, sa Baťa spojil s dvoma menšími českými firmami, ktoré vyrábajú pneumatiky pre automobily a bicykle: Ruben a Mitas. Z počiatočných písmen troch spoločností bol vytvorený názov Barum (konkrétne Ba-Ru-M).História Rubena siaha až do roku 1908, kedy Josef Kudrnáč začal vyrábať gumené materiály v meste Náchod.O dvadsať rokov neskôr Kudrnáč, ktorý v tej dobre ešte nazýval firmu vlastným priezviskom, vyrobil prvú pneumatiku na bicykel, a od roku 1929 začal vyrábať osobné pneumatiky.V roku 1945 bol názov Kudrnáč nahradený Ruben a krátko neskôr sa spoločnosť stala súčasťou spoločnosti Barum.

Kratšou históriou sa mohla pochváliť značka Mitas vytvorená v roku 1933 v Zlíne. Od svojho založenia spoločnosť spolupracovala s Baťou.V roku 1937 z továrne Mitas denne vychádzalo tristo osobných pneumatík a ponad sto bicyklových. Počas vojny kontrolu nad ňou prevzalo Nemecko a v roku 1945 bola firma znárodnená a spojená s Baťou a Rubenom.

Ako mnohí výrobcovia pneumatík Barum podporuje rozvoj motoristického športu.

 

Barum - zo Zlína do Otrokovíc

Novo vzniknutá spoločnosť Barum na základe výrobnej kapacity a spojení spoločností sa mohla spoľahnúť na rýchle získanie pozície na trhu.Výrobky značky Barum boli tiež dovážané do Poľska, kde okrem osobných pneumatík trafili aj motocyklové, ktoré sa tešili veľkému úspechu, vrátane tých, ktoré sa používajú v oblasti vysoko výkonných športových Speedway. 

V roku 1966 spoločnosť bola obohatená o nové továrne, ktoré vznikli v meste Otrokovice. Tam na 5,3 hektárovom pozemku vzniklo moderné zariadenie, v ktorom dodnes vyrábajú pneumatiky značky Barum. Pred tým, než tam preniesli celú výrobu v roku 1972, o päť rokov skôr v starej továrni v Zlíne sa začala montáž prvých radiálnych pneumatík, ktoré boli veľkým technickým úspechom. 

Od roku 1983 je firma patrónom pretekov pod tým istým názvom. Po prvých edíciách nik nečakal, že sa táto udalosť stane tak dôležitou súčasťou v kalendári motošportu. Dnes sa preteky odohrávajú v okolí Zlína sú jedným z eliminácie majstrov Európy.

Továreň Barum Continental v Otrokoviciach.

 

Barum pod krídlami Continentala

Po páde komunizmu, rozdelení Československa západné koncerny s pneumatikami začali investovať do východnej Európy. V Poľsku Michelin prevzal firmu Stomil, Goodyear kúpil Debicu, zatiaľ čo Continental vybral Českú republiku a v roku 1992 podpísali dohodu joint venture s firmou Barum.Bol to prvý krok k vytvoreniu o rok neskôr, spoločnosť Barum Continental sro Group of Companies, ako dôsledku čoho sa česká spoločnosť stala súčasťou skupiny Continental.

To malo za následok nielen organizačnú a finančnú stabilitu, ale aj prístup k najnovším technológiám, vzorom dezénov a možnosti ich vedeckého výskumu. Barum tiež rozšíril svoju ponuku o modely pneumatík pre nákladné automobily a poľnohospodársku techniku.

V súčasnej dobe pneumatiky českej značky triafajú k zákazníkom v celej Európe. Každý deň v továrni v Otrokoviciach sa vyrobí cca. 60 000 kusov pneumatík.Ročne z koncernu Barum vychádza 18 miliónov exemplárov pneumatík.