Jar zavítala tento rok na cesty veľmi skoro, čím povzbudila vodičov, aby zvážili rýchlejšie sezónne prezutie pneumatík. Organizácie a motoristické magazíny, ktoré predvídali zmenu počasia, uverejnili výsledky testov letných pneumatík. Určite to uľahčí výber tým, ktoré hľadajú novú kompletnú sadu.

Keď sa teplota ustáli na úrovni 7°C, bude to ideálny čas na návštevu pneuservisu. Ak teda ešte neviete, aký model si máte kúpiť, pohľadajte inšpiráciu medzi odporúčaniami odborníkov.

Výberom správnych pneumatík sa postaráte o vlastnú bezpečnosť aj o bezpečnosť Vašej rodiny.

V prehľade, ktorý sme pre Vás pripravili, predstavujeme výsledky testov uskutočnených: ADAC, ACE/GTÜ, Auto Zeitung, Auto Motor und Sport, AutoBild, AutoBild Allrad, AutoBild Sportcars, Gute Fahrt a Sport Auto. Všetky tieto inštitúcie a magazíny predstavujú všeobecne uznávané autority v oblasti motorizmu. Vďaka kvalitne vypracovanej metodológii sa pneumatiky podrobujú spoľahlivým testom a ich hodnotenie tak zodpovedá ich skutočnej výkonnosti.

Výsledky testov letných pneumatík 2019

Najčastejšie odporúčané

V tohtoročných testoch získali prevahu pneumatiky, ktorých šírka presahuje 200 mm. Môže to byť dôsledok neustále rastúcej obľúbenosti väčších automobilov, najmä vozidiel typu SUV, alebo tých menších, ktoré disponujú vysokým výkonom motora. Oplatí sa taktiež venovať pozornosť tomu, že v kruhu najlepších výrobkov sa ocitli predovšetkým modely zaradené do tzv. prémiového segmentu.

Dva modely sa mimoriadne vyznamenali v testoch a obsadili výhradne vysoké miesta. Jedná sa o pneumatiky: Continental PremiumContact 6 a Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5.
 

Continental PremiumContact 6

Ponuka nemeckého výrobcu sa obzvlášť odlíšila od konkurencie a vystúpila na stupienok víťazov až v piatich testoch. Rovnako dobre ju ohodnotil AutoBild, ktorý umiestnil tento model na 5. miesto a súčasne mu udelil najvyššiu – vzornú známku a titul „Eco-meister”.

Continental PremiumContact 6 predstavuje výsledok mnohoročnej práce nemeckých inžinierov. Podarilo sa im vyvinúť pneumatiku, vďaka ktorej je vysoká výkonnosť dostupná pre každého vodiča.  Vyznačuje sa dokonalou priľnavosťou, ovládateľnosťou a jazdným komfortom, dokonca aj pri dynamickom jazdnom štýle.

Kľúčom k úspechu je použitie polymérovej zmesi s prímesou kryštálikov kremíka (siliky). Vďaka nej sa zvýšila trvanlivosť, skrátila sa brzdná dráha a znížil sa valivý odpor. Nezanedbateľný význam má aj asymetrický behúň a dokonale vypracovaná konštrukcia. Odborníci sa v prípade tejto pneumatiky zhodli – uznali ju ako bezpečnú a hodnú odporúčania.

Continental PremiumContact 6

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5

Tento model sa objavil na hviezdnom pódiu všetkých testov, ktoré absolvoval, z toho raz dokonca získal titul víťaza (v prehľade AutoBild Allrad). Podobne, ako v prípade ponuky značky Continental, získala táto pneumatika titul „Eco-meister”.

goodyear-eagle-f1-asymmetric-5

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5

Czytaj więcej: https://www.oponeo.pl/artykul/ranking-opon-letnich-2019
Powyższa treść jest wyłączną własnością Oponeo.pl S.A.

