Test letných pneumatík 2016 v rozmere 225/45 r17 Y

 • Autor: OPONEO.SK

Automotoklub ADAC sa pre túto letnú sezónu rozhodol otestovať pneumatiky v rozmere 225/45 R17 Y. Ak hľadáte práve takýto výrobok, potom tento test bude jedným z najlepších zdrojov informácií, ktoré Vám pomôžu v konečnom výbere.

Nemecká organizácia v ňom otestovala 16 modelov pneumatík. Nachádzajú sa medzi nimi ako pneumatiky, ktoré sa radia do triedy Premium, tak i pneumatiky strednej a ekonomickej triedy. Jednalo sa o pneumatiky s rýchlostným indexom Y (do 300 km/h). Štyri modely získali hodnotenie "veľmi dobré", 11 modelov "uspokojivé" a jeden model "dostatočné".

Najdôležitejšia kategória v teste letných pneumatík - priľnavosť na mokrom povrchu

 

Ako kúpiť dobré letné pneumatiky?

Pre rad vodičov je nákup pneumatík neľahkou úlohou. V stručnosti Vám predstavíme, čím začať pri ich výbere. Najskôr musíte zistiť, akú veľkosť pneumatík potrebujete. Tento údaj nájdete na bočnej strane aktuálneho modelu Vašich pneumatík a ďalej na štítku v blízkosti dverí auta alebo v návode na jeho obsluhu.

Je vhodné meniť vždy v celú sadu (všetky 4 kusy). Dva odlišné páry pneumatík sa vyznačujú rôznymi vlastnosťami (inou brzdnou dráhou, odlišnou priľnavosťou alebo iným tempom odvádzania vody). To znamená, že pneumatiky nebudú v danej kombinácii vzájomne spolupracovať. Prejaví sa to v ťažšej a menej predvídateľnej ovládateľnosti vozidla.

Pri výbere letných pneumatík je dobré určiť svoj vlastný jazdný štýl. Je opatrný, vyrovnaný alebo dynamický? Táto skutočnosť sa prejaví vo výbere triedy pneumatík. Najlepšie vlastnosti majú pneumatiky prémiovej triedy. Pneumatiky sa používajú u výkonnejších automobilov a volia ich vodiči, ktorí uznávajú agresívnejší jazdný štýl. Stredná trieda predstavuje vynikajúci kompromis medzi výkonom a cenou. Pneumatiky ekonomickej triedy (budget) sú dobrou voľbou pre menšie vozidlá a vodičov, ktorí jazdia opatrne, a najmä v mestskej premávke.

Aký zvoliť dezén behúňa? K najobľúbenejším v súčasnosti patria asymetrické a smerové pneumatiky. Prvá vymenovaná sa vyznačuje vyrovnanými jazdnými vlastnosťami, sú pohodlné a odolné proti opotrebeniu. Asymetrickú pneumatiku spoznáte podľa toho, že jej vzor má dve časti: vonkajšia strana  (označenie "outside") a vnútorná (označenie: "inside"). Vzor smerových pneumatík naopak pripomína svojím tvarom písmeno V. Tieto pneumatiky sú najlepšie pre jazdu na mokrej vozovke, ale v porovnaní s asymetrickými môžu byť hlasnejšie a mať kratšiu životnosť. Existuje ešte tretí typ, tzv. symetrický behúň, ten je ale v prípade osobných pneumatík najmenej obľúbený a vyskytuje sa relatívne zriedka.

 

Letné pneumatiky v rozmere 225/45 R17 - použitie

Letné pneumatiky v rozmere 225/45 R17 sa používajú napríklad v týchto automobiloch: Audi A3, A4, A6, TT, BMW radu 1, 3, Honda Accord, Civic, Mercedes klasy C, CLK, SLK, Škoda Superb, VW Passat, Volvo S60, C70, S70, V70.

Vyššie uvedené automobily veľmi často disponujú vyšším výkonom a môžu slúžiť vodičom, ktorí preferujú dynamickejšiu jazdu alebo jazdia na dlhé trasy (samostatne alebo s rodinou).

Letné pneumatiky pre tieto vozidlá by sa mali vyznačovať predovšetkým veľmi dobrou priľnavosťou na suchej a mokrej vozovke. Svoj význam má nepochybne tiež jazdný komfort, spotreba paliva a odolnosť proti opotrebovaniu. Dobrým príkladom testu, ktorý preveruje tieto parametre, je práve test automotoklubu ADAC.

UPOZORNENIE! Nezabudnite na to, že pneumatiky v rozmere 225/45 R17 predstavujú iba jednu z možností pre Váš automobil. Použitie konkrétnej veľkosti závisí napríklad na roku výroby, generácie vozidla, objemu a výkonu motora a tiež variante vybavenia. Pri výbere najlepšej veľkosti pneumatík pre Vaše vozidlo Vám pomôže náš sprievodca výberom pneumatík (konfigurátor).

 

Výsledky testu ADAC

Kúpiť víťaza testu - Continental ContiSportContact 5

ADAC odporúča v rozmere 225/45 R17 štyri modely, ktoré získali hodnotenie
"dobré".

