Hľadáte letné pneumatiky pre nadchádzajúcu sezónu? Neviete, na čo sa pritom sústrediť? Z nasledujúceho článku sa dozviete, ako vyberať pneumatiky, a zoznámite sa s modelmi, ktoré nemecký automotoklub ADAC považuje za najlepšie.

Správne zvolené pneumatiky nielenže umožňujú dosiahnuť optimálne jazdné vlastnosti, ale sú tiež zárukou bezpečnej a pohodlnej jazdy. Pneumatiky sa od seba líšia v závislosti od svojho určenia, preto je pred nákupom vhodné získať informácie z niekoľkých rôznych zdrojov a zistiť, ktorý model sa najlepšie osvedčil na danom automobile. V tomto článku Vám predstavíme pneumatiky, ktoré pre letnú sezónu 2016 otestoval a odporúča nemecký automotoklub ADAC.

 

Ako si vybrať správne pneumatiky?

Pred samotným nákupom môžete postupovať podľa nasledujúcich krokov. Najskôr musíte vedieť, akú veľkosť pneumatík budete potrebovať. Tento údaj nájdete na bočnej strane pneumatiky, ďalej na dvierkach palivovej nádrže, v návode na obsluhu alebo na štítku v blízkosti dverí auta.

Vaše konečné rozhodnutie bude okrem iného závisieť od jazdného štýlu, výkonu auta a vzdialenosti, ktorú za rok najazdíte. Na základe týchto informácií môžeme určiť triedu pneumatík, ktorá je najvhodnejšia pre daný automobil. Najlepšie jazdné vlastnosti a najdlhšiu životnosť garantujú pneumatiky triedy premium, ktoré sú určené pre silné automobily. Kompromisom medzi cenou a kvalitou sú pneumatiky strednej triedy, ktoré zaisťujú vyrovnané jazdné vlastnosti. Pneumatiky ekonomickej triedy sú naopak voľbou pre vodičov, ktorí jazdia najmä v meste, na krátke trasy alebo vlastnia malé automobily.

Citroen C3 je jedným z vozidiel, ktoré má
namontované pneumatiky v rozmere 185/65 R15 H.

Mali by ste sa tiež zamyslieť nad tým, či vymeniť celú sadu pneumatík alebo iba 2 kusy. Samozrejme, že najlepšie jazdné vlastnosti zabezpečí iba výmena všetkých pneumatík. Výmena iba dvoch nových pneumatík sa prejaví zhoršením vlastností počas brzdenia a automobil bude náchylnejší k strate adhézie a stability.

Pred nákupom sa musíte zorientovať v typoch behúňov, pretože táto časť pneumatiky má zásadný vplyv na celkové vlastnosti daného modelu. U letných pneumatikách sú približne sa často objavuje smerový dezén alebo asymetrický. Smerový behúň sa vyznačuje drážkami v tvare písmena "V", ktoré najúčinnejšie odvádzajú vodu, pričom zaisťujú rýchle vysýchanie pneumatiky. Asymetrický behúň v sebe naopak spája dve odlišné časti, ktoré garantujú optimálne správanie na suchej i na mokrej vozovke.

 

Pneumatiky 185/65 R15 H - pre ktoré autá?

Pneumatiky v rozmere 185/65 R15 H patria k tým, ktoré vodiči vyhľadávajú najčastejšie. Túto veľkosť pneumatík používa rad obľúbených modelov áut, napríklad:

Audi A4 BMW 3 Citroen C3 Dacia Lodgy
Dacia Logan Fiat Punto Honda Accord Hyundai i30
Mercedes A, C Opel Astra Peugeot 207 Peugeot 208
Volvo V40 Volvo V70 Volvo S40 Mazda 626
UPOZORNENIE! Nezabudnite na to, že pneumatiky v rozmere 185/65 R15 H predstavujú iba jednu z možností pre Vaše vozidlo. Použitie konkrétnej veľkosti závisí napríklad od roku výroby, generácie vozidla, objemu a výkonu motora a tiež variante vybavenia. Pri výbere najlepšej velkosti pneumatík pre Vaše vozidlo Vám pomôže náš sprievodca výberom pneumatík (konfigurátor).