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 reprezentuje segment Ultra High Performance, určený pre vozidlá s vysokým výkonom motora. Ponúka parametre na najvyššej úrovni. Ukázalo sa, že ocenené pneumatiky ideálne spĺňajú požiadavky, ktoré sa kladú na výrobky určené na leto.

Pneumatiky získali vysoké hodnotenie za brzdenie na mokrom povrchu. Je to vlastnosť, ktorá je nevyhnutná pre bezpečnú jazdu a pocit istoty pri vedení vozidla v daždivom počasí. Model sa rovnako dobre osvedčil na suchej vozovke. Pneumatika má optimálnu hlučnosť a zaručuje vysoký jazdný komfort.

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5

Prekvapujúce výsledky testov ADAC

Výsledky testov uskutočnených nemeckým automobil klubom ADAC patria medzi tie, na ktoré vodiči vyčkávajú najviac. Vyše storočná činnosť tejto organizácie a angažovanosť v oblasti bezpečnosti cestnej premávky spôsobili, že sa tieto testy pokladajú za najsmerodajnejšie. Tentokrát si ADAC posvietil na rozmery 185/65 R15 a 215/65 R16 (s myšlienkou na väčšie a ťažšie vozidlá).

Najlepšie pneumatiky s rozmerom 185/65 R15 podľa ADAC:

1. miesto: Bridgestone Turanza T005 (dobrá)
2. miesto: Vredestein Sportrac 5 (dobrá)
3. miesto: Michelin Crossclimate+ (vyhovujúca)

Pneumatiky prémiovej triedy sa ukázali ako bezkonkurenčné v kategórii rozmeru 185/65 R15. Prvé miesto obsadil Bridgestone Turanza T005, čiže jeden z najnovších výrobkov v ponuke japonského výrobcu. Tento model dosiahol najlepšie výsledky počas jazdy na suchom a mokrom povrchu. Hneď za ním sa umiestnil skutočný veterán testov – Vredestein Sportrac 5, ktorý sa dokonale správa na vozovke pokrytej vrstvou vody. Stupienok víťazov uzatvára celoročný  Michelin Crossclimate+, veľmi odolný proti opotrebovaniu.

Bridgestone-logo-small
Bridgestone Turanza T005 je ďalšia verzia obľúbenej, turistickej série pneumatík. Výrobca zdokonalil gumovú zmes a vylepšil konštrukciu pneumatiky, vďaka čomu  zaisťuje bezpečnejšiu, komfortnejšiu a ekonomickejšiu jazdu.

Bridgestone Turanza T005

Najlepšie pneumatiky s rozmerom 215/65 R16 podľa ADAC:

1. miesto: Apollo Altrust (vyhovujúca)
2. miesto: Goodyear EfficientGrip Cargo (vyhovujúca)
3. miesto: Pirelli Carrier (vyhovujúca)

O niečo prekvapivejšie sú hodnotenia pneumatík s rozmerom 215/65 R16. V tomto prípade zvíťazil ekonomický model Apollo Altrust. Ukazuje sa, že jeho výrobca má bohaté skúsenosti  s navrhovaním výrobkov pre úžitkové vozidlá. Víťazné pneumatiky boli ocenené za znamenité správanie sa na suchom povrchu, odolnosťnízku spotrebu paliva.

Druhé miesto patrí modelu Goodyear EfficientGrip Cargo, ktorý sa vyznačuje výnimočnou priľnavosťou na suchom povrchu a nízkym valivým odporom. Tretie miesto obsadila pneumatika Pirelli Carrier.

Prečítajte si viac o tohtoročných výsledkoch testov ADAC.

ACE a GTÜ udeľujú ocenenie prémiovým značkám

Najlepšie pneumatiky s rozmerom 205/55 R16 podľa ACE/ GTÜ:

1. miesto: Nokian Wetproof (veľmi odporúčaná)
2. miesto: Dunlop SP Sport BluResponse (veľmi odporúčaná)
3. miesto: Continental PremiumContact 6 (veľmi odporúčaná)

Automobilklub ACE počas testu uskutočneného v spolupráci s GTÜ, čiže nemeckou sieťou staníc technickej kontroly, nezobral tento rok do úvahy pneumatiky nižšej ako prémiovej triedy. Je to výsledok skúseností z predchádzajúcich rokov, kedy bolo pre ekonomické riešenia náročné konkurovať najnovším technológiám.

