Aký má byť tlak v letných pneumatikách?

 • Autor: OPONEO.SK

Pneumatiky sú jedinou časťou vozidla, ktorá je v kontakte s vozovkou. Avšak to nie ony nedržia hmotnosť vozidla a prevládajúci tlak vzduchu v nich. Pozornosť na správny tlak, je nevyhnutná, ak sú pneumatiky navrhnuté tak, aby ponúkli trakčné vlastnosti a životnosť takú ako to predpokladal producent.

Prečo sa mení tlak v pneumatikách?

Zmeny tlaku v pneumatikách sú normálnym prejavom v priebehu času. Deje sa tak prostredníctvom prenikania molekúl vzduchu stenami pneumatiky. Vzhľadom k tomu, typická hodnota tlaku vzduchu v pneumatike je od 2 do 2,4 barov (pre osobné automobily), je to stála sila, ktorá sa snaží tlačiť vzduch cez stenu pneumatiky. Vzduch uniká mikroskopickými priestormi, ktoré ležia medzi molekulami kaučuku. Ak vezmeme do úvahy jav netesnenia ventilu, môžeme predpokladať, že tlak v pneumatikách je znížený o hodnotu cca. 0,2 baru za mesiac. Tlak v pneumatikách sa môže meniť aj vplyvom teploty. Tento vzduch je  plyn, ktorý sa zmršťuje a expanduje po ochladení a po zahriatí, pretože sa predpokladá, že pre každú zmenu teploty o 10 °, zmenou tlaku o 0,1 bar. Môžu tam byť aj iné dôvody, ako sú: mechanické poškodenie bočnice alebo dezénu pneumatiky.

Tlak v pneumatikach

Je dobré rešpektovať producentom schválený tlak
v pneumatikách pre daný typ vozidla.

 

Aký tlak v pneumatikách by som mal mať?

Každé vozidlo má určený vlastný rozmer pneumatík od výrobcu, ktorý poskytuje plný poskytuje pre správnu výkonnosť vozidla. Podobne je to s tlakom v pneumatikách. U každého vozidla výrobca schvaľuje osobitný tlak, ktorý treba rešpektovať. Štítok ukazujúci tlak je zvyčajne umiestnený vo vozidle: na otvore dverí (spodná časť stĺpika), na zadnej hrane dverí vodiča, na kryte palivovej nádrže alebo v inštrukcii vozidla. Toto označenie informuje o tlaku pri rôznom zaťažení vozidla.

Rovnako môžete použiť tabuľku tlakov.

 

Ako často kontrolovať tlak v pneumatikách?

Tlak by mal byť kontrolovaný pravidelne, aby sme mohli zohľadniť vplyv času, zmeny okolitej teploty, prípadne malého defektu.

Tlak v pneumatikách  odporúčaný v inštrukcii vozidla je tlak "studený". To znamená, že by mali byť skontrolované ráno pred jazdou alebo pred zvýšením okolitej teploty, alebo výskytom slnečného žiarenia.

Ak chcete, aby tlak v pneumatikách bol najviac konštantný, musíme ho často monitorovať. Raz za mesiac a pred dlhšou cestou je optimálne minimum - raz za dva týždne. To Vám umožní doplnenie vznikajúceho poklesu tlaku a včasné odkrytie zníženia tlaku, čí prípadné poklesy vyplývajúce z menšieho poškodenia pneumatiky skôr, než výrazne klesne a dôjde k poškodeniu vnútornej štruktúry pneumatiky.

 

Aké sú výhody udržanie správneho tlaku v pneumatikách?

Udržanie správneho tlaku v pneumatikách prispieva k získaniu optimálneho výkonu s nízkou spotrebou paliva. Správny tlak v pneumatikách umožňuje vodičovi plne využiť ponúkané pohodlie, životnosť a výkonnosti šité na daný typ vozidla. Pri správnom tlaku, teplote v pneumatikách je tiež správny valivý odpor. Správny tlak v pneumatikách tiež pomáha pri stabilizácii štruktúry pneumatiky a poskytujú vhodné reakcie, trakciu a manipuláciu.

Nizky tlak

Príliš nízky tlak v pneumatikách zvyšuje spotrebu paliva.

 

Aké sú dôsledky nesprávnej tlak v pneumatikách?

Model s príliš nízkym tlakom v pneumatikách môže viesť k vyššiemu valivému odporu, a v dôsledku toho, - zvýšeniu spaľovania. Nedostatok tlaku sa môže prejavovať "plávaním" v rohoch vozidla a "sťahovaním" vozidla pri jazde rovno. Pneumatika sa príliš silno zahrieva a výrazne sa skracuje ich životnosť. Po určitej dobe sa po stranách behúňa objavia známky nerovnomerného opotrebovania, čo výrazne oslabuje trakčné vlastnosti pneumatiky.

Na druhej strane, príliš vysoký tlak zapríčiní, že štruktúra pneumatiky je príliš tuhá a neabsorbuje hrbole na ceste v optimálnom rozsahu. V dôsledku toho sa zavesenie opotrebováva rýchlejšie a znižuje sa tým jazdný komfort. Väčší tlak v pneumatikách vedie k zvýšenej náchylnosti k mechanickému poškodeniu akéhokoľvek druhu.

 

Páči sa Vám článok?
Dajte nám plus

Ďakujeme
Pridať komentár
(Upozornenie: Komentáre na fóre sú moderované)

 1. Platba SSL-Secure
 2. Rýchle a bezplatné
  doručenie
 3. Nové výrobky
  s nízkymi cenami
 4. Viac než milión
  spokojných zákazníkov
 5. Sieť európskeho
  predaja