 

V ktorých autách sa používajú pneumatiky v rozmere 185/65 R15 H?

Pneumatiky týchto rozmerov majú najmä automobily, ktoré patria do segmentov B a C.

Segment B zahŕňa malé automobily s maloobjemovými motormi, ktoré disponujú väčším batožinovým priestorom než miniautomobily (segment A). Automobily tejto triedy umožňujú pohodlne cestovať na dlhšiu vzdialenosť štyrom cestujúcim.

Segment C je najpočetnejší a z hľadiska konkurencie najsilnejší segment na trhu osobných automobilov. Jedná sa o vozidlá nižšej strednej triedy, ktoré predstavujú kompromis medzi malými a veľkými vozidlami. Tieto automobily prevezú päť pasažierov, ale pohodlne v nich budú cestovať 4 ľudia so strednou batožinou. Autá nižšej strednej triedy sa osvedčila ako v mestskej premávke, tak aj pri jazdách na dlhšie vzdialenosti.

Pri výbere vhodných pneumatík 185/65 R15 H Vám môžu pomôcť výsledky tohtoročného testu automotoklubu ADAC.

Vredestein SPORTRAC 5

Vredestein SPORTRAC 5

 

 Test preveril 16 modelov pneumatík (poradie v tabuľke podľa umiestnenia v teste)

ADAC v rozmere 185/65 R15 H odporúča sedem modelov, ktoré získali hodnotenie "dobrý":
Vredestein SPORTRAC 5, Continental ContiPremiumContact 5, Dunlop SP Sport Bluresponse, Goodyear EfficientGrip Performance, Hankook Kinergy Eco K425, Nokian Line, Kumho Ecowing ES01 KH27.

Kúpiť víťaza testu ADAC - Vredestein SPORTRAC 5

 

Model pneumatiky Ponuka
1. Vredestein Sportrac 5 (dobrý) Pozrieť ponuku
2. Continental ContiPremiumContact 5 (dobrý) Pozrieť ponuku 
3. Dunlop SP Sport Bluresponse (dobrý) Pozrieť ponuku
4. Goodyear EfficientGrip Performance (dobrý) Pozrieť ponuku
5. Hankook Kinergy Eco K425 (dobrý) Pozrieť ponuku
6. Nokian Line (dobrý) Pozrieť ponuku
7. Kumho Ecowing ES01 KH27 (dobrý) Pozrieť ponuku
8. Sava Intensa HP (uspokojivý) Pozrieť ponuku
9. Infinity Ecosis (uspokojivý) Pozrieť ponuku
10. Michelin Energy Saver+ (uspokojivý) Pozrieť ponuku
11. Barum Brillantis 2 (uspokojivý) Pozrieť ponuku
12. Bridgestone Turanza T001 (uspokojivý) Pozrieť ponuku
13. Nexen N'Blue HD Plus (uspokojivý) Pozrieť ponuku
14. Semperit COMFORT - LIFE 2 (uspokojivý) Pozrieť ponuku
15. Nankang Green Sport Eco-2+ (dostatečný) Momentálne nedostupné
16. GT Radial Champiro VP1 2 (nedostatečný) Momentálne nedostupné

 