Zvolený rozmer tiež nie je náhodný, 205/55 R16 sa uznal za bod, určujúci rozvoj výrobcov. Ukázalo sa, že najdokonalejšie vypracovaná  je novinka – Nokian Wetproof. Fíni tentokrát ukázali, že ich silnou stránkou nie sú len zimné pneumatiky. Tento model bol neprekonateľný na mokrom povrchu a vyznamenal sa vyváženou výkonnosťou.

Hneď za ním sa umiestnil Dunlop SP Sport BluResponse, ktorý sa pravidelne objavuje v testoch  už niekoľko rokov. Na suchom povrchu dosiahol lepšie výsledky ako jeho súper z Fínska. Tretie miesto získali pneumatiky Continental PremiumContact 6. Na štvrtom mieste sa umiestnila  pneumatika Bridgestone Turanza T005, ktorá získala iba o 3 body menej ako víťaz (pri stupnici 0-190 bodov).


Nokian Wetproof bol navrhnutý tak, aby okrem znamenitej výkonnosti na suchom povrchu zabezpečoval aj maximálnu bezpečnosť počas dažďa. Použitie takých riešení, ako sú bezpečnostné zóny, samoblokujúce sa drážky či zmes Aqua Hybrid, zaručuje istotu a stabilitu ovládania vozidla, dokonca aj v nepriaznivých poveternostných podmienkach.

Nokian Wetproof

Rôznorodí víťazi testu Auto Zeitung

Najlepšie pneumatiky s rozmerom 235/45 R18 podľa Auto Zeitung:

1. miesto: Continental PremiumContact 6 (víťaz)
2. miesto: Michelin Primacy 4 (veľmi odporúčaná)
3. miesto: Maxxis Premitra HP5 (veľmi odporúčaná)

Nemecký motoristický magazín stavil na pneumatiky s veľkým rozmerom – 235/45 R18. Tentokrát súťažili modely, ktoré reprezentovali rôzne cenové segmenty. A aký bol výsledok? Tretie miesto získala ekonomická pneumatika Maxxis Premitra HP5, už neraz vyznamenaná v testoch. Dokonale si poradila najmä na mokrom povrchu.

Druhé miesto obsadil francúzsky koncern Michelin s modelom Primacy 4, ktorému sa nikto nevyrovnal v kategórii valivého odporu.  Časopis Auto Zeitung udelil titul víťaza  pneumatike Continental PremiumContact 6.


Maxxis-logo
Maxxis Premitra HP 5 je ekonomická pneumatika, navrhnutá v duchu High Performance. Hoci je dostupná za atraktívnu cenu, jej kvalita nezaostáva za drahšími modelmi.  Návrhári stavili na čo najvyššiu stabilitu a priľnavosť počas jazdy pri vysokej rýchlosti.

Maxxis Premitra HP5

Auto Motor und Sport stavil na novinky

Najlepšie pneumatiky s rozmerom 215/55 R17 podľa Auto Motor und Sport:

1. miesto: Nokian Wetproof (odporúčaná)
2. miesto: Bridgestone Turanza T005 (odporúčaná)
3. miesto: Michelin Primacy 4 (odporúčaná)

Auto Motor und Sport je magazín, ktorý sa vydáva v podstate na všetkých kontinentoch okrem Austrálie. Medzinárodná distribúcia zdôrazňuje jeho mienkotvorný charakter. Účelom ostatných testov bolo nájsť najlepšiu letnú pneumatiku pre kompaktné SUV, preto sa testovali modely s rozmerom 215/55 R17.