Continental ContiSportContact 5, ESA-Tecar Spirit 5 UHP, Pirelli P Zero a Vredestein Ultrac Vort.
Model pneumatiky Ponuka
1. Continental ContiSportContact 5 Pozrieť ponuku
2. ESA-Tecar Spirit 5 UHP Momentálne nedostupná
3. Pirelli P Zero Pozrieť ponuku
4. Vredestein Ultrac Vorti Pozrieť ponuku
5. Hankook Ventus S-1 evo2 K-117 Pozrieť ponuku
6. Sava Intensa UHP Pozrieť ponuku
7. Nokian zLine Pozrieť ponuku
8. Yokohama Advan Sport V105 Pozrieť ponuku
9. Uniroyal Rainsport 3 Pozrieť ponuku
10. Michelin Pilot Sport 3 Pozrieť ponuku
11. Toyo Proxes T1 Sport Pozrieť ponuku
12. Firestone Firehawk SZ90 Pozrieť ponuku
13. Fulda SportControl Pozrieť ponuku
14. Semperit Speed-Life 2 Pozrieť ponuku
15. GT Radial Champiro HPY Pozrieť ponuku
16. Maxxis Victra VS01 Pozrieť ponuku

 

Najlepšie modely pneumatík v jednotlivých kategóriách

Suchá vozovka Continental ContiSportContact 5, Vredestein Ultrac Vorti,
Yokohama Advan Sport V105, Michelin Pilot Sport 3, GT Radial Champiro HPY
Mokrá vozovka Continental ContiSportContact 5, ESA-Tecar Spirit 5 UHP, Pirelli P Zero,
Vredestein Ultrac Vorti, Uniroyal Rainsport 3, Michelin Pilot Sport 3
Hlučnosťkomfort všetky na podobnej úrovni (o niečo horšie dopadol len model Firestone Firehawk SZ90)
Úspora paliva ESA-Tecar Spirit 5 UHP
Odolnosť proti opotrebovaniu Sava Intensa UHP, Yokohama Advan Sport V105, Fulda SportControl

 

Najlepšie pneumatiky v teste

V tohtoročnom teste letných pneumatík ADAC v rozmere 225/45 R17 zvíťazila pneumatika nemeckého výrobcu - Continental ContiSportContact 5. Pneumatika vynikla najmä pri jazde na mokrej vozovke. Jej jedinou slabšou stránkou je jazdný komfort. V počte získaných bodov bezpečne predbehla ďalších účastníkov testu.

Druhú priečku na pódiu obsadila, k veľkému prekvapeniu hodnotiacich, pneumatika ekonomickej triedy - ESA-Tecar Spirit 5 UHP. Zvlášť dobre dopadla v kategórii valivého odporu. V ostatných kategóriách (okrem jazdného komfortu) získala rovnako dobré hodnotenie ako víťaz testu.

Posledné miesto na stupňoch víťazov patrilo pneumatike talianskeho výrobcu - Pirelli P Zero. Táto pneumatika, podobne ako víťaz testu, získala skvelú známku za jazdu na mokrom povrchu a o niečo horšie za jazdný komfort. V ostatných kategóriách dostala vyrovnané, dobré známky.

 Posledným modelom zo skupiny veľmi odporúčaných pneumatík je Vredestein Ultrac Vort. Odlišoval sa neobvyklými jazdnými vlastnosťami na mokrej vozovke a rovnako ako ostatné pneumatiky z tejto skupiny dopadol o niečo horšie v kategórii jazdného komfortu.

 

 

Test ADAC a ďalšie testy

Za informáciu určite stojí skutočnosť, že v rozmere 225/45 R17 prebehli aj ďalšie testy letných pneumatík. V teste organizácie GTÜ tiež zvíťazil model Continental ContiSportContact 5. Na ďalších miestach sa umiestnili pneumatiky Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3, Dunlop Sport Maxx RT2, Pirelli P Zero a Falken Azenis FK510.

Napríklad test pneumatík 225/45 R17 v minulom roku usporiadali časopisy "Auto Express" a "Gute Fahrt". V tom prvom si najlepšie viedol model Continental ContiSportContact 5 pred Dunlop Sport BluResponse, Michelin Pilot Sport 3 PS3, Hankook Ventus S1 EVO2 a Pirelli P Zero.

V teste časopisu "Gute Fahrt" mala pätica víťazov toto zloženie: Pirelli Cinturato P7 Blue, Dunlop SP Sport Maxx RT, Hankook Ventus S1 EVO2, Goodyear EfficientGrip performačnej a Continental ContiSportContact 5.

Výsledky testov potvrdzujú, že prvé miesto Continentalu v tohtoročnom teste ADAC nie je náhoda. O kvalite tejto pneumatiky svedčí tiež vysoké hodnotenie, ktoré jej zatiaľ udelili používatelia nášho portálu.

 

 Metodika testu ADAC

Konečná známka v teste ADAC je vždy udelená na základe váženého priemeru známok zo všetkých kategórií. Pri testoch letných pneumatík má najväčšiu dôležitosť priľnavosť na mokrej vozovke. Nasleduje priľnavosť na suchu (20%) a opotrebenie (tiež 20%). Najmenšiu váhu má spotreba paliva a jazdný komfort (každý parameter 10%).

Hodnotiaci systém, ktorý autoklub ADAC používa, umožňuje vyhodnotiť najuniverzálnejšie pneumatiky. Zároveň dokáže znížiť hodnotenie pneumatík, ktoré vynikali v menej podstatných kategóriách, ale nezískali uspokojivé výsledky v kategóriách, ktoré úzko súvisia z bezpečnosťou na ceste.

 

Páči sa Vám článok?
Dajte nám plus

Ďakujeme
Pridať komentár
(Upozornenie: Komentáre na fóre sú moderované)

 1. Platba SSL-Secure
 2. Rýchle a bezplatné
  doručenie
 3. Nové výrobky
  s nízkymi cenami
 4. Viac než milión
  spokojných zákazníkov
 5. Sieť európskeho
  predaja