Najlepšie modely v daných kategóriách

Suchá vozovka Vredestein Sportrac 5, Continental ContiPremiumContact 5, Dunlop SP Sport Bluresponse, Goodyear EfficientGrip Performance, Hankook Kinergy Eco K425, Nokian Line, Kumho Ecowing ES01 KH27, Michelin Energy Saver+, Barum Brillantis 2, Bridgestone Turanza T001, Nexen N'Blue HD Plus, Semperit COMFORT - LIFE 2, Nankang Green Sport Eco-2+ (známka „dobrý“).
Mokrá vozovka Vredestein Sportrac 5, Continental ContiPremiumContact 5, Dunlop SP Sport Bluresponse, Goodyear EfficientGrip Performance, Hankook Kinergy Eco K425, Nokian Line, Kumho Ecowing ES01 KH27, Sava Intensa HP (známka „dobrý“).
Hlučnosť Infinity Ecosis (známka „dobré“).
Úspora paliva Všetky pneumatiky boli ohodnotené známkou „dobrý“.
Odolnosť proti opotrebovaniu Michelin Energy Saver+, Barum Brillantis 2, Semperit COMFORT-LIFE 2,
GT Radial Champiro VP1 2 (známka „velmi dobrý“).

 

Test ADAC a hodnotenie vodičov

Výsledky testu automotoklubu ADAC je dobré porovnať s rebríčkom pneumatík v rozmere 185/65 R15, ktorý sme pripravili na základe recenzií používateľov nášho portálu Oponeo (hodnotenie podľa vodičov nájdete tu).

Hodnotenie odborníkov sa v značnej miere pokrýva s recenziami našich používateľov. Hoci sa s testovanými pneumatikami zhodujú iba dve položky (Hankook Kinergy eco K425 a Barum Brillantis 2), vodiči, ktorí zanechali komentár na našom portáli, vysoko hodnotia modely, ktoré sa objavili v čele testu ADAC.

Prvé tri modely z rebríčka - Vredestein SPORTRAC 5, Continental ContiPremiumContact 5 a Dunlop SP Sport Bluresponse - získali od našich používateľov veľmi vysoké hodnotenie (konkrétne 5,1; 5,4 a 5,4). U týchto výrobkov hodnotia pozitívne najmä jazdné vlastnosti na ceste a jazdný komfort. Vodiči, ktorí používajú tieto pneumatiky, rovnako ako odborníci, ktorí vykonávali test ADAC, oceňujú nízku hlučnosť, pokles spotreby paliva, skvelé jazdné vlastnosti na suchej a mokrej vozovke a dlhú životnosť.

Podobne je to v prípade ďalších štyroch modelov, ktoré získali známku "veľmi dobré". Goodyear EfficientGrip Performance, Hankook Kinergy Eco K425, Nokian Line a Kumho Ecowing ES01 KH27 majú na našom portáli vysoké hodnotenie - každý z týchto modelov je hodnotený známkou vyššou než 5,0. Tieto pneumatiky sa vyznačujú nielen spoľahlivou priľnavosťou a bezpečnosťou v rôznych poveternostných podmienkach, ale aj jazdným komfortom a úspornou jazdou.

 

Metodika testu ADAC

Konečné vyhodnotenie testu ADAC tvoria známky, ktoré model pneumatiky získal v jednotlivých kategóriách. Každej kategórii je pridelená iná dôležitosť - najvyššiu má priľnavosť na mokrom povrchu (40%), ďalej jazdné vlastnosti na suchu (20%) a odolnosť proti opotrebovaniu (20%). Hlučnosť pneumatík je v konečnom hodnotení zastúpená 10%, rovnako ako vplyv na spotrebu paliva.

Z tohto rozloženia dôležitosti známok vyplýva, že pre ADAC sú najdôležitejšie vlastnosti, ktoré zodpovedajú za bezpečnosť prevádzky a po ďalšie jazdný komfort. Stupnica automotoklubu ADAC používa hodnotenie "veľmi dobré", "dobré", "uspokojivé", "dostatočné" a "nedostatočné". Tento systém dôležitosti jednotlivých kritérií umožňuje vybrať najlepšie modely s univerzálnymi vlastnosťami. Zároveň pneumatiky, ktoré vynikajú v menej podstatných kategóriách, sa nachádzajú na nižších priečkach v tabuľke.