Veľkým víťazom sa stal opäť tohtoročný debutant – Nokian Wetproof. Druhé miesto získal projekt  Bridgestone Turanza T005, ktorý mal premiéru pred rokom. Stupienok víťazov uzatvára Michelin Primacy 4, ktorý zožal pochvalu za dobrú vyváženosť a krátku brzdnú dráhu na suchom povrchu. Ocenená bola aj jeho znamenitá ovládateľnosť.

michelin-logo
Michelin Primacy 4 mal svoju premiéru v roku 2018 a za ten čas stihol zozbierať mnoho kladných hodnotení, aj medzi vodičmi. Zákazníci Oponeo pokladajú tento model za bezpečný a komfortný. Prispeli k tomu moderné riešenia, ponúkajúce maximálnu výkonnosť a predĺženú životnosť.

Michelin Primacy 4

Overené riešenia ocenené magazínom AutoBild

Najlepšie pneumatiky s rozmerom225/45 R17 podľa AutoBild:

1. miesto: Michelin Pilot Sport 4 (vzorná)
2. miesto: Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 (vzorná)
3. miesto: Falken Azenis FK510 (vzorná)
3. miesto: Hankook Ventus S1 evo3 (vzorná)
 

AutoBild podrobne preveril parametre až 53 letných pneumatík s rozmerom 225/45 R17. V dôsledku toho udelil  až šiestim modelom najvyššie, vzorné hodnotenie. Boli to po poradí: Michelin Pilot Sport 4, Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5, ex aequo Falken Azenis FK510 a Hankook Ventus S1 evo3, Continental PremiumContact 6 ako aj Fulda SportControl 2. Najvyššie miesta teda patria prémiovým značkám, hoci medzi prvými desiatimi sa umiestnili aj ekonomické pneumatiky od Savy a Apollo.

Vysoké umiestnenie modelu Michelin Pilot Sport 4 ovplyvnili fantastické jazdné vlastnosti, dynamika a trvanlivosť. Francúzska pneumatika je vybavená  aramidovo-nylónovým pásom, ktorý zlepšuje jej ovládateľnosť a vypracovaný dezén behúňa garantuje maximálnu výkonnosť bez ohľadu na poveternostné podmienky.

Michelin Pilot Sport 4

AutoBild Allrad

Najlepšie pneumatiky s rozmerom 225/55 R17 podľa AutoBild Allrad:

1. miesto: Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 (vzorná)
2. miesto: Continental PremiumContact 6 (vzorná)
2. miesto: Hankook Ventus Prime3 K125 (vzorná)
2. miesto: Nokian Powerproof (vzorná)
3. miesto: žiadne

V kategórii pneumatík pre vozidlá s pohonom 4x4 sa hodnotenie sústredilo na menšie SUV a na rozmer 225/55 R17. V tejto zostave opäť získalo najvyššie možné ocenenie šesť modelov, spomedzi ktorých iba Maxxis Premitra HP 5 (5. miesto) reprezentuje ekonomickú triedu.

Lídrom sa stala pneumatika Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5, a druhé miesto získali až tri modely. Boli to: Continental PremiumContact 6, Hankook Ventus Prime3 K125 a Nokian Powerproof.

hankook-logo
Hankook Ventus Prime3 K125 predstavuje kórejskú odpoveď na potreby vodičov (aj tých európskych). Vyznačuje sa veľmi dobrou rovnováhou medzi športovou výkonnosťou a bezpečnosťou počas jazdy. Medzi prednosti modelu patrí o. i. kratšia brzdná dráha a dobrá priľnavosť na mokrom povrchu.

Hankook Ventus Prime3 K125

AutoBild Sportcars

Najlepšie pneumatiky s rozmerom 245/45 R18 podľa AutoBild Sportcars:
 

1. miesto: Pirelli P Zero PZ4 (vzorná)
2. miesto: Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 (vzorná)
3. miesto: Continental PremiumContact 6 (vzorná)

Vlastníci športových vozidiel s možnosťami, ktoré by sme nadarmo hľadali v malých mestských autách,  vyžadujú od pneumatík o niečo viac. V opačnom prípade by mohla byť ohrozená ich bezpečnosť počas dynamickej jazdy. Aké modely s rozmerom 245/45 R18 dosiahli najlepšie výsledky?

Po prvýkrát sa v našom prehľade objavil predstaviteľ značky Pirelli, model P Zero PZ4, a ihneď získal titul víťaza testu. Dôležité je, že magazín nezaznamenal slabé stránky modelu! Hneď za ním sa umiestnili už spomínané modely od Goodyeara a Continental. Na ďalších miestach, ale stále so vzorným hodnotením, sa umiestnili Michelin Pilot Sport4 a Vredestein Ultrac Vorti.

Aký model odporúčajú Sport Auto a Gute Fahrt?

Najlepšie pneumatiky s rozmerom245/30 R20 podľa Sport Auto:
 

1. miesto: Continental SportContact 6 (veľmi odporúčaná)
2. miesto: Michelin Pilot Sport 4S (odporúčaná)
3. miesto: Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 (podmienečne odporúčaná)

Naďalej ostávame pri tematike športových riešení a tentokrát sa pozrieme na hodnotenie odborníkov  z magazínu Sport Auto, ktorí si posvietili na rozmer s najväčším priemerom – 245/30 R20. Testy modelov Ultra High Performance priniesli v tomto prípade zaujímavé výsledky.

Iba dvaja z ôsmich uchádzačov získali plné odporúčanie. Hodnotenie: veľmi odporúčané získali pneumatiky Continental SportContact 6, a titul jednoducho „odporúčaná” bol udelený  Michelin Pilot Sport 4S. Oba modely sa vyznamenali perfektnou výkonnosťou spojenou s brzdením, zároveň im však bol vytknutý nie úplne najlepší jazdný komfort.

Hoci sa na stupienku víťazov umiestnil aj Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2, jeho celkové hodnotenie je „podmienečne odporúčaný”.

Pneumatika Michelin Pilot Sport 4S sa nemontuje bezdôvodne ako originálna výbava vozidiel takých značiek, ako sú Ferrari a Mercedes. Na jej výrobu sa použili riešenia, ktoré sa úspešne uplatňujú v automobilovom športe a testy sa uskutočnili na dráhach Formuly 1. Tento model je rozhodne určený vodičom, ktorí uprednostňujú rýchlu jazdu.

Michelin Pilot Sport 4S

Najlepšie pneumatiky s rozmerom 225/40 R18 podľa Gute Fahrt:

1. miesto: Continental PremiumContact 6 (veľmi odporúčaná)
2. miesto: Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5 (veľmi odporúčaná)
3. miesto: referenčná pneumatika

Na záver je potrebné spomenúť test rozmeru 225/40 R18, ktorý uskutočnil Gute Fahrt. Tak, ako v mnohých predchádzajúcich testoch, najlepšie výsledky dosiahli  modely Continental PremiumContact 6 a Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5.

V tohtoročných testoch viedli pneumatiky prémiových značiek.

Čím sa riadiť pri výbere nových pneumatík?

Hodnotenie odborníkov, uvedené v predchádzajúcej časti článku, je mimoriadne cenné pri hľadaní ideálnej sady pneumatík. Je však potrebné prizrieť sa každej pneumatike bližšie, aby sme našli takú, ktorá bude najviac zodpovedať individuálnym preferenciám.

Nejedná sa tu len o cenu, ale aj o jazdný štýl či priestor, v ktorom sa predovšetkým pohybujete. Neoplatí sa podceňovať otázku pneumatík, nakoľko bezpečné budú len tie správne vybrané, a to aj čo sa týka rozmeru.  Ekonomickosť a komfort sú ďalšie výhody, vyplývajúce z výberu ideálnych pneumatík.

Ak ešte neviete, aký model si vybrať, môžete použiť náš konfigurátor pneumatík. Praktické môžu byť aj hodnotenia iných vodičov, zozbierané do série rebríčkov modelov, ktoré získali najvyššie hodnotenie našich zákazníkov. Všetky články na túto tému nájdete na stránke Oponeo.